Lekarz medycyny estetycznej
Medycyna, także estetyczna, w ujęciu holistycznym jest nie tyle doraźnym rozwiązaniem zewnętrznego problemu, co dociekaniem złożonych przyczyn zjawisk. | fot.: Fotolia

Lekarz medycyny estetycznej – zawód szczególnego zaufania

Botoks w przerwie na lunch, złote nici, wypełniacze jako panaceum na kwestie związane z procesami starzenia się skóry twarzy – jeszcze do niedawna to te zabiegi medycyny estetycznej wyznaczały trendy w branży. Kobiety chciały oszukać czas, znaleźć natychmiastowe rozwiązania i jednocześnie czuć się luksusowo. Medycyna estetyczna stanowiła o statusie społecznym i była zarezerwowana dla wybranych: gwiazd wielkiego formatu czy ludzi zamożnych. Czasy się jednak zmieniły, a wraz z nimi standardy w medycynie estetycznej – zarówno inwazyjnej, jak i nieinwazyjnej.

Polacy od dawna już nie marzą o estetyce rodem z Dynastii, do lamusa odeszły też wytyczne z kultowego Seksu w wielkim mieście. Współczesna medycyna estetyczna rozwija się najszybciej w swojej historii, ale ów technologiczny skok nie oznacza wcale rozwiązań rodem z filmów science-fiction. Zamiast złotego zabiegu rozwiązującego wszystkie problemy – medycyna estetyczna odmienia słowo „holistyczny” przez wszystkie przypadki. Agresywne działania i sztuczne rezultaty zamieniono na subtelny efekt i możliwie jak najmniej inwazyjne metody. Zamiast skupienia wyłącznie na twarzy, w obszarze zainteresowania lekarzy znajduje się całe ciało – traktowane nie tylko w kategoriach estetycznych, ale przede wszystkim jako organizm – system potrzebujący do właściwego funkcjonowania równowagi pomiędzy różnymi sferami.

Założenia medycyny w ujęciu holistycznym

Medycyna, także estetyczna, w ujęciu holistycznym jest więc nie tyle doraźnym rozwiązaniem zewnętrznego problemu, co dociekaniem złożonych przyczyn zjawisk. Kluczowe do właściwej diagnozy są szczegółowe konsultacje dotyczące odżywiania, przyjmowanych leków i suplementów, nałogów, aktywności fizycznej czy nawet kondycji psychicznej. Stan skóry jest bowiem odzwierciedleniem naturalnych procesów zachodzących w ciele wraz z wiekiem, a także jest bezpośrednio związany z kondycją organizmu. Punktem wyjścia w pracy lekarza medycyny estetycznej powinna być więc precyzyjna ocena stanu zdrowia. Na podstawie wywiadu, często połączonego z analizą wyników podstawowych badań i – oczywiście oczekiwań pacjenta – można ustalić indywidualne zalecenia dla konkretnej osoby. Lekarz medycyny estetycznej jest jednym z tych zawodów, od których wymaga się obecnie nie tylko rekomendacji związanych bezpośrednio ze swoją branżą. Niejednokrotnie dla osiągnięcia pożądanego efektu końcowego wymaga się określonej ilości powtórzeń zabiegów w serii oraz szeregu wytycznych związanych z trybem życia, dietą, określoną aktywnością fizyczną czy zmianą dotychczasowych nawyków. Lekarz medycyny estetycznej powinien znać elementy psychologii, ale też naturoterapii, ziołolecznictwa, mikroodżywiania, refleksologii czy nawet coachingu.

Jak wybrać lekarza medycyny estetycznej

Niezwykle szeroki zakres wiedzy, której posiadanie implikuje zawód związany z poprawianiem urody, wymaga ciągłego doskonalenia się: gruntownego wykształcenia, udziału w renomowanych szkoleniach, znajomości najnowszych technologii i własnej praktyki z użyciem profesjonalnego sprzętu. Dopiero połączenie wszystkich tych elementów tworzy specjalistę wysokiej klasy.

Jak znaleźć fachowca, który odpowiednio zajmie się terapią? Warto poszukać rekomendacji w najbliższym kręgu znajomych albo skorzystać z bazy wiedzy w inernecie. Spis lekarzy medycyny estetycznej, na przykład w Warszawie, znajdziemy na specjalnie stworzonych do tego celu stronach. Jedną z nich jest https://medycynaestetyczna.waw.pl/.

Po wyborze interesującego nas specjalisty, umówmy się na konsultację – poznajmy potencjalnego lekarza i jego wizję terapii naszego problemu. Dowiedzmy się, jakie są alternatywne metody leczenia oraz wskazania i przeciwwskazania do indywidualnie dobranego zabiegu. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości – pytajmy. Na końcu jednak – dajmy sobie czas na zastanowienie się i spokojne podjęcie decyzji.

W momencie gdy medycyna estetyczna przestała być elitarna i dostępna dla wybranych, z jej dobrodziejstw może korzystać niemal każdy. Dostępność usług nie oznacza jednak, że każdy lekarz jest fachowcem wysokiej klasy. Inwestując w procedury medycyny estetycznej zadbajmy więc o to by powierzyć swoje ciało lekarzowi o właściwych kompetencjach i odpowiednim podejściu do pacjenta.

OLI

Sprawdź także

popularne zabiegi medycyny estetycznej

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Każdy z nas się starzeje i nikt nie jest w stanie uniknąć tego procesu. Z …