zasłony do kuchni
W każdym pomieszczeniu powinna panować tzw. aranżacyjna spójność. Oznacza to, aby poszczególne materiały, tkaniny i faktury korespondowały ze sobą, uzupełniając się wzajemnie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakie kolory zasłon do kuchni będą pasować do Twojego wnętrza? 3 zasady doboru

Zasłony kuchenne zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną, a nie praktyczną. Podczas gdy w salonie i w sypialni nierzadko zależy nam na osłonięciu się od spojrzeń z zewnątrz, z kuchni korzystamy w ciągu dnia i nie mamy takiej potrzeby. Czym kierować się w doborze zasłon do kuchni i na czym skupić się wybierając ich kolor?

Jaki jest najlepszy kolor zasłon do kuchni?

W każdym pomieszczeniu powinna panować tzw. aranżacyjna spójność. Oznacza to, aby poszczególne materiały, tkaniny i faktury korespondowały ze sobą, uzupełniając się wzajemnie. Kolor ścian i zasłon powinien być dopasowany także do wielkości danego pomieszczenia. Niewielkie kuchnie ze stosunkowo małymi oknami potrzebują optycznego rozjaśnienia i powiększenia: w takim przypadku sprawdzą się jasne zasłony do kuchni. Na metry lub gotowe, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z oknem o standardowych wymiarach. 

Kolejną kwestią jest to, że większość osób chce, aby ich kuchnia kojarzyła się przyjemnie i była przytulna: taki efekt można osiągnąć wybierając zasłony w ciepłej tonacji, nie ma tu większego znaczenia czy będą ciemne czy jasne (pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednio dużą kuchnią). Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kuchnie utrzymane w brązach i czekoladowych odcieniach: tego typu wnętrza świetnie dopełniają się z mięsistymi, granatowymi zasłonami. Tego typu kuchnia jest bardzo wytworna i elegancka, przywodząc na myśl angielskie dworki. 

Jeśli chcemy stworzyć rustykalny klimat i tęsknimy za babciną kuchnią pachnącą świeżym chlebem i ciastem drożdżowym, świetnym rozwiązaniem okażą się zasłony do kuchni wzorzyste: pokryte kwiatowymi motywami lub czerwono-białą kratką. 

Jeżeli z kolei kuchnia otwarta jest na salon, dobrze jest dobrać zasłony do aranżacji korespondującej z wystrojem salonu. W tym celu sprawdzają się zasłony w kolorze spójnym np. z kanapą lub dywanem lub inkrustowane nitką nawiązującą do motywu kolorystycznego w salonie. 

Długie czy krótkie zasłony kuchenne?

Zazwyczaj kuchnie w budynkach wielorodzinnych nie są nadmiernie przestronne, dlatego długie do podłogi zasłony są tutaj niepraktyczne i nie spełniające standardów estetycznych, ponieważ mogą dodatkowo pomniejszać optycznie pomieszczenie. W niewielkich kuchniach lepiej postawić na zasłony krótkie do parapetu tak, aby nie zakrywać grzejnika. Jeśli nie zależy nam na przesłanianiu widoku z zewnątrz, dobrym rozwiązaniem okażą się zasłony jeszcze krótsze, np. związane po bokach. 

W przestronnych kuchniach np. w domach jednorodzinnych, w których znajduje się np. okno tarasowe czy balkonowe, można pokusić się o powieszenie nad nim zasłon do podłogi. Wraz z długimi firankami nadadzą kuchni romantycznego, rustykalnego charakteru. 

Gdzie kupować zasłony do kuchni?

Zarówno zasłony do kuchni krótkie, jak i długie zasłony kuchenne z łatwością zakupimy w sklepach internetowych. Jeśli interesują cię wzorzyste zasłony na przelotkach – abcfirany.pl ma wiele ciekawych wzorów w swojej ofercie, które z łatwością dopasujesz do wybranego pomieszczenia. W sklepie tym znajdziesz także rustykalne zasłony do kuchni we wzory, które będą kojarzyć ci się z dzieciństwem. 

Warto pamiętać, że zasłony kuchenne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które dobrze znoszą częste pranie: w kuchni zasłony i firany znacznie szybciej się brudzą niż w pozostałych pomieszczeniach, dlatego należy stawiać na tkaniny, które nie odbarwiają się, nie kurczą i nie tracą fasonu mimo licznego prania i prasowania. 

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

garnki nieprzywierające

Gotuj bez przypaleń z garnkami nieprzywierającymi

Kompletowanie wyposażenia kuchni potrafi trwać latami. Głównie dlatego, że mało kogo stać na zakup w …