rrso
Każda pożyczka przez internet składa się z dwóch rodzajów kosztów: odsetek oraz prowizji | fot.: stock.adobe.com

Czym jest RRSO i jak wpływa na koszt pożyczki?

Szybkie pożyczki przez internet to wygodny sposób na pozyskanie pieniędzy. Korzystamy z nich, gdy pojawiają się niezapowiedziane wydatki, a także gdy planujemy zakup sprzętu elektronicznego czy wycieczki wakacyjnej. Nie należy jednak zapominać, że prawie każda pożyczka ma określony koszt, który zmienia się w zależności od czasu na spłatę czy liczby rat. Porównanie kosztów pożyczek o różnych warunkach może być trudne… O ile nie skorzystamy z RRSO. Czym dokładnie jest RRSO i jaki jest jego wpływ na koszt pożyczki?

Jakie są rodzaje kosztów pożyczki?

Każda pożyczka przez internet składa się z dwóch rodzajów kosztów: odsetek oraz prowizji. Wysokość odsetek jest ustalana przez Narodowy Bank Polski w ramach stóp procentowych, co zostało uregulowane w ustawie o kredycie konsumenckim. Natomiast prowizja może wynosić tyle, ile zażyczy sobie pożyczkodawca. Zazwyczaj stanowi ona większość kosztów pożyczki, a przy droższych ofertach może być nawet wyższa, niż pożyczona kwota!

Od czego zależy koszt pożyczki?

Wysokość kosztów pożyczki zależy od kilku czynników, a najważniejszym z nich jest okres zawartej umowy. Zasada działania jest prosta – im więcej czasu na spłatę zobowiązania, tym większe koszty trzeba będzie ponieść. Dotyczy to zarówno popularnych, krótkoterminowych chwilówek, jak i pożyczek ratalnych, które z reguły są udzielane na dłuższy okres. W przypadku tych drugich istotna jest też liczba rat – im ich więcej, tym większy jest koszt pożyczki. Ponadto istotny wpływ na koszt pożyczki ma wysokość stóp procentowych NBP. Wpływają one bezpośrednio na wysokość odsetek, których wysokość może rosnąć lub spadać w zależności od decyzji podejmowanych przez NBP. W większości przypadków będą to niewielkie zmiany, ale przy większych pożyczkach ratalnych mogą okazać się istotne.

RRSO – czym jest i jak wpływa na koszt pożyczki?

By ułatwić porównywanie ze sobą ofert pożyczek o różnych warunkach, firmy pożyczkowe informują klientów o RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania pożyczki. Jest to wyrażany w procentach wskaźnik, który pokazuje koszt pożyczki w ujęciu rocznym. Nie będziemy wchodzić w zbędne szczegóły – najważniejsze jest, by wiedzieć, że im wyższe RRSO, tym większy koszt pożyczki, a więc tym mniej opłacalna jest jej oferta. Zgodnie z polskim prawem każda firma pożyczkowa musi poinformować klientów o RRSO pożyczki już na etapie przekazu marketingowego, a także przedstawiając ofertę.

Jak zmniejszyć koszt pożyczki?

Zmniejszenie kosztów pożyczki przed podpisaniem umowy jest proste – wystarczy poprosić o alternatywną ofertę z krótszym czasem spłaty i mniejszą liczbą rat. W ten sposób spłata zobowiązania będzie bardziej wymagająca, ale za to poniesie się dużo mniejsze koszty. Warto też korzystać z różnego rodzaju rabatów – firmy pożyczkowe chętnie organizują promocje, by przyciągnąć do siebie nowych klientów, ale też by zachęcić starszych klientów do dalszego korzystania z ich usług. Jeśli pożyczka została już udzielona, to zawsze istnieje możliwość jej wcześniejszej spłaty. W takim wypadku pożyczkodawca musi zwrócić część kosztów wprost proporcjonalną do niewykorzystanego okresu umowy. Wcześniejsza spłata zobowiązania to prosty sposób na obniżenie kosztów pożyczki.

TBO

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …