Gwarantujemy, że pokój dziecięcy to pomieszczenie, w którym Twoje dziecko będzie spędzać przeważającą ilość czasu, przynajmniej w początkowej fazie życia, dopóki nie odkryje uroków świata zewnętrznego i podwórkowych przygód | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Umeblowanie pokoju dziecięcego to niełatwe zadanie. Wybierając meble i dodatki należy pamiętać o szybkiej zmianie wzrostu dziecka oraz jego zainteresowań i preferencji. Nic więc dziwnego, że w świecie aranżacji wnętrz istnieje cały nurt zajmujący się tylko i wyłącznie projektowaniem wnętrz dla najmłodszych. Jednak my w tym artykule skupimy się na elementach stałych, a konkretniej będą to lampy sufitowe, które można kupować raz na wiele lat, o ile zrobi się to dobrze.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do pokoju dla dziecka?

Lampy sufitowe do pokoju dziecięcego powinny być dobierane w oparciu o dwa główne aspekty. Po pierwsze, siłę natężenia światła, która to wydaje się być związana tylko z mocą żarówki, jednak przysłony i klosze odgrywają w tym przypadku równie ważną rolę. Drugi aspekt to styl i zdobienia, gdyż mimo że na potrzebny artykułu lampy sufitowe zostały uznane za element bardziej techniczny niż ozdobny, to warto, aby nawiązywały one do motywu przewodniego, w jakim utrzymane jest pomieszczenie.

Odpowiednie natężenie światła

Gwarantujemy, że pokój dziecięcy to pomieszczenie, w którym Twoje dziecko będzie spędzać przeważającą ilość czasu, przynajmniej w początkowej fazie życia, dopóki nie odkryje uroków świata zewnętrznego i podwórkowych przygód. Pomijając czas snu, dziecko w swoim pokoju przede wszystkim będzie się bawić. W pierwszej fazie rozwoju to zabawa jest zajęciem, dzięki któremu poznaje się świat, wiec dobrze by było, aby przyświecały jej jak najlepsze lampy sufitowe. Oświetlenie nie może być ani zbyt intensywne, ani zbyt blade. W pierwszym przypadku może to wpływać niekorzystnie na wzrok naszych pociech, a w drugim powodować zmęczenie, ospałość i dekoncentrację. Moc lampy sufitowej, wiąże się z zamontowaną w niej żarówką, jednak dodatkowe elementy takie, jak klosz czy różnego rodzaju przysłony dają więcej możliwości manipulowania siłą natężenia światła.

Zdobienia i grafiki

Styl i zdobienia lampy sufitowej powinny nawiązywać do aranżacji wnętrza dziecięcego pokoju. Ciężkie lampy sufitowe o barokowych formach nie sprawdzą się w pokoju wielbiciela międzygalaktycznych podróży. Wybierając oświetlenie do pokoju malucha należy mieć na uwadze jego zainteresowania, które nieraz zmieniają się z prędkością kosmicznego bolidu – urocze misie po roku mogą być już nie do zaakceptowania. Dlatego lepiej wybierać modele o bardziej neutralnym charakterze, szczególnie gdy pokój dzieli rodzeństwo. Pomysłowym rozwiązaniem są lampy, których dekoracje można łatwo wymienić lub zlikwidować. Na wybór lampy sufitowej do pokoju dziecka warto poświęcić więcej czasu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

oświetlenie elewacji

Dlaczego oświetlenie elewacji domu jest bardzo ważne?

Chociaż mogłoby się wydawać, że bardzo ważne jest wyłącznie samo oświetlenie domu od wewnątrz, również …