Piękna uśmiechająca się kobieta na szarym tle
Pacjenci niezwykle cenią sobie implanty, ponieważ są one bardzo trwałe i mało inwazyjne | fot.: stock.adobe.com

Jakie są różnice pomiędzy implantem, a protezą zębową?

W czasach kiedy piękny, zdrowy uśmiech stanowi naszą wizytówkę, pacjenci poszukują jak najskuteczniejszych metod utrzymania idealnego stanu zębów lub poprawy istniejącego stanu rzeczy. Na szczęście współczesna stomatologia ma niezawodne sposoby na uzyskanie (bądź odzyskanie) wspaniałego i naturalnego uśmiechu.

Największy problem pacjentów stanowią zazwyczaj braki zębów, które niestety widać na pierwszy rzut oka. Oczywiście samych powodów braków zębów jest bardzo wiele i są one niezależne od wieku pacjentów. Taką przyczyną może być na przykład próchnica (kiedy już zwykłe plomby nie wystarczą), przebyte urazy różnego rodzaju, choroby, a nawet predyspozycje genetyczne, a więc braki poszczególnych zębów. Wówczas przez jakiś czas możemy cieszyć się pełnym uśmiechem, który zapewniają przetrwałe zęby mleczne, jednak na ich miejscu nie pojawiają się stałe, a więc prędzej czy później grozi nam niepełne uzębienie. Niestety braki w uzębieniu są nie tylko mało estetyczne, ale i niezdrowe – grożą przemieszczaniem się zębów, a więc i potencjalną wadą zgryzu, ale też utrudniają właściwe żucie pokarmu, a nawet wpływają na to, jak mówimy. Dlatego, trzeba jak najszybciej przeciwdziałać w takiej sytuacji! Profesjonalna klinika stomatologiczna może wówczas zaproponować różne metody leczenia, jak np. proteza lub implant.

Protezy zębowe

Proteza zębowa to jedno z wciąż najbardziej popularnych rozwiązań, mimo że nie jest ona pozbawiona wad przy codziennym użytkowaniu. Protezy mogą być stałe lub ruchome. Modele ruchome można samodzielnie wyjmować i wkładać na miejsce w wybranym przez siebie momencie. Muszą być one jednak odpowiednio dopasowane i wykonane, co wpływa na komfort noszenia. Stomatologia zaleca ich regularne czyszczenie i usuwanie resztek pożywienia, które mogą się na nich osadzać. Protezy są chętnie wybierane przez pacjentów, mimo że na początku trzeba się do nich przyzwyczaić. Charakteryzują się one szybkim wykonaniem, niskimi kosztami, a także niewielką inwazyjnością – nie wymagają dostosowywania, a więc np. szlifowania, sąsiadujących zębów.

Protezy stałe są bardziej wygodne z perspektywy codziennego użytkowania. Można wśród nich wyróżnić mosty lub korony porcelanowe, które zakłada się na zębach znajdujących się obok powstałej luki. Jednak, aby możliwe było właściwe ich zamocowanie, należy oszlifować i wyrównać zdrowe zęby pacjenta sąsiadujące z brakiem. To z kolei jest oczywistą niedogodnością, zwłaszcza jeśli zęby podlegające temu zabiegowi są zdrowe (a więc nie leczone kanałowo). Aby można było założyć protezę stałą konieczne jest udanie się na kilka wizyt u stomatologa, przy czym czas realizacji całości jest stosunkowo krótki w porównaniu z kolejnym rozwiązaniem.

Implanty zębowe

Innym rozwiązaniem, dzięki któremu skutecznie można sobie poradzić z ubytkami zębowymi są implanty. Są to tytanowe śruby, które wkręca się w kość szczęki lub żuchwy, a na jej szczycie montuje się koronę. Takie zęby mają trwałość porównywalną z naturalnymi, ponadto technik wykonujący implant dokładnie dopasowuje kształt i kolor implantów do sąsiadujących, naturalnych zębów. Dzięki temu uzyskujemy naturalny i komfortowy w codziennym użytkowaniu  efekt. O implanty dbamy tak samo, jak o pozostałe zęby. Jedynie przy okresowym czyszczeniu u dentysty używa się do tego celu nieco innych produktów.

Pacjenci niezwykle cenią sobie implanty, ponieważ są one bardzo trwałe i mało inwazyjne. Nie ma bowiem konieczności okaleczenia i piłowania zębów znajdujących się obok. Lekarze odtwarzają brakujące zęby w bardzo skuteczny i trwały sposób tak, że pacjent zapomina o jakiejkolwiek ingerencji.

Decydując się na implanty trzeba mieć jednak świadomość, że leczenie będzie trwało dłużej niż przy protezach. Po zaaplikowaniu implantów konieczne jest odczekanie kilku miesięcy w celu pełnego wygojenia tak, aby implant mógł się złączyć z tkanką. Czas gojenia zależy zarówno od umiejscowienia implantu (żuchwa czy szczęka), a także od indywidualnych predyspozycji. Po upływie tego czasu można dopiero założyć koronę. Warto więc przed podjęciem konkretnej decyzji udać się na konsultację ze specjalistą, który przedstawi plan leczenia.

Tak jak w przypadku własnych zębów trzeba też pamiętać o odpowiedniej higienie protez i implantów. W przeciwnym razie w ich pobliżu mogą się rozwijać bakterie, które mogą wywołać inne, bardziej poważne problemy jamy ustnej. Oprócz obowiązkowego szczotkowania zębów, dobrze jest także używać nici dentystycznych, płynów do płukania, szczoteczek przeznaczonych do czyszczenia przestrzeni pod mostkami itd. W aptekach dostępne są także specjalne pasy przeznaczone do higieny protez i implantów.

Osoby, które borykają się z ubytkami zębowymi powinny zdecydować się na jedno z dostępnych rozwiązań jakim są implanty lub protezy. Dzięki temu jakość ich życia ulegnie znacznej poprawie – wreszcie będzie można mówić i uśmiechać się bez poczucia skrępowania. Dobry stomatolog, jak na przykład stomatolog Białołęka, z pewnością wybierze najlepsze rozwiązanie i poprowadzi leczenie w sposób profesjonalny, tak aby efekt końcowy był w pełni satysfakcjonujący.

OLI

Sprawdź także

stomatologia bonding

Bonding stomatologia – zalety i wady zabiegu

W stomatologii estetycznej można znaleźć mnóstwo różnych zabiegów. Jednym z nich jest bonding stomatologia. Jak …