lekarz
Esperal jest substancją, dzięki której możliwe jest nie tylko przerwanie ciągu alkoholowego, ale również trwanie we wstrzemięźliwości od alkoholu | fot.: materiał partnera

Wszywka alkoholowa – fakty i mity

Esperal, czyli popularna wszywka alkoholowa, to jeden z najskuteczniejszych sposobów farmakologicznego wspierania procesu leczenia choroby alkoholowej. Na każdym etapie terapii możliwe staje się zastosowanie leku w formie implantu, wszczepianego podskórnie do organizmu pacjenta. Warunkiem koniecznym do wykonania zabiegu wszycia Esperalu jest jednak trzeźwość alkoholika. Zanim podda się on zaszyciu, musi zatem przerwać swój ciąg alkoholowy. By leczenie alkoholizmu z wykorzystaniem farmaceutyku było jak najskuteczniejsze, zaleca się jednoczesne stosowanie terapii awersyjnej wraz z innymi elementami kompleksowego leczenia uzależnienia. Substancja czynna leku (disulfiram) nie leczy bowiem samej choroby, ale wzmacnia motywację chorego do utrzymania długotrwałej abstynencji.

Wszywka alkoholowa (Esperal) to tabletka, którą wszywa się podskórnie pacjentom chcącym zmusić się do odstawienia alkoholu. Lek nosi nazwę Disulfiram WZF. Jego działanie opiera się na zasadzie blokady. Hamuje on wydzielanie enzymu wątrobowego, niezbędnego dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia etanolu. Z tego względu podczas stosowania leku zabrania się spożywania alkoholu etylowego. Połączenie tych dwóch substancji może bowiem skutkować wystąpieniem niebezpiecznych objawów, stanowiących zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Uzależniony zaszyty powstrzymuje się zatem przed sięganiem po trunki, utrzymując stałą, choć sztuczną abstynencję. Wokół terapii awersyjnej krąży wiele mitów, które mogą wpływać na ograniczenie zaufania pacjentów do tej metody. Rozwianie większości wątpliwości możliwe jest podczas wizyty konsultacyjnej, którą poprzedza się każdy zabieg implementacji Esperalu.

Jak działa wszywka alkoholowa (disulfiram) w organizmie człowieka?

Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. Stąd swoją nazwę wzięła wszywka alkoholowa, która dostępna jest w większości polskich aptek i placówek medycznych, w których lekarze oferują i przeprowadzają zabieg. Disulfiram WZF produkowany jest przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne. Można go zakupić jedynie na podstawie ważnej recepty, czyli zlecenia lekarskiego. Oznacza to, że stosować disulfiram można wyłącznie po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Chirurg weryfikuje istnienie wskazań do przeprowadzenia zabiegu i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Substancja ta jest bezpieczna dla każdego, kto podczas stosowania terapii awersyjnej stosuje się do zaleceń lekarskich i powstrzymuje się od spożywania alkoholu etylowego. Działanie Esperalu odczuje wyłącznie ten, kto zdecyduje się podjąć próbę przepicia wszywki, zakazaną przez lekarza.

W organizmie zaszytego alkoholika disulfiram blokuje wydzielanie dehydrogenazy aldehydowej. To jeden z najistotniejszych enzymów wątrobowych w procesie metabolizmu alkoholu. Osoba uzależniona, która zdecyduje się na zakazane połączenie substancji leczniczej z odurzającą, odczuje skutki zwiększonego stężenia toksyn poalkoholowych. Do najgroźniejszej z nich należy aldehyd octowy. W wyniku zaburzonego przebiegu szlaku metabolicznego etanolu kumuluje się on w ludzkim krwiobiegu i powoduje nieprzyjemne oraz niebezpieczne objawy tzw. reakcji disulfiramowej. Choć przypominają one nieco dolegliwości wynikające z zatrucia alkoholowego, są one o wiele groźniejsze i bardziej nasilone. Reakcja disulfiramowa to zatrucie toksynami stanowiącymi półprodukty procesu trawienia alkoholu etylowego. W fizjologicznych warunkach, czyli w trzeźwym organizmie, Esperal nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Jego działanie jest nieodczuwalne, a sam nałogowiec unika alkoholu pod wpływem obaw psychicznych przed konsekwencjami własnej niesubordynacji.

wszywka alkoholowa
Substancją czynną Esperalu jest disulfiram. Stąd swoją nazwę wzięła wszywka alkoholowa, która dostępna jest w większości polskich aptek i placówek medycznych | fot.: materiał partnera

Na czym polega terapia awersyjna z użyciem Esperalu?

Nałóg alkoholowy polega na stopniowym przyzwyczajeniu się człowieka do obecności w jego ustroju toksyny. Wraz z rozwojem uzależnienia, zwłaszcza w fazie krytycznej i przewlekłej nałogu, chorzy popadają w ciągi alkoholowe. Samodzielnie trudno jest im je przerwać ze względu na obecność objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Utrzymanie długotrwałej trzeźwości możliwe jest zatem z pomocą i wsparciem specjalistów. Odpowiedzią na potrzeby pacjentów jest wszywka alkoholowa. Jej wszycie powstrzymuje alkoholików od picia alkoholu głównie ze względu na możliwość wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia objawów.

