introligatorstwo
Każdy projekt introligatorski zaczyna się od odpowiedniego przygotowania materiałów i składek | fot.: materiał partnera

Introligatorstwo ręczne – jak wygląda cały proces od przygotowania do finalnej oprawy?

Introligatorstwo jest tradycyjnym rzemiosłem koncentrującym się na oprawianiu książek, albumów, notesów oraz wielu innych wyrobów bazujących na papierze, które mimo upływu lat i rozwoju szeregu nowoczesnych technik drukarskich cały czas cieszy się niegasnącą popularnością. Ręczne introligatorstwo to wszak coś więcej niż sztuka łączenia tekstów i grafik w estetyczne oprawy. Jest to bowiem kunsztowny i rozbudowany proces wymagający niezwykłej precyzji, cierpliwości oraz wyjątkowych umiejętności manualnych.

Etapy pracy introligatora krok po kroku

Każdy projekt introligatorski zaczyna się od odpowiedniego przygotowania materiałów i składek. W pierwszej kolejności odbywa się sztancowanie, czyli wykrawanie druków i nadawanie arkuszom określonego kształtu. Następnie gotowe arkusze są falcowane – składane w taki sposób, aby uzyskać daną liczbę stron w określonym formacie. Warto mieć na uwadze fakt, że czasami na jednym arkuszu może zostać umieszczonych kilka okładek, co będzie wymagało pocięcia na pojedyncze użytki.

Mając już przygotowane składki, można rozpocząć proces oprawiania – klejenia i szycia. Zakłady introligatorskie oferują różne obwoluty jednak tym, na czym bazują wszystkie techniki oprawiania, są cierpliwość, precyzja i staranność wykonania. Do tworzenia oprawy zaliczamy też m.in. przygotowywanie dodatkowych elementów, takich jak tasiemki czy ozdobne wstążki. Ostatnim etapem jest dekorowanie uwzględniające szereg drukarskich technik artystycznych takich jak m.in. foliowanie, złocenie, lakierowanie UV. Po skompletowaniu oprawy przychodzi czas na finalne wykończenie, które może obejmować przycinanie krawędzi, zaokrąglenie rogów bądź inne drobne czynności mające wpływ na ostateczny wygląd całej oprawy. To właśnie tutaj sprawdzana jest również jakość obwoluty i zgodność wykonania z wytycznymi.

Zakłady introligatorstwa ręcznego w zgodzie z tradycją

Nie sposób przechodzić obojętnie obok nowinek technicznych i innowacji. Tym, co wyróżnia jednak czerpiące z introligatorskiego dorobku warsztaty od tych przesiąkniętych nowoczesnością, jest umiejętność korzystania z nowości wraz z szacunkiem dla dziedzictwa. Introligatorstwo ręczne oferuje więc nie tylko oprawy książek, notesów czy albumów, ale też prac dyplomowych, aktów notarialnych i innych wymagających tego dokumentów. Ważną częścią codziennej pracy introligatorów jest również konserwacja oraz renowacja księgozbiorów – zwłaszcza tych mających już swoje lata. Dzięki trosce o detale, precyzji i umiejętności adaptacji do nowych wyzwań technologicznych, introligatorstwo nadal pełni istotną rolę w zachowaniu dziedzictwa kulturowego.

Materiał partnera zewnętrznego