Tego tematu nie wolno przemilczeć – hemoroidy

Choroba ta dotyka osób w każdym wieku, a głównym czynnikiem warunkującym wystąpienie choroby nie jest to ile mamy lat, a to jak je spędzamy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dzieje się to zbyt często i to od wielu lat. Hemoroidy są bez wątpienia tematem wstydliwym, o którym trudno rozmawiać nawet z najbliższymi osobami. Właśnie dlatego powinniśmy temat ten poruszać publicznie i namawiać do radzenia sobie z nim w sposób prawidłowy, aby zapobiec dezinformacji i ignorowaniu problemów, które mogą z czasem powodować coraz większy dyskomfort. Nie mówimy tu zresztą o małej grupie osób – według badań hemoroidy dotykają aż około połowę polskiego społeczeństwa. Zdecydowana większość z nich skarży się na objawy wywołane zbyt późnym rozpoczęciem leczenia.

Skąd to się bierze?

Bardzo trudno jest rozwiązać problem, którego nie rozumiemy, dlatego jest to pierwszy krok, by przystąpić do działania. Hemoroidy to nic innego jak potoczna nazwa struktury nazywanej guzkami krwawniczymi. Jest to nie tyle patologiczna zmiana lub objaw choroby, co anatomicznie prawidłowa część ciała każdego z nas. Są to mianowicie twory wypełnione krwią, które mają za zadanie czuwać nad szczelnością odbytu ze strony wewnętrznej. Biorą również udział w procesie defekacji współpracując w tym celu z okrężnym mięśniem zwieraczem odbytu wewnętrznym oraz zewnętrznym. Kiedy w odbytnicy (łac. rectum) znajduje się masa kałowa lub gazy, dochodzi do pobudzenia zakończeń nerwowych i na drodze łuku odruchowego następuje kontakt z odpowiednimi ośrodkami nerwowymi, wskutek czego wysyłany jest zwrotny impuls do guzków krwawniczych, które muszą w tym momencie pomniejszyć swoją objętość. To, co wielu z nas nazywa potocznie hemoroidami, jest prawdopodobnie ich chorobą – żylaki odbytu, które wiążą się z nieodpowiednim odprowadzaniem krwi z wyżej wspomnianych guzków. Najczęściej odpływ jest utrudniony przez rozciągnięcie tych struktur. Taka sytuacja powoduje wywołanie lokalnego stanu zapalnego okolicznych tkanek, czyli choroby hemoroidalnej.

Zanim choroba się rozwinie

Niestety błędnie postrzegamy bolesną dolegliwość, jaką są żylaki odbytu jako chorobę geriatryczną, dotykającą osoby starsze, w późnym średnim wieku lub wieku podeszłym. Choroba ta dotyka osób w każdym wieku, a głównym czynnikiem warunkującym wystąpienie choroby nie jest to ile mamy lat, a to jak je spędzamy. Coraz większy procent społeczeństwa charakteryzuje siedzący tryb życia, nie wspominając już o wielu miejscach pracy, gdzie przez długi czas wymagane jest siedzenie w jednym miejscu. Współcześnie nie szczędzimy czasu na przesiadywanie niemal całymi dniami przed komputerem. Zawodowi kierowcy lub osoby podróżujące często rowerem również narażone są na dotkliwe skutki takiej przypadłości. Co ciekawe w kwestii choroby hemoroidalnej istotną rolę grają hormony, których gospodarka może być zaburzona podczas ciąży, co wywołuje nieprawidłowe krążenie. Warto również wspomnieć o niebagatelnym wpływie diety. Zarówno biegunki, jak i zaparcia są dla guzków krwawniczych na dłuższą metę poważnym zagrożeniem. W trosce o swoje zdrowie powinniśmy również pamiętać o odpowiedniej zawartości błonnika w naszych posiłkach. Nie jest on żadnym składnikiem odżywczym, ale ułatwia perystaltykę jelit i tym samym zmniejsza stres wywoływany na układzie pokarmowym.

Uderzyć w sedno sprawy

Bezsprzecznie najważniejszym problemem, który należy poruszyć w temacie hemoroidów jest profilaktyka, a więc dbanie o zdrowie każdego dnia. Powiedzieliśmy już o tym jakie czynniki wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia żylaków odbytu, a więc oczywistym sposobem na ich uniknięcie jest ograniczenie predysponujących do nich zachowań. Alternatywą powinna być aktywność fizyczna – zarówno w ramach sportu, jak i wypoczynku. Nie bez znaczenia jest również higiena oraz unikanie stosunków analnych. W internecie można znaleźć wiele technik zdrowszego siedzenia i niewymagających wiele aktywności ćwiczeń, podczas pracy przy komputerze. Należy również wiedzieć, iż sposób defekacji również ma wpływ na wystąpienie chorób i coraz częściej zachęca się do wschodniego, zdrowszego sposobu oddawania kału – kucając. Daleki wschód bowiem posiada głównie toalety, które posiadają wyłącznie odpływ, bez miejsca do siedzenia. Osoby, które załatwiają się w ten sposób rzadziej skarżą się na wstydliwe dolegliwości związane z hemoroidami.

Gdy potrzeba leczenia

Kolor czerwony przez nas i wiele innych zwierząt postrzegany jest jako alarmujący, odstający od normy i determinujący potrzebę działania. Naturalną reakcję na krwawienie, poza miesiączkowym, powinno być poszukiwanie przyczyny, a najlepiej zasięgnięcie porady lekarza specjalisty. Jeśli jest to krwawienie z odbytu, sprawa jest nieco skomplikowana, ponieważ nadal bardzo wstydzimy się porozmawiać o tym z obcym człowiekiem, jednak należy zaufać służbie zdrowia i zdać sobie sprawę, że proktolog to ktoś, komu temat ten nie jest obcy i potrafi podejść do swojej pracy profesjonalnie, przeprowadzając odpowiednie badania. Wahanie jest więc zbędne i należy powtarzać sobie w chwili zwątpienia, iż zdrowie jest w naszym życiu najważniejsze. Wstępnie zwykle stosuje się badanie przez prostnicę u pacjenta leżącego na boku, a w anoskopii używa się wziernika, co pozwala na ocenę stanu błony śluzowej. Szybko rozpoznana choroba warunkuje równie szybki powrót do zdrowia – dokładnie taka jest zależność. Kiedy pacjent ukrywa miesiącami lub latami swoje dolegliwości, mogą one w końcu wymagać operacji chirurgicznej. Już przy pierwszym świądzie odbytu i wystąpienia krwi w kale należy zgłosić to lekarzowi – w końcu może być to jeszcze coś poważniejszego, np. infekcja pasożytnicza. Po odpowiednim rozpoznaniu stosuje się terapię, której towarzyszą odpowiednie środki farmaceutyczne. Wśród tych, które pozytywnie wpływają na hemoroidy, maść jest głównie stosowaną formą leku. Przykładowo wśród nich znajdziemy Ruskorex stosowany zarówno w trakcie terapii przypadków rozpoznanych wcześnie, jak i pooperacyjnie. Przed użyciem warto zapoznać się z informacjami i ulotką zawartymi na http://ruskorex.pl/wskazania-do-stosowania.

Samodzielna walka z żylakami odbytu nie odniesie jednak pożądanego skutku, dlatego nie warto w ten sposób podchodzić do tego problemu. Niestety jest to przypadek, w którym musimy pozbyć się oporów i dla własnego dobra dać się zbadać i zastosować odpowiednie leczenie.

Materiał partnera zewnętrznego