wyspana kobieta w łóżku z zabawną opaską na oczach
W łóżku spędzamy średnio 1/3 doby, co oznacza, że warunki, w jakich spędzamy ten czas w niesprzyjających warunkach, z pewnością odbije się to na reszcie naszego dnia | fot.: stock.adobe.com

Zdrowy i spokojny sen? Wypróbuj nowy materac piankowy

Codziennie dbamy o nasze ciało, trenujemy, rozgrzewamy na mrozie, dbamy o nie za pomocą specjalnych kosmetyków. Jednak w walce o piękno często zapominamy o zdrowiu kręgosłupa. Każda osoba ma tylko kilka godzin dziennie, kiedy kręgosłup może znaleźć się w pozycji poziomej i odpoczywać. Wybór materaca zależy od tego, czy ten odpoczynek będzie korzystny dla ciała i czy rano nie będzie odczuwany dyskomfort. Posiadacze pojedynczych łóżek w trosce o zdrowy i spokojny sen mogą zaopatrzyć się materac piankowy 90×200, co pozwoli utrzymać zdolność do pracy, dobre zdrowie i dobry nastrój.

Jak przespać spokojnie noc bez porannego bólu kręgosłupa?

W łóżku spędzamy średnio 1/3 doby, co oznacza, że warunki, w jakich spędzamy ten czas w niesprzyjających warunkach, z pewnością odbije się to na reszcie naszego dnia. I wcale nie trzeba mieć problemów zdrowotnych, aby szukać dobrego materaca. Komfort nocnego wypoczynku pozwala nam nie tylko na wyspanie się i pobudkę w dobrym nastroju bez uczucia spięcia, bólu czy ogólnego rozbicia, ale i na uniknięcie bardziej poważnych dolegliwości. Jeśli w nocy kręgosłup znajduje się w niewłaściwej pozycji, pojawia się ból pleców, rozwija się osteochondroza, zapalenie korzonków nerwowych, zapalenie stawów, zaburzony jest przepływ krwi, a choroby przewlekłe nasilają się. Aby pozbyć się dyskomfortu, niektórzy zalecają spanie na najtwardszej powierzchni pokrytej kocem. Należy jednak pamiętać, że nadmierna sztywność szkodzi stawom. Ponadto nie każdemu dobrze śpi się „na desce” – wygoda snu jest kwestią dość indywidualną. Wynika z tego, że tylko dobrze dobrany materac zapewni prawidłową pozycję ciała we śnie, zapewni uczucie dobrego wypoczynku, przedłuży sprawność kręgosłupa, a tym samym całego ciała.

Dobrze wybrany model materaca piankowego pełni dwie ważne funkcje:

  • Wspiera ciało w naturalnej pozycji – materac musi wytrzymywać obciążenie, aby plecy pozostawały poziomo przez całą noc. W tym celu w produkcie znajdują się specjalne bloki sprężynowe lub lateksowe, jeśli materac nie ma sprężyny. Jeśli rdzeń materaca wykonany jest z certyfikowanej, wysokogatunkowej i sprężystej pianki poliuretanowej o wysokiej twardości i gęstości, tym samym otrzymujemy produkt stabilizujący kręgosłup i nie odkształcający się.
  • Zapewnia komfort. Materac powinien ściśle podążać za konturami ciała i neutralizować strefę ucisku. Dzięki temu można spać spokojnie, nie rzucając się i nie obracając we śnie. Najbardziej wygodny model to materac piankowy 90×200 dla pojedynczego łóżka, dla podwójnego rozmiar odpowiednio większy lub podwójny.
  • Na rynku dostępne są materace piankowe: termoelastyczne, wysokoelastyczne, lateksowe. Pianka jest szeroko stosowana dziś w materacach, ma optymalną miękkość, a jednocześnie dobrą elastyczność. Jest bezpieczna, trwała, może przepuszczać powietrze, zapewniając komfort dla zdrowego snu. Stopień miękkości, elastyczności i sztywności pianki może się różnić i warto je brać pod uwagę zależnie od preferencji i wymagań.

