Właściwe oświetlenie to komfort pracy i zdrowe oczy | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Jak oświetlać biurko do pracy i nauki

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy i nauki, a nierzadko i (komputerowej) rozrywki, jakim jest biurko, ma znaczenie nie tylko dla komfortu oczu w danej chwili, ale i – w dłuższej perspektywie – dla ich zdrowia. Najkorzystniejsze jest oczywiście światło słoneczne, toteż dobrze jest ustawić biurko tak, by można było w ciągu dnia nie zapalać światła. Oświetlenie sztuczne jest jednak i tak konieczne, szczególnie jesienią i zimą.

Lampy biurkowe, żarówki LED

Najpopularniejszym i najlepszym sposobem oświetlenia biurka jest lampka biurkowa stojąca albo mocowana klipsem do blatu. Stojąca ma jednak tę przewagę, że można ją – o ile oczywiście przewód zasilający na to pozwala – postawić w dowolnym miejscu biurka, nawet na środku, jeśli np. jakaś precyzyjna praca tego wymaga. Duży wybór lamp biurkowych znaleźć można u ich polskiego producenta, w sklepie internetowym pod adresem https://zext.pl/.

Barwa światła, światło dla barw

Aby sztuczne oświetlenie nie męczyło wzroku, powinno być optymalnie dobrane i właściwie ustawione. Istotna jest więc dopuszczalna moc źródła światła, jego rodzaj oraz barwa. Warto brać pod uwagę tę ostatnią: ciepłe światło tworzy miły klimat, ale może działać relaksująco, a to efekt niekoniecznie pożądany, gdy trzeba wieczorem popracować albo się pouczyć. Najlepsze do pracy jest światło białe z niebieskim składnikiem, a więc chłodne. Im więcej kelwinów ma źródło światła, tym lepiej. Dobrze, gdy jest to barwa 6000 K lub wyższa. Takie światło dają niektóre żarówki LED-owe, które zużywają przy tym niewiele prądu.

Dla tych, którzy w pracy posługują się m.in. kolorami, istotny jest też parametr określający stopień oddawania barw – Ra. Najlepiej spisze się w tym wypadku źródło światła o Ra = 100. Im niższy będzie ten parametr, tym bardziej sztuczne światło utrudni prawidłowe rozpoznawanie i zestawianie barw, odcieni itp.

Optymalne lampki na biurko

Lampka biurkowa powinna dawać intensywne, ale nie za intensywne światło: źle się czyta, gdy światła jest za mało, ale jego nadmiar odbity od białego papieru może razić w oczy. Ponieważ moc żarówki jest stała, pomoże tu możliwość regulowania wysokości lampki i kąta padania światła. Osoby praworęczne powinny ustawiać światło z lewej strony, a leworęczne z prawej, by cień ręki nie zasłaniał niczego podczas pisania i czytania.

Design lampki jest ważny, ale najważniejsza jest funkcjonalność. Liczy się więc stabilność, odpowiednio długi przewód i możliwość regulacji. Eksperci mówią, że źródło światła powinno się znajdować maksymalnie 35 cm nad oświetlaną powierzchnią. Abażur lampy biurkowej powinien być lity, nieprzezroczysty – światło ma padać wyłącznie na biurko, a nie ulegać rozproszeniu.

Wielu ludzi uwielbia pracować przy lampce biurkowej będącej jedynym źródłem światła w pomieszczeniu (monitora nie liczymy). Nie jest to rozwiązanie optymalne. Niezbyt silne, ale jednak jakieś oświetlenie danego pokoju sprawi, że wzrok łatwiej przystosuje się do warunków i mniej zmęczy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lampy do salonu

Jak wybrać idealną lampę do salonu?

Czy zastanawiałeś się, jak ogromny wpływ ma oświetlenie na charakter i atmosferę Twojego salonu? Idealnie …