seszele
Podróżować można także na rajskie Seszele | fot.: materiał partnera

Wakacje w Europie, czy poza?

To, że pandemia Covid-19 zmieniła o 180 stopni branżę turystyczną i możliwość podróżowania stało się faktem. Kilkumiesięczne planowanie wakacji wydaje się teraz zupełną abstrakcją, bo to, czy uda się wejść do samolotu i wydostać z lotniska docelowego zależy od dynamicznie zmieniających się czynników i lokalnych ograniczeń. Miłośnicy podróżowania zadają więc sobie pytanie, czy lepiej skupić się na eksplorowanie Europy, czy jednak wylecieć na inne kontynenty. Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, natomiast trzeba się nastawić na możliwe ryzyko, które będzie nam towarzyszyć niezależnie od kierunku podróży.

Podróżowanie po Europie

Czy podróżowanie po Europie jest obecnie bezpieczniejsze? Niekoniecznie, ale wiele osób decyduje się na spędzenie tegorocznych urlopów w Grecji, Hiszpanii lub Portugalii (https://planetescape.pl/kraj/portugalia/) z prozaicznej przyczyny – jest bliżej. Z Polski do Europejskich kierunków samolotem dostać się można w maksymalnie 4 godziny, a w większości loty nie są dłuższe niż 1,5-2,5 godziny. Oznacza to, że w podbramkowej sytuacji dużo szybciej można wrócić do kraju, niż np. a Azji czy Afryki, gdzie zazwyczaj leci się na m.in. jedną przesiadkę. To także krótszy czas na przeterminowanie się testów przeciwko koronawirusowi, które są ważne zazwyczaj między 48 a 72 godzinami (jeśli są takie wymagania). W teorii, na obszarze Unii Europejskiej wymagane jest posiadanie wyłącznie dowodów osobistych, respektowane są także certyfikaty szczepień (chodzą słuchy, że w odległych kierunkach wymagane jest wpisanie szczepienia do tzw. żółtej książeczki) i prawo jazdy. Natomiast jeśli chodzi o ceny, to tu można się niemile zaskoczyć, bo w turystycznych kurortach noclegi czy jedzenie bardzo podrożały. Niemniej jednak podróżowanie po Europie może być tak samo owocne i fascynujące, jak odkrywanie odległych lądów. Często bowiem jest tak, że to, co bliskie, wydaje nam się nudne i przewidywalne – a warto mieć świadomość, że Europa to najmniejszy, ale i bardzo różnorodny kontynent, który można eksplorować na wiele sposobów. Na roadtripy najczęściej wybierane są Bałkany, w tym Chorwacja, Albania, Bośnia i Hercegowina i Czarnogóra, przy czym zwiedzanie każdego z tych krajów osobno jest dużym wyzwaniem. Dla miłośników plażowania i aktywnego odpoczynku najlepszymi kierunkami są Grecja, Hiszpania, Włochy, Monako, Cypr i Francja, a poszukiwacze przygód na pewno odnajdą się w Skandynawii – gdzie pomiędzy fiordami będą wypatrywać zórz polarnych. Tajemniczym i zarazem magicznym wakacyjnym kierunkiem jest Islandia, a na szczególną uwagę zasługują miejsca, takie jak Madera i Azory. A to wciąż nie wszystkie kraje Europy!

Podróżowanie poza Europą

Wymaga może więcej odwagi i wysiłku, ale na pewno warto. Z pomocą w organizowaniu wymarzonych wakacji przychodzą dobre biura podróży, które nieustannie trzymają rękę na pulsie i śledzą wszystkie nowinki. Do tej pory krajem, który chętnie witał turystów z całego świata była Tanzania (https://planetescape.pl/kraj/tanzania-i-zanzibar/), co sprowadziło tu jeszcze większe niż zazwyczaj rzesze ludzi. Ogromną popularnością wciąż cieszył się Zanzibar, gdzie można w spokoju odpocząć w cieniu palm, ale wybrać się na blue safari w poszukiwaniu najbardziej kolorowych stworzeń wodnych. Tanzania kontynentalna także nie zwolniła w organizowaniu atrakcji turystom i jak zwykle nie brakuje chętnych na safari w parkach narodowych i podglądanie Wielkiej Afrykańskiej Piątki z pokładu jeepa. Podróżować można także na rajskie Seszele (https://planetescape.pl/kraj/seszele/), które przez długi czas były zamknięte. Tutaj z kolei warto nastawić się na luksusowy wypoczynek w niesłychanie pięknych okolicznościach przyrody. Poza tym, na Seszelach nie ma żadnych jadowitych zwierząt ani chorób tropikalnych, co przemawia na plus, jeśli chodzi o wycieczki rodzinne. Na turystów czeka także karaibskie wyspy, w tym Dominikana. Jeśli chodzi o Ameryki, to podróżować można także do Meksyku i Brazylii – opcji jak widać, mamy całkiem sporo!

Materiał partnera

Sprawdź także

Reykjavík

Islandia – co warto zobaczyć w krainie elfów

Islandia to wyspa położona na północnym Atlantyku. Od Grenlandii dzieli ją około 300 km. Bardzo …