zagrzeb chorwacja
Zagrzeb – stolica i największe miasto Chorwacji | fot.: stock.adobe.com

Chorwacja – co zobaczyć, gdzie pojechać?

Jeśli planujecie podróż do Chorwacji na własną rękę, być może zastanawialiście się, których miast, miasteczek czy wysp nie można pominąć. To skomplikowane pytanie, bo nie wszyscy szukamy tych samych rzeczy lub widzimy świat tymi samymi oczami. W każdym razie, oto subiektywna lista najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chorwacji. 

1. Zagrzeb

Zagrzeb, stolica Chorwacji, nie jest zazwyczaj częścią tras turystycznych w tym kraju. Nie jest miejscem plażowania, jest daleko od prawie wszystkiego, a atrakcje turystyczne nie są dobrze znane. Jednak, jeśli masz wystarczająco dużo czasu, proponujemy spędzić tu przynajmniej jeden dzień. Przyjemnym doświadczeniem jest spacer po uroczym średniowiecznym centrum miasta.

2. Rovinj

Rovinj
Rovinj to nadmorskie miasto położone na zachodnim wybrzeżu Istrii, określane jest jako Wenecja Chorwacji | fot.: stock.adobe.com

Jednym z regionów Chorwacji, który Cię zaskoczy jest Istria. Ten mały półwysep, położony tuż na południe od Słowenii, nie jest przeludniony, ma piękne wybrzeże i kilka pięknych miast, takich jak Rovinj. Jest to małe miasteczko o charakterze wioski rybackiej, z ładnymi średniowiecznymi uliczkami, małym portem i imponującą bazyliką św. Eufemii na szczycie małego wzgórza z widokiem na morze.

3. Porec

Porec
Poreč w Chorwacji – jeden z największych kurortów Istrii | fot.: stock.adobe.com

Kontynuując podróż przez Istrię na południe, natrafisz na kolejne piękne nadmorskie miasto: Porec. To miasto, które wystaje w morze tworząc półwysep, ma bardzo podobne elementy do poprzedniego miejsca: piękne stare miasto, typowe małe domy z czerwonymi dachami, relaksującą atmosferę z tradycją rybacką, itp. Ale jeśli jest jedna rzecz, która wyróżnia Porec, to jest to jego słynna Bazylika Eufrazjana, która została uznana za Światowe Dziedzictwo UNESCO. 

4. Pula

Pula
Pula – rzymskie miasto na Istrii | fot.: stock.adobe.com

Docieramy na południowy kraniec półwyspu, a tam czeka Pula, najpopularniejsza miejscowość turystyczna Istrii. Choć w sumie nie jest może tak piękna jak pozostałe, to bogactwo jej rzymskiego dziedzictwa sprawia, że zasługuje na poczesne miejsce w chorwackiej turystyce. Jej główną atrakcją jest niewątpliwie ogromny amfiteatr w Puli, ale można tu również zwiedzić łuk triumfalny, Świątynię Augusta i inne ruiny o dużym znaczeniu archeologicznym.

5. Jeziora Plitwickie

Park Narodowy jeziora Plitwickie, Chorwacja, UNESCO
Park Narodowy jeziora Plitwickie, Chorwacja, UNESCO | fot.: stock.adobe.com

Jeśli planujesz podróż do Chorwacji na własną rękę, za wszelką cenę staraj się, aby Twoja trasa przebiegała przez Jeziora Plitwickie, zestaw spektakularnych turkusowych jezior, drewnianych kładek i wodospadów, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa. Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się w południowo-wschodniej części Istrii, w powiecie Lika-Senj (bardzo blisko Bośni).

6. Zadar

Zadar
Zadar to chorwackie miasto położone w Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim |fot.: stock.adobe.com

W samym centrum kraju, w regionie Dalmacji, znajduje się ładne miasto Zadar, które łączy w sobie wszystkie uroki miasteczek na Wybrzeżu Dalmatyńskim. Nie jest może tak imponujące jak Split czy Dubrownik, ale ma w sobie wiele uroku i jest tam mniej turystów. Można tu między innymi zwiedzić oryginalne Organy Morskie, Salut Słoneczny, rzymskie forum, katedrę św. Anastazji z wenecką wieżą czy bramę Terraferma.

