Tar dyryguje
Cate Blanchett gra fenomenalnie kradnąc niemal całą uwagę widza | fot.: materiał partnera

TÁR: władza w świecie muzyki

„TÁR” to obraz wyreżyserowany przez utytułowanego Todda Fielda, z Cate Blanchett w roli głównej. Film stara się przeanalizować zmieniającą się naturę władzy i jej wpływ na współczesne społeczeństwo. Skupia się na życiu Lydii Tár, legendarnej dyrygentki i kompozytorki.

Fabuła

Lydia Tár, uznawana przez wielu za najlepszą żyjącą kompozytorkę i dyrygentkę, jest pierwszą kobietą na stanowisku głównego dyrygenta znanej niemieckiej orkiestry. Film pokazuje Tár na szczycie jej kariery, gdy szykuje się do premiery swojej książki i długo wyczekiwanego występu na żywo, podczas którego jej orkiestra wykona V symfonię Mahlera. W kolejnych tygodniach jej życie zaczyna się jednak rozsypywać, co staje się tłem do surowej i bezkompromisowej analizy potęgi władzy.

Tar film
Lydia Tár, uznawana przez wielu za najlepszą żyjącą kompozytorkę i dyrygentkę, jest pierwszą kobietą na stanowisku głównego dyrygenta znanej niemieckiej orkiestry | fot.: materiał partnera

Obsada

Oprócz Cate Blanchett, w filmie występują również Nina Hoss, Noémie Merlant, Sophie Kauer, Julian Glover, Mark Strong, Allan Corduner i Sylvia Flote. Muzykę do filmu skomponowała nagrodzona Grammy Hildur Guðnadóttir.

Tar Cate Blanchett
Film pokazuje Tár na szczycie jej kariery, gdy szykuje się do premiery swojej książki i długo wyczekiwanego występu na żywo | fot.: materiał partnera

Recenzje

Od swojej premiery w lutym 2023 roku film zdobył wysokie oceny przez odbiorców i krytyków . Jest to celnie nakreślony portret osobowości narcystycznej, ale i wciągająca, poruszająca historia upadku wielkiej kariery. Przy okazji poznajemy świat wielkiej sztuki, jednocześnie skupiając się na wybitnej jednostce z jej obsesjami i skłonnością do manipulacji. Cate Blanchett gra fenomenalnie kradnąc niemal całą uwagę widza. Dynamiczna relacja między moralnością a ego, między Sztuką a samozniszczeniem jest zagrana w punkt. W napięciu oczekujemy katharsis nie mając pewności czy kiedykolwiek nastąpi. A może destruktywne siły zwyciężą?

Tar
„TÁR” zmusza do myślenia, unika taniego moralizatorstwa i pozostawia miejsce na interpretację | fot.: materiał partnera

Podsumowanie

„TÁR” zmusza do myślenia, unika taniego moralizatorstwa i pozostawia miejsce na interpretację. Dodatkowo jest świetnie zagrany oraz mistrzowsko zrealizowany, co czyni go jednym z najbardziej fascynujących filmów tego roku.

Uwaga: Film będzie można zobaczyć na platformie SkyShowtime od 25 września.


Redo