Osoby uzależnione obawiają się reakcji własnego organizmu na połączenie Esperalu i alkoholu. Już podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Galmedic chirurg informuje każdego chorego nie tylko o mechanizmie działania Esperalu, ale również o zasadach jego stosowania. Podstawowym zaleceniem lekarskim jest absolutna wstrzemięźliwość alkoholika od spożywania etanolu. Poznaje on możliwe skutki uboczne niestosowania się do wskazówek specjalistów. W związku z tym nałogowcy powstrzymują się od spożywania alkoholu, sztucznie utrzymując motywację zewnętrzną do walki z nałogiem. Terapię awersyjną wspiera się psychoterapią. Podczas spotkań z terapeutami (grupowo lub indywidualnie) przekształca się ten rodzaj motywacji w wewnętrzną chęć zwalczenia nałogu.

Esperal jest substancją, dzięki której możliwe jest nie tylko przerwanie ciągu alkoholowego, ale również trwanie we wstrzemięźliwości od alkoholu. By móc wszyć wszywkę alkoholową, nałogowcy muszą pozostawać trzeźwi przynajmniej przez 24 godziny poprzedzające zabieg. W tym celu często zgłaszają się na odtruwanie alkoholowe, które przygotowuje ich do wykonania procedury medycznej.

Wszywka alkoholowa – kto może się zaszyć? Przygotowanie pacjenta do zabiegu wszycia Esperalu

Do zabiegu implantacji Esperalu pacjent nie musi samodzielnie się przygotować. Wszystkimi formalnościami i kwestiami bezpieczeństwa zajmują się specjaliści. W Centrum Medycznym Galmedic możliwe jest ponadto przerwanie ciągu alkoholowego i odstawienie substancji odurzającej pod okiem lekarzy. Chory może samodzielnie zrezygnować z używki, jednak powinien pamiętać, że przed zabiegiem musi utrzymać abstynencję przynajmniej przez dobę. Zaszyć może się każdy, kto nie znajduje się pod wpływem substancji odurzającej ani nie jest po jej spożyciu. By móc poddać się zabiegowi, należy ponadto wyrazić świadomą i dobrowolną zgodę na wykonanie zaszycia. W związku z tym terapię awersyjną zwykle stosuje się u świadomych i współpracujących ze specjalistami pacjentów. Do zabiegu należy również odpowiednio przygotować skórę pacjenta. Konieczne jest jej oczyszczenie i dezynfekcja. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego wszycie Esperalu jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne i komfortowe.

Jak wygląda zabieg, podczas którego wszywana jest wszywka alkoholowa?

Jałowe tabletki z Esperalem (wszywka alkoholowa) wszywa się w okolice pośladka pacjenta, a konkretniej – w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladkowego. Zastosowanie awersyjnej metody leczenia alkoholizmu wymaga zatem przerwania ciągłości tkanek skórnych, czyli wykonania zabiegu metodą chirurgiczną. Podczas tej procedury medycznej chirurg jest operatorem skalpela. Zabieg trwa około 15-20 minut, podczas których lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta i prowadzi je w głąb tkanek. W obszarze podpowięziowym wypreparowuje specjalną kieszonkę, w której umieszcza wcześniej wyliczoną dawkę leku. Zwykle jest to kilka tabletek Esperalu, przeznaczonych do wewnętrznej implementacji. Ranę zaszywa się z wykorzystaniem nici chirurgicznych. Na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek, a pacjent może opuścić placówkę medyczną.

Wszywka alkoholowa Kraków – opieka w Centrum Medycznym Galmedic

W Centrum Medycznym Galmedic chory poddawany zabiegowi wszycia wszywki alkoholowej pozostaje pod opieką lekarza i przedstawicieli personelu medycznego. Specjalista przygotowuje go do zabiegu podczas konsultacji. Wykonuje podstawowe badanie podmiotowe i zbiera wywiad medyczny. Ocenia stan zdrowia pacjenta, kwalifikuje go do zabiegu. Następnie w bezpieczny sposób przeprowadza zabieg i informuje pacjenta o konieczności odpowiedniej dbałości o ranę i stan zdrowia po zabiegu i podczas rekonwalescencji. W cenę zabiegu wliczona jest opieka specjalistów, koszt ustalonej dawki Esperalu, wykorzystanych medykamentów (również znieczulenia) oraz pobyt chorego w placówce.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegu, podczas którego wszywana jest wszywka alkoholowa? Centrum Medyczne Galmedic zachęca do kontaktu. Kliknij link, aby zapoznać się z ofertą https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Czego unikać podczas terapii?

