Zostań opiekunem zastępczym dla… psa lub kota

Każde zwierzę, które do nas trafi, musi swobodnie poruszać się po mieszkaniu, dlatego warto pamiętać, że o ile młode szczenięta lub kocięta rozejdą się na pniu, to starsze psy oraz koty mogą przebywać u nas i kilka lat | fot.: Fotolia

Domy tymczasowe mogą zastępować schronisko. To miejsca, gdzie są „przechowywane” psy oraz koty do czasu znalezienia im nowego właściciela. Prowadzenie takich domów to dobra praktyka, która służy zwierzętom, ale niesie ze sobą odpowiedzialność.

Żeby stworzyć dom zastępczy dla czworonoga nie trzeba specjalnego doświadczenia – wystarczą czas i dobra wola. Pierwszy krok to nawiązanie współpracy z organizacją zajmującą się opieką nad zwierzętami i podpisanie umowy domu tymczasowego. Każde zwierzę, które do nas trafi, musi swobodnie poruszać się po mieszkaniu, dlatego warto pamiętać, że o ile młode szczenięta lub kocięta rozejdą się na pniu, to starsze psy oraz koty mogą przebywać u nas i kilka lat.

– Właściciele domów tymczasowych nie potrafią się czasem opamiętać – przygarniają coraz to nowe zwierzęta, ponieważ czują nieodpartą potrzebę pomagania. W końcu gromadzą ich tyle, że nie są w stanie zapewnić im (oraz sobie) właściwych warunków sanitarnych. Niekiedy nie mają też funduszy na karmę oraz leczenie zwierząt” – mówi serwisowi infoWire.pl Jolanta Łapińska, zoopsycholog i behawiorysta ze schroniska Na Paluchu. Zbyt duże zagęszczenie źle wpływa na psy i koty. – Gdy widzimy, że zwierzę załatwia się poza kuwetą, chowa się w kącie i przemyka wzdłuż ścian, powinno wzbudzić to nasz niepokój – stwierdza ekspertka.

Kiedy przyjmujemy do domu tymczasowego zwierzę, możemy zdecydować się na partycypowanie w kosztach jego utrzymania lub zdać się wyłącznie na schronisko lub fundację, które zaopatrzą czworonoga w niezbędne rzeczy i w razie potrzeby uiszczą opłaty za wizyty weterynaryjne. Obowiązujące zasady musimy ustalić wcześniej, przed przygarnięciem psa lub kota. Istnieje również możliwość skorzystania z tzw. wirtualnej adopcji – wówczas nie oferujemy mieszkania, ale wspomagamy każdego miesiąca konkretne, wybrane przez nas zwierzę pewną minimalną kwotą.

@infoWire

Sprawdź także

kot ze swoim człowiekiem

Jakie zachowania kota sygnalizują problemy ze zdrowiem?

Jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych są koty. Nie wymagają one wyprowadzania na zewnątrz ani zbyt zaawansowanej pielęgnacji, ale …