kasa fiskalna online paragon
W odróżnieniu od kas starego typu kasy fiskalne online charakteryzują się tym, że podłączone zostały sieci, co umożliwia zdalne przesyłanie informacji o płatnościach do Centralnego Repozytorium Kas | fot.: material partnera

Kasy fiskalne online powoli stają się standardem, a od 2021 roku kolejne branże mają obowiązek ich stosowania. Co trzeba wiedzieć na temat kas fiskalnych online?

Kasy fiskalne online są stopniowo wprowadzane jako obowiązek w wielu branżach. W 2021 roku kolejne branże muszę wymienić stare kasy papierowe na nowoczesne kasy online. Którzy przedsiębiorcy muszą wyposażyć się w kasę fiskalną online?

Kasy fiskalne online – czym różnią się od kas tradycyjnych?

W odróżnieniu od kas starego typu kasy fiskalne online charakteryzują się tym, że podłączone zostały sieci, co umożliwia zdalne przesyłanie informacji o płatnościach do Centralnego Repozytorium Kas, które jest prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki temu urzędy skarbowe mogą lepiej kontrolować sprzedaż. Obowiązek wymiany tradycyjnych kas na kasy fiskalne online Poznań jest przeprowadzany w kilku etapach. Od 1 stycznia 2020 roku są one wymagane na stacjach benzynowych i w warsztatach motoryzacyjnych. Z kolei od 1 stycznia 2021 roku kasy fiskalne online muszę być stosowane w gastronomii i hotelarstwie oraz w handlu węglem i innymi paliwami stałymi. 

Od 1 lipca 2021 roku kasy fiskalne online muszą wprowadzić fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, firmy świadczące usługi budowlane, siłownie i kluby fitness. Stopniowo mają stawać się one obowiązkowe w każdej branży, jednak przedsiębiorcy, którzy nie są wymienieni w artykule 145b ust. 1 ustawy o VAT nie muszą spieszyć się z zakupem kasy online. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie będą musieli tego zrobić, ponieważ tradycyjne kasy zostaną wycofane ze sprzedaży. Kasy starego typu z papierowym zapisem kopii zniknęły ze sklepów w 2019 roku, natomiast do końca 2022 roku można kupić kasę tradycyjną z elektronicznym zapisem. Później będą już dostępne w sprzedaży tylko kasy online. Branże, które nie zostały objęte obowiązkiem zakupu kasy fiskalnej online, będą mogły korzystać ze starych kas do czasu ich wyeksploatowania lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej.

Z czym wiąże się wprowadzenie kasy online?

Wprowadzenie do użytku kasy fiskalnej online wymaga pewnych formalności. Zakupione urządzenie musi posiadać potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar. Trzeba też zawrzeć umowę z serwisantem, który posiada stosowne uprawnienia.  Koniecznie jest też zapewnienie stałego i bezpiecznego połączenia z Internetem. Instalacji i fiskalizacji kasy należy dokonać w obecności serwisanta. Firmy, które wymieniają kasę, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Wynosi ona obecnie 90% ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Materiał partnera