mleko wegańskie
Jeśli z różnych powodów nie możemy lub nie chcemy pić mlek odzwierzęcych, napoje mleczne stanowią świetną dla nich alternatywę | fot.: Fotolia

Mleka roślinne: rodzaje, właściwości, sposoby samodzielnego przygotowania

Mleko towarzyszy nam od pierwszych dni naszego życia, jednak zmiana sposobu odżywiania, a także nietolerancja laktozy wykluczają niestety spożycie zarówno mleka krowiego, jak i koziego. Na szczęście całkowita rezygnacja z mleka nie jest konieczna, jednak tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na spożycie mleka roślinnego. Takie mleko zawiera wiele cennych dla naszego zdrowia witamin i minerałów, dlatego też warto wprowadzić je do codziennej diety. Jakie jednak rodzaje mleka roślinnego znajdują się obecnie na sklepowych półkach? Jakie cenne dla naszego zdrowia właściwości płyną ze spożycia takiego mleka? W jaki sposób można przygotować mleko roślinne w domowym zaciszu?

Obecnie wybór napojów mlecznych jest naprawdę ogromny. Oprócz najpopularniejszego sojowego czy migdałowego są też mleka ryżowe, pistacjowe, z orzeszków cashew, a nawet owsiane czy orkiszowe. Jeśli z różnych powodów nie możemy lub nie chcemy pić mlek odzwierzęcych, napoje mleczne stanowią świetną dla nich alternatywę. Zwłaszcza, że każde z nich smakuje nieco inaczej. Niektóre z mlek bez problemu także przygotujemy w domu.

Mleko sojowe

Soja to nieodłączny element codziennej diety wegan, dlatego też mleko sojowe cieszy się obecnie największą popularnością. W składzie takiego mleka można znaleźć dosyć duże ilości wapnia, białka oraz witamin z grupy B, dzięki czemu jego spożycie pomaga zmniejszyć ryzyko nie tylko chorób nowotworowych, ale również sercowych. Soja zawiera ponadto w swoim składzie fitoestrogeny, czyli roślinne hormony przypominające damskie estrogeny, które pomagają załagodzić nieprzyjemne objawy związane z okresem menopauzy. Aby przygotować w domowym zaciszu mleko sojowe, wystarczy 1 szklankę ziaren soi zalać 3 szklankami wody, miksując całość po namoczeniu i dolewając do powstałej papki jeszcze 3 szklanki wody. Tak przygotowaną miksturę należy następnie gotować przez około 30 minut, przepuszczając następnie całość przez gazę lub sitko.

Mleko migdałowe

Jedne z najsmaczniejszych orzechów, czyli migdały, to bardzo dobre źródło wpływających korzystnie na nasze zdrowie nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także magnezu, cynku oraz potasu. Mleko przygotowywane z migdałów może być z powodzeniem dodawane nie tylko do kawy, ale również do płatków owsianych. Po mleko sojowe powinni sięgać nie tylko weganie, ale również osoby, które mają problemy z krążeniem lub zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Przygotowanie mleka migdałowego jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy przez noc namoczyć w wodzie 1 szklankę migdałów, dolewając nazajutrz 4 szklanki wody i blendując całość na gładką masę. Powstałą mieszankę należy przecedzić następnie przez gazę lub sitko.

Mleko kokosowe

W ostatnim czasie mleko kokosowe stało się bardzo popularne nie tylko wśród wegan, ale również wśród osób, które chciałyby się zdrowo odżywiać. Niestety z uwagi na fakt, iż mleko kokosowe zawiera dosyć duże ilości tłuszczu (przez co jest kaloryczne), nie powinny po nie sięgać osoby, które chciałyby zgubić nadmiar kilku kilogramów. Jeśli chodzi natomiast o dobre strony mleka kokosowego, to zawiera ono witaminy z grupy B, witaminę C, E, a także magnez, fosfor, żelazo oraz selen. Regularne picie mleka kokosowego może przyczynić się do zmniejszenia poziomu złego cholesterolu we krwi, zwiększenia metabolizmu, a także zmniejszenia ryzyka infekcji. Przygotowanie mleka kokosowego wygląda identycznie, jak ma to miejsce w przypadku mleka migdałowego, ponieważ wiórki kokosowe również należy moczyć przez całą noc, blendując następnie całość i przelewając przez sitko.

KPA