Trogir, Chorwacja
Starówka Trogiru jest w pewnym sensie niewielką wyspą, nazywaną potocznie Małą Wenecją | fot.: materiał partnera

Trogir – jedno z najpiękniejszych miast Dalmacji

Dalmację niejednokrotnie uznawano za ulubiony region turystów w Chorwacji. Nic w tym dziwnego, ponieważ Adriatyk jest tutaj wyjątkowo krystaliczny, kuchnia zaskakująco pyszna, a klimat nieporównywalny z żadnym innymi miejscem na świecie. Oprócz tego Dalmacja to też kraina pięknych miast. Na jej terytorium znajduje się między innymi Szybenik, Dubrownik i Trogir. Ostatnie miasto z wyżej wymienionych szczególnie wyróżnia się na tyle pozostałych i to właśnie o nim będzie dzisiejszy artykuł.

Wszystko, co musisz wiedzieć o mieście Trogir

Trogir jest niewielkim miastem portowym położonym w jednej części na stałym lądzie, a w drugiej na wyspie Čiovo. Zamieszkuje go zaledwie 11 tysięcy mieszkańców, a w sezonie letnim bywa tu naprawdę tłoczno. To nic dziwnego, bo starówka miasta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a wyjątkowy klimat całego miasta, malownicze uliczki i pyszne restauracje przyciągają tu turystów z całego świata.

Zwiedzanie starówki

Starówka Trogiru jest w pewnym sensie niewielką wyspą, nazywaną potocznie Małą Wenecją. Ma zaledwie 450 metrów długości i 300 metrów szerokości i aby przejść ją całą, wystarczy nam zaledwie godzina. Oczywiście nie wliczamy w to przystanku w jednej z lokalnych restauracji i spacerowania bez końca krętymi uliczkami. 

Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od przejścia przez most łączący miasto ze stałym lądem. Pierwszy widoczny zabytek, to Brama Lądowa, nad której łukiem znajduje się figura bł. Jana z Trogiru – patrona miasta. Na starówce znajdują się dwa pałace. Pierwszy z nich – Pałac Stafileo zbudowany jest w typowo gotyckim stylu, z weneckimi oknami, które bogato zdobione są motywami roślin. Kolejny to Pałac Ćipiko, zbudowany w renesansowym stylu, niegdyś należał do rodziny Ćipiko, która była najzamożniejsza w całym mieście.

Największym zabytkiem miasta jest Katedra św. Wawrzyńca, która powstała na murach zniszczonego kościoła. Możemy zauważyć w niej wymieszanie różnych stylów architektonicznych, ponieważ jej budowa zakończyła się dopiero kilkaset lat po rozpoczęciu prac, a na przestrzeni lat panowały tam różne trendy w architekturze. W katedrze znajduje się wiele płaskorzeźb przedstawiających wydarzenia z biblii oraz starożytne przedmioty religijne, jak szaty liturgiczne.

Trogir – nie tylko na jednodniową wycieczkę

Miasto posiada bardzo rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, a na dodatek jest świetną bazą wypadową. Położone jest niecałe 30 kilometrów od Splitu i 45 kilometrów od Omiś. W jego okolicy znajduje się też wiele plaż, które idealnie nadadzą się na wakacyjny relaks i pomogą odpocząć od zgiełku miasta. Wokół plaż znajduje się wiele barów i restauracji, a większość z nich znajduje się w pobliżu drzew sosnowych, które gwarantują schronienie przed słońcem w upalne dni. Najlepsze plaże w okolicy to:

  • plaża Okrug,
  • plaża Medena,
  • plaża Gradska,
  • plaża Pantan.

Możliwości na nocleg w Trogirze jest bardzo wiele, ale zważywszy na ilość turystów, warto jest pomyśleć o nim wcześniej i dokonać rezerwacji kilka tygodni przed planowanym pobytem. Oprócz klasycznych hoteli, apartamentów i willi z basenem, w Trogirze mamy możliwość zakwaterowania się w pałacu! Do dyspozycji odwiedzających jest Pałac Stafileo, który udostępnia pokoje na wynajem dla wszystkich turystów.

Podsumowanie

Jak widzisz, Trogir nie bez powodu uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast Dalmacji oraz całej Chorwacji. Rozbudowana infrastruktura turystyczna, bogata historia, wspaniałe zabytki i panujący tam śródziemnomorski klimat, z pewnością zachwyci każdego.

Materiał partnera

Sprawdź także

Zagorje jesienią

Chorwacja na jesień

Z danych biur podróży i ubezpieczycieli wynika, że coraz więcej Polaków wyjeżdża na wczasy poza szczytem sezonu …