messi złota piłka
Messi co prawda ciągnął FC Barcelonę w pierwszej połowie roku, ale po transferze do PSG prezentował przeciętną formę | fot.: Autorstwa ΖῷονΠολιτικόν - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107621695

Kilka uwag po wręczeniu Złotej Piłki

Złotą Piłkę za 2021 rok zdobył Argentyńczyk Lionel Messi. Wygrana ta jednak nie przekonuje większości Polaków, którzy liczyli na Roberta Lewandowskiego.  Nagroda od jakiegoś czasu budzi duże kontrowersje, a wiele specjalistów uważa, że to pewnego rodzaju konkurs popularności. Dziwić może też nieuwzględnienie przy nagrodach mistrzów Europy, czyli Włochów. Co można powiedzieć o tegorocznym wręczaniu Złotej Piłki przez „France Football”? 

Kontrowersje w przypadku głosowania 

Nagroda przyznawana przez francuskie „France Football” budzi parę kontrowersji. Wiele osób narzeka za brak konkretnych wytycznych przy wybieraniu zwycięzców. Nie wiadomo czy bardziej liczą się zdobyte bramki, a może jednak trofea wywalczone z drużyną. Dodatkowe zamieszanie wynika z daty przyznawania nagrody. Wiele osób uważa, że powinna być ona wręczona na koniec sezonu, a nie roku kalendarzowego. Nie wiadomo jak na wybory dziennikarzy wpływa runda jesienna, gdzie nie wygrywa się żadnych trofeów. Słabsza druga połowa roku Leo Messiego i duża ilość goli Lewandowskiego nie przełożyła się na zwycięstwo tego drugiego. Wiele osób kwestionuje ponadto kompetencje niektórych dziennikarzy z Afryki czy Azji, którzy sugerują się czasami popularnością danego zawodnika. 

Leo Messi czy Robert Lewandowski? 

Zdanie na całym świecie co do zwycięzcy są podzielone. Wszyscy są zgodni, że Robert Lewandowski powinien wygrać rok temu – nagrody jednak z niewyjaśnionych przyczyn nie przyznano. Wiele osób uważa, że przeważyła wygrana Argentyny na Copa America, czyli najważniejszej imprezie w Ameryce Południowej. Messi był najlepszym zawodnikiem turnieju, gdzie był królem strzelców i asyst. Lewandowski w analogicznym okresie odpadł z Polską w grupie Mistrzostw Europy, choć zaliczył 3 bramki i był najlepszym graczem kadry. 

Argumentem za Lewandowskim jest liczba strzelonych goli. Zdobył w ciągu całego roku aż 64 bramek, czym zdecydowanie przebił Argentyńczyka. Prezentował przy okazji dobrą formę przez cały rok i osiągnął więcej ze swoim klubem. Messi co prawda ciągnął FC Barcelonę w pierwszej połowie roku, ale po transferze do PSG prezentował przeciętną formę. Za Robertem Lewandowskim przemawia również pobicie rekordu Gerda Müllera, gdzie Polakowi udało się zdobyć aż 41 goli w jednym sezonie. Trzeba zaznaczyć, że Bundesliga to tylko 34 spotkania jednej drużyny, więc średnia bramek na mecz robi wrażenie. 

Inni zawodnicy 

Według wielu osób nagrodę dla najlepszego zawodnika roku powinien otrzymać Jorginho. Był on kluczową postacią zarówno kadry Włoch, jak i zdobywcy Ligi Mistrzów, czyli Chelsea. Fenomenalny rok miał również czwarty Karim Benzema, który był najlepszy graczem Realu Madryt oraz całej ligi hiszpańskiej. Piątkę plebiscytu zamknął najważniejszy gracz finału Ligi Mistrzów, czyli N’Golo Kante. Wyróżniono jeszcze innego zawodnika mistrzów Europy – najlepszym bramkarzem roku został uznany Gianluigi Donnarumma. Wielu fachowców jest zdania, że Włosi powinni pełnić ważniejszą rolę na rozdaniu nagród. Według nich Mistrzostwa Europy to bardziej wymagające rozgrywki niż Copa America lub rozgrywki niemieckiej Bundesligi. 

MMI