nasdaq
Obok NYSE funkcjonuje także NASDAQ – znacznie młodsza giełda, która od początku funkcjonuje w pełni elektronicznie | fot.: stock.adobe.com

Giełdy na świecie, na których warto inwestować

Dzięki platformom online inwestorzy mają dostęp do rynków z całego świata. W które giełdy warto inwestować?

USA – dwie największe giełdy na świecie

Zestawienie najważniejszych światowych giełd nie może pominąć rynku, który dla większości inwestorów odgrywa zdecydowanie najważniejszą rolę. Mowa oczywiście o USA, a dokładniej o nowojorskich giełdach NYSE oraz NASDAQ. Pierwsza z nich działa już od ponad 200 lat i przez ten czas stała się niezwykle istotnym elementem światowego systemu finansowego. Co sprawia, że warto inwestować na NYSE? To przede wszystkim możliwość zakupu i sprzedaży akcji najważniejszych spółek na świecie, a także ogromna kapitalizacja, liczona w bilionach. Co więcej, dzienny obrót na nowojorskiej giełdzie wynosi kilkadziesiąt milionów USD.

Obok NYSE funkcjonuje także NASDAQ – znacznie młodsza giełda, która od początku funkcjonuje w pełni elektronicznie. Głównym obszarem, na którym skupia się NASDAQ, są spółki związane z technologią. To obszar, który w ostatnich dekadach przynosił spore zyski inwestorom, przez co zdecydowanie warto zainteresować się pozycjami notowanymi na tej giełdzie. Co ciekawe, jest to drugi pod względem kapitalizacji rynek papierów wartościowych na świecie; NASDAQ łącznie z NYSE odpowiadają za około 50% całkowitego globalnego obrotu giełdowego.

TSE – giełda w Tokio

Japońska giełda również przyciąga wielu inwestorów, co wynika m.in. ze stosunkowo dużej stabilności wycen akcji oraz solidnej pozycji rynku. Jest to ponadto trzeci pod względem kapitalizacji rynek w ujęciu globalnym, notowany po NYSE i NASDAQ. Warto przy tym podkreślić, że znaczenie tej giełdy na świecie w dużej mierze wiąże się także z silną walutą – japoński jen jest niezwykle popularny także na rynku Forex. Aby móc obracać zarówno akcjami z całego świata, jak i walutami z różnych krajów, warto założyć konto na profesjonalnej platformie inwestycyjnej, na przykład w banku Saxo.

LSE – giełda londyńska

Choć w ostatnich latach pozycja brytyjskiej giełdy nieco się osłabiła, warto zwrócić na nią uwagę ze względu na pewien kluczowy czynnik wyróżniający ten rynek na tle innych. Mowa o ogromnym udziale międzynarodowych spółek – spośród ok. 2 tysięcy wszystkich pozycji ponad połowa to firmy z innych krajów. Dla wielu inwestorów z Europy jest to zatem najlepszy sposób, by inwestować w akcje zagranicznych firm. Dodatkowo łączna kapitalizacja wciąż znajduje się na bardzo wysokim poziomie, dzięki któremu LSE plasuje się w pierwszej dziesiątce największych giełd.

Giełda w Hongkongu

Również w tym przypadku istotna jest nie tylko sama kapitalizacja, lecz także rodzaj i pochodzenie notowanych spółek. Podczas gdy giełda w Szanghaju zamyka się na zagranicznych inwestorów, w przypadku Hongkongu jest zupełnie inaczej. W efekcie jest to główny sposób dla osób z innych części świata, by inwestować w chiński rynek, który odznacza się ogromnym potencjałem w praktycznie każdej branży.

Turecka giełda – niespodziewany lider roku 2022

Nasze zestawienie zamyka dość niespodziewana pozycja, która znacząco odstaje pod względem kapitalizacji od pozostałych wymienionych rynków. Turecka giełda zdobyła jednak spore zainteresowanie inwestorów szczególnie w ostatnim czasie. Mimo licznych problemów z inflacją, stopami procentowymi i sytuacją geopolityczną giełda w Turcji odnotowała w 2022 roku rekordowe wyniki – spółki z tego kraju okazały się w tym trudnym czasie jedną z najlepszych inwestycji. To dowód, że firmy z Turcji mają spory potencjał i powinny zainteresować każdego inwestora.

Materiał partnera

Sprawdź także

Kryzys na świecie

Kolejny kryzys będzie jak kataklizm?

Będą upadać rządy, muzea, szpitale i nie będzie sposobu, żeby temu zapobiec. Jim Rogers twierdzi, …