konto oszczędnościowe pieniądze na stosie
Konto oszczędnościowe pozwala na osiągnięcie sporych zysków, mimo że wysokość stóp procentowych jest rekordowo niska | fot.: materiał partnera

Konto oszczędnościowe, czyli skarbonka z oprocentowaniem. Jak z niego korzystać?

Coraz więcej osób ma świadomość tego, jak ważne jest odkładanie pieniędzy z myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości. Aby gromadzenie środków było jak najbardziej korzystne, warto postawić na konto oszczędnościowe. Sprawdź, jak z niego korzystać, by osiągnąć możliwie wysokie zyski?

Konto oszczędnościowe często określane jest mianem skarbonki z oprocentowaniem. I słusznie, ponieważ w tym tkwi istota działania takiego rachunku. Pozwala na odkładanie pieniędzy zgodnie z możliwościami finansowymi oszczędzającego, a przy tym pozwala dodatkowo zarobić.

Konto oszczędnościowe – jak działa?

Zasada działania konta oszczędnościowego jest prosta:

  • wpłacasz dowolną kwotę w dowolnym momencie,
  • pieniądze pracują na zysk,
  • po miesięcznej kapitalizacji odsetek kapitał powiększa się o wypracowaną kwotę – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Warto przy tym podkreślić, że – podobnie jak w przypadku klasycznej skarbonki – oszczędzający ma stały dostęp do gromadzonych środków. Może z nich skorzystać w dowolnym momencie – wtedy, gdy pojawi się nagły wydatek.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Nie do wszystkich przemawia konto oszczędnościowe – oprocentowanie i stały dostęp do pieniędzy to główne powody. Zwiększa to ryzyko, że środki zostaną wypłacone bez wyraźnej potrzeby. Chociaż faktycznie może to nastąpić, prawdopodobieństwo jest dużo mniejsze w porównaniu z odkładaniem gotówki do skarbonki.

Wśród argumentów przemawiających za posiadaniem konta oszczędnościowego wymienić można m.in.:

  • możliwość pomnażania zysków już od pierwszej złotówki – odsetki naliczane są zawsze bez względu na zgromadzony kapitał,
  • opcję wypłaty części środków w momencie nagłej potrzeby – bez ryzyka utraty, wypracowanych do tej pory zysków i z gwarancją dalszego naliczania odsetek od pozostałej kwoty,
  • bezpieczeństwo kapitału – nie trzeba obawiać się ryzyka utraty choćby części wpłaconych środków, ponieważ nawet w przypadku ogłoszenia przez bank upadłości kwota wraca do oszczędzającego.

Warto także wspomnieć o większej motywacji do oszczędzania. Wynika to głównie z możliwości uzyskania wyższego oprocentowania w momencie, gdy kapitał przekroczy ustaloną kwotę. Tak działa np. Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku. Oszczędzający może liczyć na oprocentowanie rzędu 0,8% w skali roku przy środkach przekraczających 50 tys. złotych.

Chcesz oszczędzać z dużym zyskiem? Wybierz odpowiednie konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe pozwala na osiągnięcie sporych zysków, mimo że wysokość stóp procentowych jest rekordowo niska. Wystarczy jednak porównać dostępne oferty przygotowane przez banki, aby wybrać korzystnie.

Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, oprocentowanie rzeczywiście jest istotnym parametrem Jednak zestawienie rachunków oszczędnościowych pod tym kątem to zdecydowanie za mało. Warto sprawdzić wysokość opłat za wypłatę środków, a także koszty związane z posiadaniem konta osobistego, w ramach którego otwierany jest rachunek oszczędnościowych.

Materiał partnera

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …