impreza rodzinna
Nie zapomnij napojach, które podkreślą charakter spotkania | fot.: stock.adobe.com

Organizujesz imprezę rodzinną? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Rodzinna impreza okolicznościowa może być zorganizowana w restauracji, ale z powodzeniem możesz podjąć się jej stworzenia również w domu czy we własnym ogrodzie. Spotkanie w gronie najbliższych będzie z całą pewnością udane, jeśli tylko weźmiesz pod uwagę nasze porady. Przeczytaj koniecznie.

Jedzenie przy rodzinnym stole

Organizując dużą imprezę, weź pod uwagę, że możesz skorzystać z usług firmy cateringowej, która dostarczy Ci zamówione jedzenie wraz z zastawą stołową pod wskazany adres – to wielka wygoda! Jednak z dużym powodzeniem możesz również przyrządzić potrawy samodzielnie. Pamiętaj tylko, że wszystkie przystawki, zupy, dania obiadowe czy desery powinny być raczej tradycyjne. Dzięki temu trafisz w kulinarny gust większości zaproszonych gości. Oczywiście, możesz urządzić imprezę z tematycznym stołem (np. z potrawami lubianej przez większość ludzi kuchni włoskiej), zawsze jednak wybieraj takie potrawy, aby każdy mógł najeść się do syta.

To, co znajdzie się na stole do biesiadowania, zależeć będzie od rodzaju i charakteru wydarzenia. Chrzciny dziecka z kiełbaską z grilla w roli głównej raczej nie są najlepszym pomysłem. Z kolei na urodziny czy spotkanie z dawno niewidzianą rodziną, impreza z grillem na przydomowym tarasie jak najbardziej się sprawdzi.

Nie zapomnij napojach, które podkreślą charakter spotkania. Podczas upalnego lata świetnie sprawdzi się lemoniada z nutą mięty lub kolorowe drinki, których bazą będzie np. polska wódka i sezonowe soki owocowe. Eksperymentuj i wykorzystaj zblendowanego arbuza, lód, tymianek i plasterki ogórka. Taki bezalkoholowy, orzeźwiający drink na pewno posmakuje nawet tym najbardziej wybrednym. Zawsze miej też przygotowaną tradycyjną herbatę i świeżo mieloną kawę, które do deserów smakują wybornie. Do napojów alkoholowych nie zapomnij podać swoim gościom wody.

Dekoracje przy rodzinnym stole

Zadbaj o porządek w domu i ład na stole bez względu na charakter rodzinnej imprezy. Nie inwestuj w zbyt dużo ozdób, które mogą przeszkadzać pomiędzy talerzami. Sprawdzi się za to biały obrus, elegancka zastawa stołowa i wazon ze świeżo ściętymi kwiatami. Jeśli w rodzinnej imprezie uczestniczą dzieci, zadbaj o dekoracyjne balony, które świetnie sprawdzą się podczas zabawy.

Zasady organizacji rodzinnej imprezy

Oto kilka zasad, o których powinieneś pamiętać, organizując rodzinne party:

  • odpowiednio wcześniej zaproś wszystkich gości i poproś ich o potwierdzenie przybycia,
  • zaplanuj miejsce siedzące przy stole dla każdej z zaproszonych osób,
  • stwórz odpowiednie warunki do wspólnego biesiadowania i rodzinnych rozmów. Nie puszczaj zbyt głośno muzyki, nie sadzaj seniorów zaraz obok głośno zachowujących się dzieci,
  • podziel miejsce wydarzenia na poszczególne strefy, postaw krzesła przy stole w odpowiedniej odległości od siebie,
  • przygotuj wcześniej niezbędne naczynia i wszelkie akcesoria,
  • zabawiaj gości i rób wszystko, aby czuli się w Twoim i w swoim towarzystwie jak najlepiej.

Podobno z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach. Najwyższa pora obalić ten mit i pokazać, że wspólnie spędzony czas z najbliższymi może być naprawdę doskonały, a do rodzinnego albumu trafią fotografie z kolejnej udanej imprezy. Rodzinę ma się tylko jedną i warto dbać o poprawne relacje i budowanie więzi, a rodzinne spotkanie jest ku temu najlepszą okazją.

Materiał partnera