transport na paletach
Transport paletowy jest jednym z najmniej restrykcyjnych odmian przewozu | fot.: materiał partnera

Transport na paletach – dlaczego jest tak popularny? 

Każdy z nas na pewno wie, jak wygląda paleta. Wynalazek ten jest aktualnie najpopularniejszym nośnikiem ładunków transportowych. Wpływ na to ma oczywiście szybkość załadunku i rozładunku, a także niesamowita wygoda. Dzisiejsza technologia, oferująca nam elektryczne wózki paletowe pozwala na załadowanie całej naczepy od zespołu pojazdów w niespełna kilkanaście minut. Musimy pamiętać, że taka „paka” może liczyć nawet 33 palety. Czym zatem jest transport paletowy i dlaczego zyskał tak ogromną popularność w branży TSL?

Czym jest przewóz na paletach?

Na początku należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe cechy: szybkość, wygoda, prostota. Każda z nich brzmi dobrze i to właśnie one wynikają z prowadzenia transportu paletowego. Większość palet posiada ustandaryzowane wymiary, przez co możliwe jest dokładne zaplanowanie, jaka liczba towaru zmieści się na samochód.

Transport paletowy jest jednym z najmniej restrykcyjnych odmian przewozu. Mogą występować w nim zarówno kartonowe przesyłki drobnicowe, jak i nieco większe, położone luzem na palecie ładunki neutralne. Paleta jest bardzo solidnym wytworem, mogącym wytrzymać naprawdę spore obciążenia i drgania. Tworzona jest głównie z drewna, a jej powierzchnia obciążalna jest doskonale wyważona, przez co rzadko kiedy dochodzi do pęknięć. Nie ma co ukrywać, że z palet korzystają niemalże wszystkie firmy przewozowe w naszym kraju, i za granicą.

Zasady transportu paletowego

Każda firma przewozowa życzy sobie, aby transport paletowy był zorganizowany po stronie nadawcy. To klient jest zobowiązany do przygotowania przesyłek na paletach i ich zabezpieczenia. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim paczkom, należy stosować się do kilku porad. Oczywiście, w wielu przypadkach przewoźnicy są skłonni do pomocy, lecz bardziej chodzi tutaj o sprawdzenie poprawności bądź wprowadzenie drobnych poprawek.

Najważniejszą zasadą jest, aby żaden towar nie wystawał poza obszar palety. Może się to skończyć zgnieceniem podczas transportu. Przed przystąpieniem do pakowania, ważne jest dokładne sprawdzenie palety. Pomimo ich solidności warto mieć na uwadze, że jest to jednak drewno, mogące podlec uszkodzeniu.

Kolejną zasadą jest sam fakt odbioru przesyłki. Może on odbywać się wyłącznie w miejscach, w których występuje taka możliwość. Mowa tutaj głównie o obecności rampy do załadunku. Istotne są także kwestie dokumentacji. Każda paleta musi posiadać etykietę przewozową, a waga towaru powinna zgadzać się z tą, podaną przez nadawcę pisemnie.

tiry transport na paletach
Najważniejszą zasadą jest, aby żaden towar nie wystawał poza obszar palety | fot.: materiał partnera

Jakie mamy wymiary palet?

Istnieją cztery, popularne wymiary palet. Wszystkie dobierane są na podstawie rozmiaru przesyłki oraz jej gabarytów. Wyróżniamy odmiany:

– EUR 1 – 80 x 120 cm

– EUR 2 – 120 x 100 cm

– EUR 3 – 120 x 120 cm

– EUR 6 – 80 x 60 cm

Maksymalny ciężar palety zależy głównie od jej rozmiaru, lecz w żadnym z wypadków nie powinien on przekraczać 1000 kg. Towar umieszczony na palecie musi mieć również określoną wysokość. Mowa konkretnie o dwóch metrach, które są maksymalną wartością w tej kwestii. Jak widać, przewóz takiej przesyłki nie jest niczym trudnym, a na jednej palecie można umieścić wbrew pozorom bardzo dużo towaru.

Materiał partnera

Sprawdź także

automatyzacja procesów logistycznych

Jak uzupełnić braki kadrowe w magazynach?

Obecnie znalezienie wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie magazynowania i transportu jest bardzo trudne. Na szczęście wraz …