imprezy biegowe w Polsce
Imprezy biegowe w Polsce mnożą się jak grzyby po deszczu — biegi na 5 km, 10 km, półmaratony, maratony, biegi ultra — nudy nie ma, jest z czego wybierać | fot.: stock.adobe.com

2023 na biegowo — najciekawsze imprezy

Po jesiennym roztrenowaniu i świąteczno-noworocznym spowolnieniu przychodzi czas na zaplanowanie kolejnego biegowego roku. Imprezy biegowe w Polsce mnożą się jak grzyby po deszczu — biegi na 5 km, 10 km, półmaratony, maratony, biegi ultra — nudy nie ma, jest z czego wybierać.  Oto kilka ciekawych imprez organizowanych w naszym kraju, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród biegaczy.

19 Recordowa Dziesiątka 

Marcowe biegi to pierwsze poważne sprawdziany szybkości i siły pozwalające określić kondycję oraz zwrócić uwagę na elementy treningu, nad którymi trzeba jeszcze popracować. Recordowa Dziesiątka organizowana co roku w Poznaniu to dla wielu biegaczy taki właśnie sprawdzian i otwarcie sezonu startowego. Bieg ten cieszy się niesłabnącym powodzeniem i każdego roku lista uczestników zapełnia się bardzo szybko, a frekwencja z roku na rok jest coraz większa. Trasa prowadzi ulicami miasta. W tym roku bieg zaplanowano na 12 marca i będzie to jego 19 edycja.

Wings for Life

Polska edycja tej międzynarodowej imprezy w 2023 roku po raz kolejny odbędzie się w Poznaniu. Tego biegu nie trzeba nikomu przedstawiać. Wings for Life jest biegiem charytatywnym, który gromadzi rzesze zawodników i kibiców na całym świecie. Aby poczuć tę niezwykłą atmosferę, warto wziąć w nim udział choć raz w życiu. Doganiająca zawodników meta w postaci ścigającego ich samochodu wyzwala niezwykłe emocje i zachęca do rywalizacji na ostatnich metrach. Chętnych do udziału w biegu co roku jest sporo, a lista uczestników bardzo szybko osiąga limit. Oprócz kilkudziesięciu lokalizacji na całym świecie organizatorzy zapraszają też do udziału w biegu z aplikacją w dowolnym miejscu na ziemi. Biegaczy niezależnie od usytuowania trasy ścigać będzie wirtualna meta. W tym roku impreza odbędzie się 7 maja.

Bieg Granią Tatr

Najtrudniejszy i najbardziej elitarny bieg w Polsce. 70-kilometrowa, niezwykle wymagająca trasa poprowadzona graniami naszych najwyższych gór. Suma przewyższeń sięga 5000 m. Aby móc ubiegać się o udział w zawodach, należy mieć zgromadzoną odpowiednią ilość punktów kwalifikacyjnych zbieranych podczas innych biegów ultra organizowanych w Polsce i na świecie. Limit uczestników wynosi 350 osób, a chętnych każdego roku jest dużo więcej. Od 2023 impreza odbywać się będzie co roku (wcześniej co dwa lata). Start VI edycji zaplanowano na 19 sierpnia.

Maraton Północy

Również na polskim wybrzeżu nie brakuje ciekawych imprez biegowych. Jedną z nich jest Maraton Północy — Bieg Czterech Latarni. Trasa prowadzi wzdłuż Półwyspu Helskiego. Start biegu usytuowany jest nieopodal zabytkowej latarni w Helu i prowadzi wzdłuż głównej drogi przecinającej półwysep. Na trasie znajdują się między innymi Jastarnia oraz Władysławowo a bieg kończy się w pobliżu latarni morskiej w Rozewiu. Limit uczestników tego biegu to tylko 200 osób. Start tegorocznej edycji zaplanowano na 17 września.

Bieg Lechitów

Czas na półmaraton. Jednym z ciekawszych biegów na tym dystansie organizowanych w naszym kraju jest Bieg Lechitów, którego trasę wytyczono na terenach związanych z najstarszą historią Polski. Zawodnicy startują z Ostrowa Lednickiego, gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Dalej trasa biegnie drogami powiatu gnieźnieńskiego do mety usytuowanej w pierwszej stolicy naszego kraju. To jeden z największych, najpopularniejszych i najstarszych półmaratonów, który ciągle dynamicznie się rozwija. Jest też jednym z biegów należących do Korony Półmaratonów Polskich. Impreza odbywa się co roku we wrześniu.

MPR

Sprawdź także

bieganie zimą

Planujesz trening na świeżym powietrzu? Poznaj odzieżowe tipy

Aktywność fizyczna w niskim temperaturach niesie za sobą same korzyści. Hartujesz swój organizm, wzmacniasz odporność, …