Salon w zieleni
Zdarza się, że wybór ławy do salonu rodzi dylematy i stawia pytania. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Piękne i praktyczne stoliki i ławy do salonu

Pomimo mody na aranżowanie stolików kawowych, ławy do salonu nadal cieszą się dużą popularnością we wnętrzach. Nie wiecie, jak je dobrać, aby pasowały do wystroju salonu i dobrze spełniały swoje praktyczne funkcje? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w dzisiejszym tekście.

Jaka ława do salonu?

Zdarza się, że wybór ławy do salonu rodzi dylematy i stawia pytania, na które nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć samodzielnie. W końcu to nie tylko mebel, który powinien komponować się z aranżacją wnętrza, ale i funkcjonalny przedmiot, który na co dzień towarzyszy nam podczas wykonywania różnych czynności. Podstawa na filiżanki z kawą, schowek na piloty, gazetnik czy podnóżek – ławy do salonu pełnią współcześnie wiele funkcji. Wynika to zarówno z ograniczonej liczby miejsca w domach, jak i potrzeby dostosowania przestrzeni mieszkalnej do naszych indywidualnych upodobań czy trybu życia. Dlatego dobrze jest sprawdzić asortyment w kilku dobrych sklepach meblowych lub poszperać w Internecie.

Dobrze dobrana ława to ważny element w aranżacji salonu, dlatego nie warto pozostawiać jej zakupu na sam koniec działań projektanckich. Przecież zaraz po wyznaczających strefę wypoczynkową sofie i fotelach, to wokół niej toczy się salonowe życie. Warto zauważyć, że jest to mebel, który tylko umownie nazywa się stolikiem kawowym. Jak już wzmiankowaliśmy wcześniej, ławy oferują znacznie większe możliwości, niż te wynikające z podstawowego sposobu przeznaczenia. Jakie? Przekonajcie się sami.

Ławy do salonu a stoliki kawowe

Ławy do salonu dają zazwyczaj więcej miejsca niż klasyczne stoliki kawowe. Odróżniają się od nich przede wszystkim wymiarami i wielkością blatu. To daje im sporą przewagę w kontekście codziennego użytkowania. Stoliki kawowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli pełnią głównie rolę podstawy na filiżanki czy drobne bibeloty, nie sprawdzają się natomiast w temacie spożywania posiłków czy podczas spotkań w większym gronie. W takiej konfiguracji najlepiej sprawdzają się ławy z blatami szerokimi na 100-120 cm.

Czymś, co daje im przewagę nad stolikami jest także możliwość zastosowania nowoczesnych udogodnień i praktycznych rozwiązań konstrukcyjnych. Posiadające z reguły większe wymiary ławy dają projektantom w tym temacie większe pole do popisu niż małe stoliki. Nie jest to oczywiście regułą, jednak faktycznie częściej to pierwsze z nich posiadają dodatkowe funkcje, które podnoszą komfort i wygodę użytkowania.

Wymiary ławy do salonu

To priorytetowa kwestia, jeśli zależy Wam na kupnie mebla, który będzie służyć przez długie lata. Dobrze dobrany stolik powinien posiadać szerokość odpowiadającą 3/5 długości kanapy i mieć blat usytuowany 2,5-5 cm poniżej poziomu, na którym znajduje się siedzisko. Taka ława z powodzeniem sprawdzi się np. jako podstawa na filiżanki z kawą czy miseczki z przekąskami towarzyszące nam podczas wieczornych seansów filmowych. W przypadku, gdy wybrany przez nas model w domyśle zastąpi stół jadalniany, to najlepszym wyborem będzie ten z blatem znajdującym się 10 cm nad siedziskiem.

Już na samym początku warto przemyśleć także usytuowanie ławy. Pomiędzy stolikiem a siedziskami powinno być około 30 do 45 cm przestrzeni, która umożliwi nam swobodne poruszanie się i sięganie do blatu. Dystans jaki powinniśmy zachować pomiędzy ławą a pozostałymi meblami to natomiast 70 cm. To optymalna odległość, która pozwoli wyznaczyć ciągi komunikacyjne i bez skrępowania przemieszczać się po salonie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając ławę?

Kupując ławę do salonu trzeba uwzględnić nie tylko wymiary czy aspekty estetyczne, ale i przyzwyczajenia domowników. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, zastanówmy się czy ława będzie nam służyć tylko podczas odpoczynku przy kawie, czy np. będzie też pełnić rolę schowka na wszelkie podręczne akcesoria i bibeloty. W drugim przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się model wyposażony w odpowiednie funkcje – schowki, wysuwane półki czy możliwość rozkładania to udogodnienia, które najlepiej zdadzą egzamin w tym temacie.

Fajnym i ciekawym rozwiązaniem są także mobilne kółka. Ława, które je posiada potrafi się bez trudu przemieszczać i daje możliwość relokacji. Przyznacie chyba, że to cenna zaleta, jeśli salon spełnia jednocześnie funkcje pokoju dziennego i sypialni? Przesuwanie czy przenoszenie mebla każdego wieczoru jest z reguły mało komfortowe i nieco problematyczne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meblościanka z oświetleniem

Powrót do przeszłości, czyli nowoczesne aranżacje z meblościanką w roli głównej

Przenieśmy się odrobinę w przeszłość. Wielu z nas będzie mieć przed oczami obraz, gdzie w …