Roślinka wyrasta ze słoika z pieniędzmi
Inwestycje nie są zarezerwowane dla „obrzydliwie” bogatych i nie tylko im przynoszą korzyści. | fot.: Fotolia

Inwestowanie może być proste!

Każdy z nas zastanawia się jak zdobyć dodatkowe pieniądze. Jak zarobić na nowy samochód, dom lub wyjątkowe wakacje. Istnieje wiele sposobów na realizację tego celu. Jednym z nich jest inwestowanie. Wbrew pozorom nie dotyczy ono jedynie osób bardzo zamożnych. Każdy z nas może być inwestorem.

Wielu zastanawia się, czy warto w ogóle myśleć o inwestycjach, jeśli nie posiadają bajecznych sum na swoich kontach. Nic bardziej mylnego. Inwestycje nie są zarezerwowane dla „obrzydliwie” bogatych i nie tylko im przynoszą korzyści. Ludzie mniej zamożni również mogą z powodzeniem realizować swoje cele inwestycyjne na rynku akcji. Takie działanie może mieć zbawienne skutki dla naszych budżetów domowych, dlatego warto się nad tym zastanowić.

Wyznacz sobie cel

Jak takie inwestowanie mogłoby wyglądać w praktyce? Wbrew obiegowej opinii, to naprawdę bardzo proste. Przede wszystkim powinniśmy przemyśleć po co to robimy. Musimy sobie zadać pytanie dlaczego chcę inwestować? Jakie jest cel mojej inwestycji?

Mogą to być najróżniejsze sprawy. Być może odkładam na nową konsolę i zestaw gier? A może myślę o kupnie motocykla w przyszłym roku? Nieważne co wybierzemy, jakiś cel musimy sobie postawić. W przeciwnym wypadku może dojść do zjawiska tzw. przeciąganego inwestowania, które polega na tym, że inwestując w sposób ciągły, w końcu zdarza nam się strata, zniechęcamy się do całej sprawy i w efekcie pozbawiamy się szansy na dodatkowe pieniądze. Nie warto iść tą drogą – jak mawia klasyk.

Wyznacz sobie czas

Dlatego musimy mieć cel i określony czas, w którym zamierzamy go zrealizować. Horyzont czasowy jest potrzebny również z uwagi na ocenę skuteczności naszej inwestycji. Powiodło się czy nie? Na rynku akcji zawsze istnieje ryzyko straty i trzeba się z nim liczyć. Istnieją oczywiście sposoby radzenia sobie z tym ryzykiem i ograniczania go do absolutnego minimum – jednak ciągłe inwestowanie jest na drugim biegunie tych działań i prawie zawsze prowadzi do strat. Naszym zadaniem jest takie zaplanowanie działań inwestycyjnych, aby ten scenariusz się nie ziścił.

Rób to wygodnie!

Wybierz takie rozwiązania i instrumenty, które będą wygodne. Jeżeli nie chcesz poświęcać wiele czasu na inwestowanie, skorzystaj z porady specjalistów. Jeżeli chcesz być człowiekiem na miarę XXI wieku – korzystaj z internetu: platforma funduszy inwestycyjnych dzisiaj już nie jest niczym nadzwyczajnym a gwarantuje wygodę i brak konieczności wychodzenia z domu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

konto oszczędnościowe

Gdzie konto oszczędnościowe? Warunki w bankach potrafią zaskakiwać

Konto oszczędnościowe to jedno z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie swoich oszczędności. Dzięki temu …