zawory
Działanie zaworu polega na mieszaniu gorącej wody, napływającej z kotła, z zimną napływającą z obiegu powrotnego | fot.: stock.adobe.com

Zastosowanie zaworu czterodrogowego w instalacji C.O.

Centralne ogrzewanie w budynku nie ogranicza się tylko do wyboru rodzaju kotła. Aby piec posłużył jak najdłużej, a ogrzewanie domu było bezproblemowe, należy skupić się także na całej instalacji. Bardzo ważnym i przydatnym elementem systemu ogrzewania jest zawór czterodrogowy. Najczęściej wykorzystywany jest w piecach na paliwo stałe. Jakie ma on znaczenie dla kotła C.O.?

Jak jest zbudowany zawór czterodrogowy?

Jak sama nazwa wskazuje, zawory mieszające czterodrogowe składają się z czterech portów wejścia i wyjścia. Wewnątrz mosiężnego lub żeliwnego korpusu znajduje się element, który ma za zadanie sterować przepływem wody w instalacji. Nadaje odpowiednią intensywność i kierunek, w jakim przepływa ciecz lub całkowicie zamyka jej dopływ. Trzpień regulujący wyprowadzony jest na zewnątrz korpusu, gdzie jest obsługiwany ręcznie lub za pomocą napędu. 

Działanie i funkcja zaworu czterodrogowego w instalacji

Działanie zaworu polega na mieszaniu gorącej wody, napływającej z kotła, z zimną napływającą z obiegu powrotnego. Dlaczego jest to potrzebne? Kocioł grzewczy nie zawsze pracuje z pełną mocą. W okresie, kiedy użytkownicy jedynie dogrzewają budynek lub samą wodę użytkową, może dochodzić do skraplania się pary ze spalin na wymienniku ciepła. Powstaje wtedy kwaśna ciecz, która powoduje korozję i niszczy piec. Zawory mieszające czterodrogowe pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury, która zniweluje szkodliwą dla pieca rosę oraz przedłuży jego żywotność. Pozwoli to też zaoszczędzić energię na niepotrzebne podgrzewanie wody.

Jaki zawór mieszający czterodrogowy wybrać?

Wybierając zawór do instalacji, najważniejsza jest jakość produktu, aby posłużył jak najdłużej. Nie warto kierować się wyłącznie ceną. Często wybierane i cenione przez klientów są zawory czterodrogowe Afriso

Rodzaje zaworów

Ważnym aspektem jest materiał, z jakiego sam produkt jest zrobiony. Do wyboru klienci mają zawory mosiężne, stosowane zarówno w systemie zamkniętym, jak i otwartym. Drugi rodzaj to zawory żeliwne, wykorzystywane do instalacji zamkniętych.

Wybór zaworu a moc urządzenia

Wielkość zaworu dobierana jest zazwyczaj do średnicy pompy i rur. Zaleca się też brać pod uwagę moc urządzenia. Zawór dobiera się według następujących wartości:

  • moc do 18 kW — DN 25
  • moc do 25 kW — DN 32
  • moc do 40 kW — DN 40
  • moc do 60 kW — DN 50
  • moc do 80 kW — DN 65

 Rodzaj obsługi zaworu

Ostatnim i bardzo ważnym pod względem wygody jest wybór rodzaju obsługi zaworu. Na rynku dostępne są zawory regulowane ręcznie, które są zdecydowanie tańsze. Dla klientów, którzy wolą bezobsługowe rozwiązania, lepszym wyborem będą zawory czterodrogowe z siłownikiem. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku kocioł powinien mieć wbudowany sterownik do siłownika. Jeśli go nie posiada, należy dopasować niezależne urządzenie sterujące, co wpłynie też na wyższe koszty zaworu.

Podsumowanie 

Rynek daje klientom ogromny wybór produktów. Dobrze skonfigurowany system C.O. i wykonany z dobrej jakości podzespołów to spokój na lata dla każdego właściciela budynku. Warto inwestować w odpowiednie zawory, które zdecydowanie ułatwią korzystanie z kotła grzewczego, oraz pomogą uniknąć niepotrzebnych awarii.

OLI