Nowe konsole do gier
Czy next-geny okażą się rewolucją w świecie gier, czy też będą jedynie przecinkiem na kartach historii wirtualnej rozrywki? | fot.: StockAdobe.com

PlayStation 5 i Xbox Scarlett – co zaoferują nowe konsole do gier?

Podczas gdy na obecną generację konsol wciąż wychodzą tytuły, które dostarczają rozrywki milionom graczy, to oczy fanów gier wideo skierowane są już w stronę kolejnej generacji. Ta z kolei nadciąga wielkimi krokami. Czy next-geny okażą się rewolucją w świecie gier, czy też będą jedynie przecinkiem na kartach historii wirtualnej rozrywki?

Co wiemy o PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett

Nowa generacja wydaje się nastawiona na uzyskanie rozgrywki w jak najwyższej rozdzielczości oraz w jak największej liczbie klatek. Na tegorocznej konferencji E3 mającej miejsce w Los Angeles, dowiedzieliśmy się, że nowa konsola ze stajni Microsoftu ma obsługiwać rozgrywkę w 120 klatkach na sekundę w rozdzielczości 8K.

Śladem Giganta z Redmond podąża również Sony, które zakomunikowało, że ich najnowsza konsola, także obsługiwać będzie rozdzielczość 8K.

Czy przełoży się to na realistycznie wyglądające gry? To okaże się dopiero po premierze obu konsol. Nie od dziś jednak wiadomo, że deweloperzy potrzebują nieco czasu do zapoznania się ze specyfikacją nowych sprzętów i zazwyczaj maksimum możliwości konsol podziwiamy w połowie i pod koniec ich życia.

Niemniej jednak posiadamy już nieco informacji o podzespołach, które znajdą się na PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett.

PlayStation 5 – specyfikacja

Konsola nowej generacji Sony wykorzystywać będzie – podobnie jak urządzenie Microsoftu – podzespoły przygotowane przez firmę AMD. Serce konsoli, czyli jej procesor stanowić ma ośmiordzeniowy AMD Ryzen trzeciej generacji.

Procesor ten oparty będzie na architekturze Zen 2, natomiast układem odpowiedzialnym za grafikę PlayStation 5 będzie specjalnie przygotowana wersja Radeon Navi.

Karta graficzna będzie, co więcej, obsługiwać technologię ray tracing odpowiedzialną za odwzorowanie w realistyczny sposób oświetlenia dynamicznego świata.

Ray tracing pozwoli więc na tworzenie grafiki o podwyższonym standardzie realizmu.

Next-gen japońskiej firmy – jak już wspomnieliśmy – obsłuży rozdzielczość 8K, a także wyniesie rozgrywkę na nowy poziom dzięki obsłudze dźwięku przestrzennego w nowej jakości 3D Audio.

Szybsze ma stać się także ładowanie gier. Sony zapowiedziało wyposażenie swojej nowej konsoli w najszybszy na rynku dysk SSD.

Xbox Scarlett – procesor AMD, 120 FPS i obsługa 8K

Nowe urządzenie Giganta z Redmond podobnie jak konkurencja z Japonii za partnera technologicznego będzie miało firmę AMD. Microsoft chwali się, że Xbox Scarlett ma być aż czterokrotnie szybszy od swojego poprzednika. Next-gen amerykańskiej firmy ma ponadto obsługiwać gry w rozdzielczości 8K i 120 klatkach na sekundę.

Na pokładzie nowego Xboksa znajdzie się także szybki dysk SSD, a sama konsola obsługiwać będzie technologię ray tracingu.

Colin Penty z powiązanego z Microsoftem studia Coalition powiedział niedawno, że jest niezwykle podekscytowany możliwościami nowej konsoli.

Nowy Xbox otrzyma też wsteczną kompatybilność, która pozwoli na uruchomienie gier nawet z oryginalnego Xboxa.

Xbox Scarlett i PlayStation 5 – kiedy premiera?

Choć żadna z firm nie ujawniła jeszcze oficjalnych dat premier swoich nowych konsol, to w kuluarach spekuluje się, że premiery mają mieć miejsce jesienią – w przypadku Sony – oraz zimą – jeśli chodzi o Microsoft – 2020 roku.

KRY

Sprawdź także

FIFA 23

Kiedy nowa FIFA?

Dla wielu fanów piłki nożnej, pora jesieni, poza inauguracją fazy grupowej Ligi Mistrzów, może kojarzyć …