shiba inu
Shiba Inu należą do szpiców oraz psów pierwotnych | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze japońskie rasy psów

Japońskie rasy psów na przestrzeni ostatnich kilku lat stały się w Polsce bardzo popularne. Spotkania z białym jak śnieg Szpicem Japońskim, sporych rozmiarów Akita Inu czy nieco do niego podobnym, ale znacznie mniejszym Shiba Inu nie należą już do rzadkości. Jakie cechy prezentują psy pochodzące z Japonii i co warto o nich wiedzieć, szukając pupila idealnego dla siebie?

Akita Inu

Ta rasa znana jest w Japonii od wieków. Należy do grupy szpiców i psów pierwotnych. Akita to dzielny pies, który towarzyszył samurajom. Stanowił dużą wartość i cieszył się szacunkiem wśród obywateli. To typowy przykład rasy psów pracujących. Pierwotnie przeznaczona była do walk psów oraz polowań, a także do ciągnięcia ładunków. Liczne wojny na przestrzeni wieków przyczyniły się do znacznego spadku liczebności rasy. W 1931 roku Akita Inu zostały oficjalnie uznane za dziedzictwo kulturowe Japonii. 

Umaszczenie charakterystyczne dla tej rasy jest rude z białymi znaczeniami, pręgowane lub sezamowe z białymi znaczeniami oraz całkowicie białe. Puszysty, zakręcony ogon to jeden ze znaków charakterystycznych tej rasy.

Psy charakteryzuje niezależność, upór i zawziętość oraz pasja łowiecka. Wymagają doświadczenia i konsekwencji w prowadzeniu, ponieważ w przypadku zbyt beztroskiego podejścia mogą wykazywać cechy psa dominującego. Z drugiej strony Akita to pies stosunkowo łagodny i bardzo lojalny wobec opiekuna. Dobrze prowadzony, będzie doskonałym towarzyszem.

Akita Inu
Akita. Wyhodowana w Japonii i pierwotnie przeznaczona do walk psów, później używana również do polowań. Obecnie pełni funkcje psa stróżująco-obronnego, a także psa do towarzystwa | fot.: stock.adobe.com

Shiba Inu

Podobnie jak Akita, Shiba Inu należą do szpiców oraz psów pierwotnych. Pochodzą z górzystych terenów Japonii i służyły pierwotnie do polowań na drobną zwierzynę. Po wielu perypetiach związanych z krzyżowaniem z innymi rasami myśliwskimi, w 1934 roku ostatecznie ujednolicono wzorzec tej rasy. Ciekawostką jest fakt, że kilka lat później Shiba Inu uznano za pomnik przyrody.

Sierść Shiba Inu może mieć kolor rudy, sezamowy, a nawet czarny — z białymi znaczeniami. Ogon jest charakterystycznie zakręcony.

Shiba Inu to niezależny, lojalny i przywiązany do opiekuna pies, nieufny wobec obcych. Będąc opiekunem psa tej rasy, trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu oraz ćwiczeń, które zminimalizują ryzyko niszczenia różnych przedmiotów. Jak w przypadku większości ras pierwotnych, będąc opiekunem Shiba Inu, należy być konsekwentnym i zapewnić psu odpowiednią socjalizację oraz regularny trening.

shiba inu
Shiba Inu to niezależny, lojalny i przywiązany do opiekuna pies, nieufny wobec obcych | fot.: stock.adobe.com

Hokkaido

To kolejna z japońskich ras typu szpic i pies pierwotny. Jak wskazuje nazwa, rasa pochodzi z wyspy Hokkaido, gdzie wraz z pierwszymi plemionami zasiedlającymi Japonię psy te polowały na dziką zwierzynę. Podobnie jak Shiba Inu w 1937 roku zostały ustanowione pomnikiem przyrody. Wtedy też rasie nadano oficjalną nazwę. Na odnotowanie zasługuje fakt, że Hokkaido były wykorzystywane przez wojsko podczas II Wojny Światowej jako psy tropiące i przenoszące wiadomości.