Głównym mechanizmem działania wszywki alkoholowej jest awersja. Wywołuje ją możliwość wystąpienia objawów reakcji disulfiramowej. Ich natężenie zależy głównie od ilości spożytego podczas terapii alkoholu etylowego. Po zabiegu zaszycia niebezpieczna dla chorego może okazać się każda ilość wypitego alkoholu. Z tego względu powinien on wystrzegać się nie tylko czystego etanolu zawartego w napojach wysokoprocentowych. Zaszytym alkoholikom odradza się spożywania napojów alkoholowych, słodyczy z etanolem w składzie, octu, niektórych sosów, przetworów. Nie należy również używać kosmetyków i perfum, które zawierają w składzie choćby minimalne ilości alkoholu. Szkodliwe okazują się płyny do płukania jamy ustnej, środki czystości lub płyny do dezynfekcji.

Czy implantacja Esperalu jest bezpieczna? Skutki połączenia Esperalu z alkoholem

Esperal jest substancją legalną i dopuszczoną do obrotu farmaceutycznego w Polsce. Jest zatem całkowicie bezpieczny dla wszystkich alkoholików, którzy podczas jego stosowania pilnują zaleceń lekarskich. Implantacja wszywki alkoholowej zaburza szlak metaboliczny alkoholu. W związku z tym, jeżeli w organizmie pacjenta nie znajduje się substancja odurzająca, lek pozostaje dla niego obojętny. Tylko w przypadku podjęcia próby przepicia wszywki bloker zadziała w sposób odczuwalny. Uniemożliwi szybkie strawienie etanolu do postaci nieszkodliwej (kwasu octowego), wpływając na zwiększenie stężenia aldehydu octowego w krwiobiegu.

Dolegliwości występujące po zaszyciu i podjęciu próby przepicia wszywki alkoholowej mogą być bardzo dotkliwe. Pierwsze z nich pojawiają się już po upływie kilkudziesięciu minut od spożycia alkoholu. Narastają wraz z upływem czasu, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Do pierwszych objawów zatrucia aldehydem octowym zalicza się przede wszystkim bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, tachykardię, wahania wartości ciśnienia tętniczego krwi, nadpotliwość, zaczerwienienie twarzy. Z czasem dochodzi do pogłębienia uciążliwości tych objawów. Mogą one skutkować wystąpieniem zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, drgawek, utraty świadomości, nagłego zatrzymania krążenia. Jeżeli chory nie otrzyma specjalistycznej pomocy na czas, może dojść nawet do jego zgonu.

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania

Oryginalny lek Disulfiram WZF dostępny jest dla każdego pacjenta, który posiada zalecenie od lekarza. Z zaszycia alkoholowego nie skorzystają jednak osoby, które pozostają pod wpływem alkoholu lub są po jego spożyciu. Nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie pacjenta dyskwalifikuje go z możliwości wykonania zaszycia. Przeciwwskazaniem do stosowania wszywki alkoholowej jest ponadto nadwrażliwość pacjenta na jakikolwiek składnik leku. Zabieg zaszycia alkoholowego nie jest wskazany w przypadku osób, u których stwierdza się złożone niewydolności wielonarządowe, zaburzenia procesu krzepnięcia krwi, dolegliwości ze strony układu krążenia lub nerwowego. Również zaburzenia psychiczne, łącznie z epizodami depresji i podejmowanymi w przeszłości próbami samobójczymi mogą okazać się przeciwwskazaniem do zabiegu implementacji wszywki alkoholowej.

Wszycie tabletki z disulfiramem – skuteczność terapii awersyjnej

U większości zaszytych alkoholików obserwuje się wysoką skuteczność zastosowanego leczenia z wykorzystaniem Esperalu. Zwiększają oni swoją motywację do walki z nałogiem, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie lub całkowitą likwidację ilości spożywanego alkoholu etylowego. Najczęściej decydują się bowiem na stosowanie się do zaleceń lekarza, dbając o poziom własnego zdrowia i samopoczucie psychofizyczne. Od ilości alkoholu spożywanej podczas ciągów alkoholowych, ich długości i częstotliwości zależy dawka wszywanego pacjentowi Esperalu. By zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, konieczne jest nie tylko zastosowanie odpowiedniego stężenia leku, ale również jego dostosowanie do indywidualnych możliwości i predyspozycji każdego pacjenta. Szczególne znaczenie ma tu tolerancja organizmu na alkohol i lek. Zdarza się, że Esperal nie wykazuje pełnej skuteczności. Rzadko jest to wynik nieprawidłowo dobranej dawki leku.

U pacjenta może bowiem dojść do komplikacji w postaci otorbienia wszywki alkoholowej. Wówczas uwalnianie substancji czynnej leku do jego krwiobiegu jest utrudnione, czasami wręcz uniemożliwione. By zwiększyć jej wchłanialność, konieczne jest wykonanie powtórnego zabiegu. Raz wszyta wszywka alkoholowa działa w organizmie człowieka od 8 do 12 miesięcy. Usunięcie wszywki możliwe jest jedynie w stacjonarnych warunkach placówki medycznej podczas zabiegu chirurgicznego.

Materiał partnera

Sprawdź także

alkohol wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa Kraków – skuteczna metoda walki z alkoholizmem

Alkoholizm to choroba, która dotyka nie tylko osób uzależnionych, ale również ich rodziny i bliskich. …