7. Sibenik

Sibenik
Šibenik leży w środkowej Dalmacji i jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO | fot.: stock.adobe.com

Przemieszczając się na południe, równolegle do Morza Adriatyckiego, natkniesz się na Szybenik, miasto, które często jest wykorzystywane jako baza wypadowa do zwiedzania Parku Narodowego Krka. Nawet jeśli nie masz czasu, aby tam pojechać, warto spędzić w Szybeniku przynajmniej kilka godzin. Jego główną atrakcją jest Katedra św. Jakuba (1402), wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto całe średniowieczne centrum zachwyca, a sceneria nad morzem i ujściem rzeki Krka jest jak z pocztówki.

8. Trogir

Trogir
Trogir to jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji | fot.: stock.adobe.com

Kontynuujemy naszą podróż wzdłuż wybrzeża Adriatyku, by dotrzeć do niewielkiego, liczącego nieco ponad 10 000 mieszkańców miasta Trogir. Jego historyczne centrum, wpisane w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego, jest bardzo osobliwe: leży na małej wyspie o powierzchni zaledwie 1 km². Jest to kolejne z tych uroczych miejsc w Dalmacji, w których zakochasz się w każdej ulicy i każdym placu, z dużą ilością dziedzictwa na małej przestrzeni. W szczycie sezonu miejsce jest jednak przepełnione.

9. Split

split chorwacja
Split to miasto w Chorwacji, które słynie z pięknej pogody, plaż i zabytków | fot.: stock.adobe.com

Jedno z obowiązkowych miejsc w Chorwacji. Każda trasa po kraju powinna zawierać wizytę w Splicie, mieście przesiąkniętym historią. Urok tego dużego miasta (350 000 mieszkańców) koncentruje się w bardzo specyficznym obszarze: Pałacu Dioklecjana. Ten starożytny rzymski pałac zajmował duży obszar w tym, co jest teraz historycznym centrum. Jego ruiny przeplatają się z domami, kościołami, restauracjami itp.

10. Wyspa Brac

Wyspa Brać
Wyspa Brać jest postrzegana przez większość turystów jako najpiękniejsza wyspa Chorwacji | fot.: stock.adobe.com

Jedną z głównych rzeczy do zrobienia w Chorwacji jest odwiedzenie jednej z jej 50 zamieszkanych wysp. Hvar czy Korcula należą do najpopularniejszych, ale jeśli szukasz czegoś spokojnego najlepszym wyborem jest Brac, gdzie znajduje się słynna plaża Zlatini Rat.

11. Wyspa Mljet

Mljet na Adriatyku
Mljet to najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku | fot.: stock.adobe.com

Drugą polecaną wyspą jest Mljet, będąca domem dla Parku Narodowego Mljet. Na tej wyspie znajduje się tylko jeden hotel, a populacja wynosi nieco ponad 1000 osób, co czyni ją idealnym miejscem na relaks lub spędzenie spokojnych rodzinnych wakacji. 

12. Dubrownik

Dubrownik
Dubrownik to zdecydowanie najpiękniejsze i najpopularniejsze miasto Chorwacji | fot.: stock.adobe.com

I wreszcie dochodzimy do Dubrownika, klejnotu Adriatyku, gdzie zaczyna się lub kończy większość wycieczek w Chorwacji. Dubrownik jest obłędnie pięknym miastem. Tak bardzo, że wygląda jak plan filmowy (i po części nim jest, o czym wiedzą fani „Gry o tron”). Jeśli uda Wam się uniknąć tłumów wycieczkowiczów, Dubrownik jest urokliwy na każdym kroku.

MDY

Sprawdź także

Trogir, Chorwacja

Trogir – jedno z najpiękniejszych miast Dalmacji

Dalmację niejednokrotnie uznawano za ulubiony region turystów w Chorwacji. Nic w tym dziwnego, ponieważ Adriatyk …