Psy należące do tej rasy są średniej wielkości i mocnej budowy o umaszczeniu od białego, poprzez rudy, pręgowany, sezamowy, czarny podpalany aż do czarnego. Mają bardzo gęsty podszerstek, a ich język może mieć kolor niebiesko-czarny.

Jako psy myśliwskie charakteryzuje je zręczność i samodzielność. Są wyjątkowo wytrzymałe fizycznie, a dzięki gęstemu podszerstkowi, wykształconemu w trudnych warunkach atmosferycznych, doskonale radzą sobie nawet w bardzo niskich temperaturach. Podobnie jak Akita oraz Shiba Inu psy tej rasy są oddane swoim opiekunom, ale nieufne wobec obcych, co może wywoływać agresję. Jest to rasa wyłącznie dla osób z doświadczeniem, ponieważ są to psy o bardzo silnej osobowości.

Hokkaido pies
Hokkaido były wykorzystywane przez wojsko podczas II Wojny Światowej jako psy tropiące i przenoszące wiadomości | fot.: stock.adobe.com

Chin japoński

Rasy pochodzące z Japonii to nie tylko psy pierwotne. Jedną z nich jest Chin japoński — nieduży pies do towarzystwa. Z zapisków historycznych wynika, że przywędrował na dwór japoński w I w. n.e., gdzie w późniejszych wiekach zyskał miano psa salonowego. 

Umaszczenie charakterystyczne dla tej rasy jest białe z czarnymi lub rudymi plamami. Mogą posiadać łaty rozmieszczone symetrycznie po obu stronach głowy i reszty ciała, co jest szczególnie cenione. Owłosienie jest gęste, długie i proste, jedwabiste w dotyku.

Te żywiołowe pieski, łatwo przystosowują się do otoczenia. Są przyjacielskie i lubią się bawić. Doskonale sprawdzają się w roli psów wystawowych. Jest to rasa typowo towarzyska, mało wymagająca w kwestii wychowania. Jednak, jak każdemu psu, należy poświęcić mu nieco uwagi. Jest to pies, który mocno przywiązuje się do jednego właściciela.

chin japoński
Chin japoński — nieduży pies do towarzystwa | fot.: stock.adobe.com

Szpic japoński

Jego japońska nazwa to Nihon Supittsu. To niezwykle ruchliwy, niewielkich rozmiarów pies, należący do grupy psów towarzyszących. Korzenie tej rasy nie zostały jednoznacznie określone. Prawdopodobnie jest blisko spokrewniony ze Szpicem niemieckim. Jako osobna rasa został wyodrębniony w latach 30. XX wieku.

Szpic japoński charakteryzuje się obfitą sierścią koloru białego, która posiada sterczący włos i gęsty podszerstek. 

Psy tej rasy są inteligentne, czujne i bardzo przyjazne. Łatwy w prowadzeniu Szpic japoński jest idealnym psem do towarzystwa, ale świetnie sprawdzi się również w psich sportach, na przykład agility. Należy pamiętać, że jest to pies, który źle będzie się czuł pozostawiony w samotności na dłuższy czas.

szpic japoński
Szpic japoński charakteryzuje się obfitą sierścią koloru białego | fot.: stock.adobe.com

Kilka słów na koniec

Decydując się na zakup psa, warto zapoznać się z charakterystyką danej rasy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to pies, który sprawdzi się jako towarzysz naszego stylu życia. Psy japońskie to wiele ras pierwotnych, których temperament może okazać się trudny do opanowania, zwłaszcza dla początkujących opiekunów. Z Japonii pochodzą też rasy psów towarzyszących, które z założenia wymagają nieco mniej zaangażowania opiekuna, na przykład w zapewnienie mu odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego. Nie zmienia to faktu, że każdy pies to przede wszystkim obowiązki związane z opieką nad nim.

Bardzo ważną kwestią jest to, żeby decydując się na zakup psa rasowego, brać pod uwagę wyłącznie hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce.

MPR