Niezawodne stemple drewniane

Drewniane stemple mogą kojarzyć się z przeszłością. Jednak z powodzeniem używane są także obecnie i znajdziesz je w ofercie wielu sklepów | fot.: materiał partnera

Chociaż nie są wymagane przez prawo to ciężko bez nich prowadzić firmę. Pieczątki wciąż przydają się do załatwienia wielu formalnych spraw. Jednak nie tylko do tego. Coraz częściej znajdują zastosowanie w identyfikacji wizualnej i grafice. Dlatego sprawdzają się zarówno do identyfikacji biznesu, jak i w produkcji przedmiotów codziennego użytku. W jakich sytuacjach pieczątki przydają się ponadto? Czy lepsze są stemple drewniane, czy plastikowe? Oto porównanie wad i zalet oraz przykłady ich zastosowania.

Sposoby użycia stempli

Pieczątka gotowa do stemplowania to gumka z projektem graficznym, wklejona w uchwyt. Może to być uchwyt automatyczny, kasetka lub drewniany kołek. Każda z nich znajduje zastosowanie w innych sytuacjach. Jednych używa się z powodzeniem w biznesie, innych w reklamie, a duża część z nich uwielbiana jest także przez dzieci, które chętnie wykorzystują je w nauce i zabawie. Kiedy jeszcze stosuje się stemple?

Stempel drewniany

Drewniane stemple mogą kojarzyć się z przeszłością. Jednak z powodzeniem używane są także obecnie i znajdziesz je w ofercie wielu sklepów. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w urzędach i biurach księgowych. Twarde, stabilne uchwyty pozwalają na dokładne odbicie treści z gumki na papier czy inny materiał. Doskonale sprawdzają się także w znakowaniu torebek reklamowych i opakowań, a także etykiet i produktów. Dlatego chętnie korzystają z nich sklepy. Zwłaszcza te sprzedające produkty rzemieślnicze i artystyczne. Stemple drewniane chętnie są wykorzystywane nie tylko w marketingu, ale też przy dekorowaniu różnych imprez. Do ich użycia potrzebna jest poduszka tuszowa o odpowiadających stemplowi rozmiarach i butelka z tuszem.

Stempel automatyczny

Tego rodzaju stemple są chętnie używane w biurach i punktach sprzedaży czy obsługi klienta wielu firm. Powszechne zastosowanie i popularność zawdzięczają systemowi działania. Gumka z treścią wklejona jest w uchwyt automatyczny, zamontowany w obudowie z nasączoną poduszką tuszową. Dzięki temu wystarczy otworzyć obudowę, by rozpocząć znakowanie. Z kolei zamknięcie jej, chroni gumkę przed zużywaniem się jej. Pieczątki tego typu często wykorzystywane są także w urzędach do datowania czy podpisywania dokumentów. Jednak ze względu na swoją budowę nie sprawdzają się nanoszeniu grafik na materiały reklamowe, jak robią to stemple drewniane.

Stemple drewniane — zalety

stemple drewniane
Wykonane z drewna o jasnym zwykle odcieniu mogą stać się elegancką ozdobą każdego biurka | fot.: materiał partnera

Nie chodzi tu bynajmniej o drewniane stemple budowlane, których używa się jako podpory w budowie stropów. Stempli drewnianych, inaczej niż stempli budowlanych, używa się w codziennym życiu w pracy, nauce i reklamie. Taki stempel pozwala na szybkie nanoszenie estetycznej treści. Na przykład tekstu czy grafiki, naniesionej na gumkę, która zamoczona w poduszce z tuszem pozwala na łatwe naniesienie go na stemplowany materiał. Stemple drewniane mają wiele zalet. Dlatego chętnie używa się ich w wielu dziedzinach.

W odróżnieniu od stempli plastikowych, stemple drewniane mogą mieć wiele różnych rozmiarów. Nawet bardzo dużych, które pozwalają odbijać treść na przykład na torbach czy torebkach reklamowych. Drewniane uchwyty są bardzo stabilne i dokładnie dociskają gumkę do materiału. Jest to niewątpliwie ich ogromna przewaga nad plastikowymi stemplami, których uchwyty są elastyczne i przy dużej powierzchni wyginają się, rozmazując odbijaną treść. Ponadto drewniane stemple mogą mieć przeróżne kształty i łatwiej dopasować je w dłoniach. Dodatkowo ten sam czynnik decyduje jeszcze o innych zaletach.

Rozmyślne kształty stempli drewnianych i ich design sprawia, że są one bardzo estetyczne. Wykonane z drewna o jasnym zwykle odcieniu mogą stać się elegancką ozdobą każdego biurka. Poza tym drewno umożliwia tworzenie dużych tabelarycznych stempli, które świetnie sprawdzają się w księgowości, w szczególności przy sporządzaniu różnych deklaracji. Używanie tego rodzaju pieczątek nadaje czynnościom unikalny charakter. Ponadto ich używanie zwłaszcza w podniosłych wydarzeniach jak śluby czy sprawy notarialne, dodaje im elegancji.

Jak używać stempli drewnianych

Bez względu na ich kształt, działanie stempli drewnianych jest zawsze takie samo. Aby odbić grafikę i treść umieszczoną na gumce wklejonej w uchwyt, należy uprzednio namoczyć ją w gąbce czy też poduszce tuszowej. Poduszka ta musi być dopasowana wielkością do wielkości pieczątki. Innymi słowy, nie może być mniejsza niż ona, aby wygodnie zamoczyć całą jej powierzchnię. Sama gąbka z kolei musi być nasączona dobrej jakości tuszem. Co istotne, tusze występują w wielu różnych kolorach. Ich ilość jest niemal nieograniczona. Dlatego każda z grafik odbijanych stemplem może mieć swój unikalny wygląd. Trzeba tylko pamiętać, że każdy kolor, wymaga osobnej poduszki tuszowej.

Stemple drewniane wracają do łask

Ze względu na ich estetykę i mnogość zastosowania stemple drewniane znowu są chętnie używane w szerokim zakresie w wielu dziedzinach życia. Stemple drewniane możesz spotkać je w wielu instytucjach publicznych, szkołach, kancelariach itd. Jednak czasem zupełnie nieświadomie możesz nosić torbę zakupową, której grafika została naniesiona za pomocą takiej pieczątki. Być może masz je także w domu. Coraz częściej używa się ich we wczesno-szkolnej edukacji. Chętnie bawią się nimi także dzieci.

Materiał partnera