burpees
Burpees to nic innego jak połączenie wielu prostych ćwiczeń ze sobą w jedną całość | fot.: stock.adobe.com

Co to jest burpees?

W ostatnim czasie coraz częściej wielu ludzi przerzuca się z tradycyjnych ćwiczeń na tzw. burpees. Czym jednak jest burpees? Najprościej mówiąc, jest to najefektywniejsze ćwiczenie, które pozwala rozwinąć i wzmocnić wszystkie cechy motoryczne człowieka w tym samym czasie. Co więcej, dzięki wykonywaniu tego ćwiczenia jesteśmy w stanie dość dokładnie określić, jak bardzo jesteśmy wytrenowani. Dlatego burpees dość często jest wykorzystywany jako jedno z ćwiczeń różnych testów sprawnościowych. Zaletą burpeesu jest to, że te ćwiczenie możemy wykonać praktycznie wszędzie i nie jest nam potrzebny żaden sprzęt. Poniżej postaram się krótko opisać jak prawidłowo wykonywać burpeesy i jakie otrzymamy efekty przy dość regularnym wykonywaniu tego ćwiczenia.

Czym jest burpess?

Burpees to nic innego jak połączenie wielu prostych ćwiczeń ze sobą w jedną całość. Do wykonania mamy takie ćwiczenia jak:

  • przysiad podparty
  • przysiad z wyskokiem
  • pompki

Ćwiczeń jest o wiele więcej, jednak te trzy są najbardziej popularne i praktycznie każdy jest je w stanie wykonać. Jednak do prawidłowego wykonania wszystkich ćwiczeń wręcz niezbędna jest koordynacja ruchowa. Oczywiście istnieje także wersja dla osób początkujących, w której nie musimy wykonywać pompek. Wszystko dostosowujemy do swojej kondycji oraz możliwości.

Burpeesy możemy wykorzystać jako trening cardio, jeśli nie mamy na niego pomysłu i jesteśmy na redukcji. Dzięki wykonywaniu tego rodzaju ćwiczeń nasze tętno dość szybko rośnie, dzięki czemu nasz metabolizm jest pobudzony. Wszystko to przekłada się na szybszą utratę niechcianych przez nas kilogramów, co za tym idzie, szybciej uzyskamy wymarzoną przez nas sylwetkę. Wszystko przez dług tlenowy, który w naszym organizmie utrzymywał się będzie nawet przez kilka godzin po skończeniu naszego treningu. Dodatkowo jest to idealna opcja dla osób, które nie mogą poświęcić dużej ilości czasu na treningi. Ponieważ dzięki burpees spalamy o wiele więcej kalorii w ciągu jednej minuty niż podczas joggingu czy jazdy na rowerze. Tak więc nasz trening jest bardziej intensywny, ale trwa o wiele krócej niż tradycyjny trening.

burprees
Burpeesy możemy wykorzystać jako trening cardio, jeśli nie mamy na niego pomysłu i jesteśmy na redukcji | fot.: stock.adobe.com

Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia burpees?

Zacznijmy od tego, że pierwsze treningi burpees powinny być wykonywane bardzo dokładnie powolnym tempem. Wszystko po to, aby dobrze opanować podstawy. Dopiero po paru treningach możemy przejść do treningu właściwego. 

Aby prawidłowo wykonać burpees trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Stopy muszą być zawsze rozstawione na szerokość naszych barków,
  • Odpychamy biodra do tyłu jednocześnie uginamy kolana i opuszczamy ciało do pozycji przysiadu,
  • Kładziemy dłonie na podłodze tak by były bezpośrednio przed naszymi stopami,
  • Przenosimy nasz ciężar ciała na nasze ręce,
  • Nogi wyrzucamy do tyłu tak, aby wylądować na palcach stóp,
  • Pompki muszą być dynamiczne i zakończone wyskokiem do pozycji przysiadu,

Podsumowanie 

Jak możemy zauważyć na pierwszy rzut oka, burpees może wydawać się trudną techniką. Jednak tak naprawdę wystarczy parę treningów, aby odpowiednie wdrążyć się i wykonywać prawidłowo te ćwiczenia. Burpees jest tak naprawdę dla każdego, wystarczy tylko spróbować i odpowiednio dopasować trening pod swoje umiejętności oraz wydolność naszego organizmu.

WPI

Sprawdź także

joga dla biegacza

Joga dla biegaczy: Jak ćwiczenia jogi mogą pomoc w regeneracji i poprawić wydajność biegową.

Bieganie to aktywność wymagająca nie tylko siły i wytrzymałości, ale również elastyczności i równowagi. Z …