Budowa stawu ogrodowego — z czym to się wiąże?

Większość Polaków decyduje się na spędzenie urlopu lub innych dni wolnych nad wodą. Większość z nas chętnie wyjeżdża nad morze, jezioro bądź inny zbiornik wodny. Jednakże czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak to jest posiadać własny staw? Skoro, jednodniowe wypady nad wodę dają nam tyle frajdy, to zastanówmy się jak bardzo korzystne i radosne może okazać się dla nas posiadanie własnego zbiornika wodnego! Ale zanim zdecydujemy się na jego nabycie, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi aspektami.

Budowa stawu, a Prawo Wodne i Budowlane

Decydując się na budowę stawu o głębokości nie większej niż 3 metry i powierzchni do 1000m2 nie potrzebujemy pozwolenia na budowę oraz nie musimy zgłaszać zamiaru budowy. Jednak konieczne będzie dokonanie zgłoszenia wodno-prawnego. Możemy je uzyskać, zgłaszając się do odpowiedniego Urzędu Gminy. W przypadku, kiedy staw zostanie wykopany bez pozwolenia, właściciel może wnioskować o jego legalizację. Oprócz tego obowiązują nas inne związane z tym prawa, między innymi nasz staw musi być napełniony wodami opadowymi, podziemnymi, czy też roztopowymi. Napełnienie stawu sztucznie jest karalne. Obowiązkowo musi być, on położymy na gruntach rolnych, a jego powierzchnia nie może wykraczać poza granice działki, na której się znajduje.

Jak wygląda proces powstawania stawu ogrodowego?

Gdy posiadamy już przeznaczony do tego teren i wszystkie niezbędne dokumenty możemy przystąpić do wykopania naszego stawu ogrodowego. W tym celu powinniśmy skorzystać z usług zajmujących się tym firm. Warto dokładnie sprawdzić oferty i zaznajomić się z aktualnymi cenami tego typu usług. Pozwoli nam to na wybór najkorzystniejszej dla nas oferty. Następnie powinniśmy zainstalować urządzenia hydrotechniczne, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wody w zbiorniku. Gdy wykonamy już te czynności, pozostanie nam tylko czekać, aż dziura napełni się wodą. Jeśli zależy nam na wizualnym wyglądzie stawu, możemy zasądzić w nim rośliny, np.: lilie wodne. Dla miłośników zwierząt lub wędkarstwa równie ciekawym urozmaiceniem może okazać się wpuszczenie do zbiornika wodnego ryb. Pamiętajmy, że dno stawu powinno w najniższym punkcie osiągać co najmniej 1,5 metra głębokości. Inaczej latem woda będzie bardziej się nagrzewać, a zimą zamarzać co nie wpłynie zbyt dobrze, na znajdując się w nim zwierzęta.

Podsumowanie

Zbiornik, jakim jest staw ogrodowy, będzie stanowił świetne rozwiązanie dla osób, które szczególnie lubią spędzać czas nad wodą, interesują się wędkarstwem, a nawet gdy chcemy urozmaicić wygląd naszego ogrodu. Należy jednak pamiętać, że posiadanie ładnego i zadbanego stawu wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz poświęcaniem czasu na dbanie o jego wygląd. Musimy także mieć na uwadze, że budowa stawu wiąże się z dość dużymi kosztami, więc kluczowe będzie zapoznanie się z aktualnymi cenami jego wybudowania i dobrego rozplanowania wydatków. Mimo wszystko, osoby posiadające odpowiedni do tego teren i wystarczające ilości środków finansowych, powinny rozważyć jego nabycie, gdyż jest to naprawdę ciekawa opcja.

ASZ