windykacja należności
Zazwyczaj windykacja współpracuje z najbardziej skutecznymi komornikami co znacznie przyspiesza odzyskanie należności | fot.: materiał partnera

Ile kosztuje windykacja należności?

Kiedy zatrudnić firmę windykacyjną ? Przedawnione należności to prawdziwa zmora przedsiębiorców – zarówno tych najmniejszych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak i prawdziwych gigantów.

O ile u tych drugich brak płatności od pojedynczych klientów wiąże się ze spadkiem dochodów to dla mniejszej firmy może wiązać się z utratą płynności finansowej a nawet z bankructwem. Jeżeli klient lub kontrahent nie płaci należy jak najszybciej bezpośrednio się z nim skontaktować. Być może są to chwilowe opóźnienia. Ale jeżeli dłużnik unika kontaktu, przesyła zdawkowe odpowiedzi i określa terminy, których sam nie dotrzymuje to bardzo poważny sygnał. Można próbować drogi sądowej na własną rękę, ale oprócz kosztów wiąże się z opóźnieniami, nawet liczonymi w latach. Przez czas postępowania sądowego dłużnik może skutecznie pozbyć się majątku, co praktycznie uniemożliwi egzekucję długu. Jedynym wyjściem jest profesjonalna windykacja  – również wiążąca się z kosztami ale działająca szybko i sprawnie.

Jak wybierać firmę windykacyjną?

Samo słowo windykacja nie kojarzy się dobrze, ale już dawno minęły czasy dobrze zbudowanych panów, których podstawowymi metodami pracy były groźby i zastraszenia. Taka windykacja jest niezgodna z prawem. Usługi windykacyjne świadczone przez firmę fluence.com.pl to szereg działań pozwalających na staranną analizę sytuacji.  Firma zatrudnia zespół doświadczonych windykatorów i prawników, a wszystkie jej działania są zgodne z prawem i szczegółowo opisane w umowie z klientem. Fluence.com.pl nie pobiera żadnych opłat stałych lub wstępnych – wynagrodzenie za windykację to wyłącznie określony umową procent zadłużenia. Fluence.com.pl zajmuje się windykacją terenową w obrębie Warszawy i okolic, ale może również prowadzić działania na terenie całej Polski.

Na czym polega profesjonalna windykacja?

Po otrzymaniu kompletnej dokumentacji od klienta firma windykacyjna dokonuje analizy sytuacji. Ustala status majątkowy dłużnika i sprawdza czy jest w stanie w jakikolwiek sposób pokryć część lub całość zobowiązania. Pierwszą próbą odzyskania należności jest polubowne rozwiązanie sprawy – zawarcie ugody w ramach której dłużnik zobowiąże się do spłacenia należności – jednorazowo lub w ratach. Jeżeli negocjacje nie przynoszą skutku, dłużnik ukrywa majątek lub unika kontaktu sprawa zostaje skierowana do sądu. Po uzyskaniu sądowego nakazu spłaty firma windykacyjna kieruje sprawę do komornika. Zazwyczaj windykacja współpracuje z najbardziej skutecznymi komornikami co znacznie przyspiesza odzyskanie należności. Windykacja na własną rękę jest możliwa, ale biorąc pod uwagę zaangażowanie środków finansowych i nakładu czasu najczęściej się po prostu nie opłaca.

Materiał partnera