zasłony do kuchni
W każdym pomieszczeniu powinna panować tzw. aranżacyjna spójność. Oznacza to, aby poszczególne materiały, tkaniny i faktury korespondowały ze sobą, uzupełniając się wzajemnie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakie kolory zasłon do kuchni będą pasować do Twojego wnętrza? 3 zasady doboru

Zasłony kuchenne zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną, a nie praktyczną. Podczas gdy w salonie i w sypialni nierzadko zależy nam na osłonięciu się od spojrzeń z zewnątrz, z kuchni korzystamy w ciągu dnia i nie mamy takiej potrzeby. Czym kierować się w doborze zasłon do kuchni i na czym skupić się wybierając ich kolor?

Jaki jest najlepszy kolor zasłon do kuchni?

W każdym pomieszczeniu powinna panować tzw. aranżacyjna spójność. Oznacza to, aby poszczególne materiały, tkaniny i faktury korespondowały ze sobą, uzupełniając się wzajemnie. Kolor ścian i zasłon powinien być dopasowany także do wielkości danego pomieszczenia. Niewielkie kuchnie ze stosunkowo małymi oknami potrzebują optycznego rozjaśnienia i powiększenia: w takim przypadku sprawdzą się jasne zasłony do kuchni. Na metry lub gotowe, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z oknem o standardowych wymiarach. 

Kolejną kwestią jest to, że większość osób chce, aby ich kuchnia kojarzyła się przyjemnie i była przytulna: taki efekt można osiągnąć wybierając zasłony w ciepłej tonacji, nie ma tu większego znaczenia czy będą ciemne czy jasne (pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednio dużą kuchnią). Obecnie coraz większą popularnością cieszą się kuchnie utrzymane w brązach i czekoladowych odcieniach: tego typu wnętrza świetnie dopełniają się z mięsistymi, granatowymi zasłonami. Tego typu kuchnia jest bardzo wytworna i elegancka, przywodząc na myśl angielskie dworki. 

Jeśli chcemy stworzyć rustykalny klimat i tęsknimy za babciną kuchnią pachnącą świeżym chlebem i ciastem drożdżowym, świetnym rozwiązaniem okażą się zasłony do kuchni wzorzyste: pokryte kwiatowymi motywami lub czerwono-białą kratką. 

Jeżeli z kolei kuchnia otwarta jest na salon, dobrze jest dobrać zasłony do aranżacji korespondującej z wystrojem salonu. W tym celu sprawdzają się zasłony w kolorze spójnym np. z kanapą lub dywanem lub inkrustowane nitką nawiązującą do motywu kolorystycznego w salonie. 

Długie czy krótkie zasłony kuchenne?

Zazwyczaj kuchnie w budynkach wielorodzinnych nie są nadmiernie przestronne, dlatego długie do podłogi zasłony są tutaj niepraktyczne i nie spełniające standardów estetycznych, ponieważ mogą dodatkowo pomniejszać optycznie pomieszczenie. W niewielkich kuchniach lepiej postawić na zasłony krótkie do parapetu tak, aby nie zakrywać grzejnika. Jeśli nie zależy nam na przesłanianiu widoku z zewnątrz, dobrym rozwiązaniem okażą się zasłony jeszcze krótsze, np. związane po bokach. 

W przestronnych kuchniach np. w domach jednorodzinnych, w których znajduje się np. okno tarasowe czy balkonowe, można pokusić się o powieszenie nad nim zasłon do podłogi. Wraz z długimi firankami nadadzą kuchni romantycznego, rustykalnego charakteru. 

Gdzie kupować zasłony do kuchni?

Zarówno zasłony do kuchni krótkie, jak i długie zasłony kuchenne z łatwością zakupimy w sklepach internetowych. Jeśli interesują cię wzorzyste zasłony na przelotkach – abcfirany.pl ma wiele ciekawych wzorów w swojej ofercie, które z łatwością dopasujesz do wybranego pomieszczenia. W sklepie tym znajdziesz także rustykalne zasłony do kuchni we wzory, które będą kojarzyć ci się z dzieciństwem. 

Warto pamiętać, że zasłony kuchenne powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które dobrze znoszą częste pranie: w kuchni zasłony i firany znacznie szybciej się brudzą niż w pozostałych pomieszczeniach, dlatego należy stawiać na tkaniny, które nie odbarwiają się, nie kurczą i nie tracą fasonu mimo licznego prania i prasowania. 

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meble kuchenne na wymiar

Meble na wymiar sposobem na stworzenie kuchni marzeń

Meble kuchenne mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza, jego funkcjonalność. Przy aranżacji kuchni warto mieć …