Jak wybrać materac piankowy – co trzeba wiedzieć?

Materace piankowe różnią się między sobą różnymi walorami, przy czym jedną z pierwszych wartości jest optymalna dla nas twardość. Najczęściej wybieramy uniwersalne podłoże. Średnia twardość materaca oznacza, że wypełniacz przywraca kształt, wspierając jednocześnie ciało podczas snu. Materace piankowe o średniej twardości zapewniają standardowe podparcie kręgosłupa i poleca się je osobom o wadze do 80 kilogramów. Sztywne materace natomiast, posiadają dodatkowe składniki (włókna kokosowe, niezależne sprężyny) lub specjalnie wzmocniony rdzeń. Im twardsze – tym bardziej rekomendowane dla osób o większych gabarytach lub określonych problemach ortopedycznych. Wszystko po to, aby śpiący nie zapadał się w materac, co wpływa na poczucie dyskomfortu i pogłębia istniejące problemy. Materace twarde mają oznaczenia rozpoczynające się od H4. Zazwyczaj są one dodatkowo dokładnie opisane, jak na przykład tutaj: https://common.sklep.pl/materace-piankowe/505-materac-piankowy-90×200-moro-twardy-0590292195050.html

materac piankowy 90x200 moro twardy
Materace twarde mają oznaczenia rozpoczynające się od H4 | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pamiętajmy także, że pianka poliuretanowa jest nowoczesnym materiałem syntetycznym. Ten wypełniacz nie powoduje reakcji alergicznych, jest także przewiewna i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza – pod warunkiem, że nie będziemy ich umieszczać na podłodze, a na stelażu z właściwie rozmieszczonymi żeberkami. Podstawa wykonana z pianki poliuretanowej jest lekka i elastyczna, trwała w użyciu. Produkty piankowe są więc lekkie, porowate, szybko schną i są dobrze wentylowane.

Dlaczego warto wybrać materac piankowy 90×200?

Materace piankowe produkowane pianek wysokoelastycznych, wyróżniają sprawdzonymi walorami użytkowymi. Zapewniają dużą sprężystość i elastyczność punktową, ponadto należą do grupy produktów, które mogą być długo użytkowe i doskonale dopasowują się do ciała.

Innym rodzajem materacy piankowych 90×200 są modele wyprodukowane bazie pianki termoelastycznej. Należą do najwyższej, jakości produktów piankowych, cechujących się wyjątkowymi właściwościami ortopedycznymi. Nocny wypoczynek na takim materacu gwarantuje, komfort, zapewni doskonałe podparcie dla kręgosłupa i odprężenie dla mięśni i stawów. Ważną informacją dla użytkowników jest to, że pianka termoelastyczna pod wpływem ciepła pochodzącego z ludzkiego ciała świetnie dopasowuje się do budowy anatomicznej osoby.

Materac piankowy może być także wykonany również z lateksu, jego najważniejsze zalety to wytrzymałość oraz idealne dopasowanie do ciała, ponadto wydajnie wchłania i odparowuje wilgoć.

Każdy z wymienionych rodzajów materacy piankowych posiada porowatą strukturą, co jest gwarancją nie powstawania szkodliwych dla zdrowia roztoczy, grzybów i bakterii. Zakup takiego produktu jest doskonałym wyborem dla alergików. Warto także pamiętać, że obecnie materace piankowe są w stanie zapewnić optymalne warunki do nocnego wypoczynku bez uszczerbku dla naszego budżetu.

OLI

Sprawdź także

jak się wyspać

Jak radzić sobie z bezsennością?

Bezsenność może znacząco wpłynąć na jakość życia, powodując zmęczenie i obniżenie koncentracji. Istnieje jednak wiele …