Przytulne wnętrze
Dla większości z nas ponoszenie kosztów pełnego remontu nie zawsze jest możliwe | fot.: Fotolia

Zapytaliśmy projektantów wnętrz: jakie małe zmiany robią największą różnicę?

Czasami wnętrza wymagają zmian. Niezależnie od tego, czy ich styl wydaje się zbyt przestarzały, czy też zmienił się Twój gust, małe odświeżenie wystroju jest świetnym sposobem na dodanie wnętrzu nowej energii. Dla większości z nas ponoszenie kosztów pełnego remontu nie zawsze jest możliwe.

Mając to na uwadze, zapytaliśmy profesjonalistów, aby podzielili się swoimi najlepszymi wskazówkami na temat tego, które małe zmiany we wnętrzu mają duże znaczenie. Jak możesz wywrzeć ogromny wpływ na swój dom, nie rujnując budżetu?

1. Dodaj ścianę akcentującą

Aby zdecydowanie zmienić wygląd pomieszczenia bez wydawania dużych pieniędzy, pomaluj ścianę akcentującą. Żywy kolor natychmiast przyciągnie wzrok i będzie świetnym sposobem na ożywienie pokoju za cenę nie wyższą niż puszka farby.

W przypadku ścian akcentowanych należy pamiętać o kilku szczegółach. Pierwszym z nich jest miejsce docelowe. Technicznie rzecz biorąc, każda ściana może być używana jako akcent, ale lepiej, jeśli podkreśli główny punkt pokoju. W salonach może to oznaczać umieszczenie akcentującego koloru wokół kominka lub wiszących półek. W sypialni najlepiej przy zagłówku.

Drugą kwestią jest estetyka. Jasny kolor farby z pewnością spełni swoją funkcję, ale nie jest jedyną opcją. Ciemniejsze i neutralne kolory, takie jak czarny lub czekoladowy brąz służą temu samemu celowi. Możesz też użyć materiałów kontrastowych. Tapeta to doskonały wybór, podobnie jak wzorzysta płytka lub nawet boazeria.

2. Zmieniaj teksturę akcesoriów

Teksturowanie pokoju może zmienić wszystko. Poduszki akcentujące w różnych tkaninach i odcieniach mogą dodać kolejną warstwę głębi. Kolejną możliwością dodania tekstury są materiały, z których wykonane są twoje akcesoria. Rozważ użycie metali, plecionych koszy i koców.

Udane projektowanie wnętrz polega także na warstwowaniu kontrastów. Gdy masz ograniczony budżet na przearanżowanie salonu sprawdź teksturę akcesoriów, które już posiadasz. Następnie poszukaj dodatkowych elementów, które będą służyć jako ich przeciwieństwo. Jeśli zajdzie taka potrzeba, rozważ przeniesienie istniejących akcesoriów do innych pomieszczeń.

3. Ponownie oceń oświetlenie

Będziesz potrzebował oświetlenia we wszystkich zakątkach pokoju. Używaj razem lamp ściennych i podłogowych, aby oświetlenie nie było skoncentrowane w jednym miejscu i rozprzestrzeniało się w równomiernej poświacie w całym pomieszczeniu.

Istnieją cztery różne rodzaje oświetlenia, które możesz umieścić w pokoju. Są to:

  • Naturalne: Każde światło, które dociera do twojego domu z zewnątrz przez drzwi i okna.
  • Główne: Służy do oświetlania całego pomieszczenia, dociera zwykle ze źródła nad głową.
  • Akcentujące: źródło światła, które ma podkreślać szczególne funkcje pomieszczenia.
  • Zadaniowe: Oświetlenie używane do określonego celu, takie jak lampy biurkowe lub lampki do czytania.

Idealnie, jeśli pokój będzie miał kombinację tych źródeł światła. Zapoznaj się z oświetleniem, które masz na miejscu, a następnie sprawdź, jakich typów nie ma. Wypełnij luki w razie potrzeby, a będziesz zaskoczony pozytywną różnicą.

Niezależnie od osobistego stylu, w pewnym momencie zapragniesz remontu. Kiedy to się stanie, nie czekaj, aż uzbierasz pieniądze na dużą renowację. Z pomocą kilku małych zmian możesz zrobić wielką różnicę!

KGR

Sprawdź także

anekke

Anekke Torebki: Wyjątkowy Wybór dla Miłośniczek Stylu i Funkcjonalności

W dzisiejszym świecie mody i akcesoriów, poszukiwanie wyjątkowej torebki może być zadaniem pełnym wyzwań. Jednak …