obuwie treningowe
zęsto pierwszym krokiem, determinującym późniejsze efekty jest wybór odpowiedniego obuwia - istotna jest tu wygoda, ale przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo | fot.: stock.adobe.com

Adidasy czy tenisówki – w czym ćwiczyć na siłowni?

Dlaczego wybór odpowiednich butów jest ważny? Instagram każdego dnia zasypuje nas ogromem zdjęć celebrytów i influencerów eksponujących idealne sylwetki. Wskutek tego, siłownie stają się coraz bardziej oblegane. Często pierwszym krokiem, determinującym późniejsze efekty jest wybór odpowiedniego obuwia – istotna jest tu wygoda, ale przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Źle dobrane buty mogą prowadzić do licznych kontuzji, dlatego ich selekcja powinna być oparta o rodzaj treningu, jaki dana osoba będzie wykonywać.

Różne rodzaje ćwiczeń

Siłownia oferuje szeroką rangę różnego rodzaju ćwiczeń, dlatego to idealne miejsce na uzyskanie wymarzonego ciała. Najczęściej kojarzona jest jednak z treningiem siłowym, nazywanym często również treningiem oporowym. Pomaga on zbudować masę mięśniową, popracować nad siłą i nad biomechaniką ciała. Jest to wysiłek w większości statyczny, dlatego od obuwia wymaga przede wszystkim stabilności. Na zgubienie zbędnych kilogramów, a także poprawienie wydolności i pracy krążenia poleca się trening wytrzymałościowy, określany często jako trening cardio. Jest o wiele bardziej dynamiczny, niż ćwiczenia siłowe, ponieważ jego głównym celem jest intensyfikacja pracy organizmu, zwiększenie tętna i dotlenienie komórek. Ze względu na tak energiczny charakter tego rodzaju wysiłku fizycznego, dużą uwagę podczas doboru obuwia zwrócić należy na wygodę podczas stawiania kroków, by nie zmęczyć zanadto stopy. Podobny do niego jest też trening fitness, często prowadzony przez profesjonalnego instruktora w grupach.

trampki trening siłowy
W treningu siłowym sprawdzą się zwykłe trampki | fot.: stock.adobe.com

Trening siłowy – na co zwrócić uwagę?

Co może wydawać się zaskakujące, do treningu siłowego najlepiej sprawdzą się tenisówki. Wówczas kluczowa jest odpowiednio mała amortyzacja, co wiąże się z twardą podeszwą – czucie podłoża umożliwia optymalne ułożenie stopy, a to natomiast pozwala na uniknięcie niepotrzebnych kontuzji. Ważna jest także dobra przyczepność, by podczas wykonywania ćwiczenia zachować stabilizację. Tenisówki sprawdzą się idealnie zarówno przy pracy na maszynach, jak i wolnych ciężarach. Należy jednak mieć na uwadze, że najważniejszym aspektem jest dobranie właściwego rozmiaru buta i dopasowanie go do stopy tak, by idealnie przylegał, jednak pozostawiał luz w palcach (buty nie mogą być zbyt wąskie). Ten krok wyeliminuje dodatkowe ryzyko urazu podczas treningu. Oczywiście, zakup adidasów spełniających powyższe zasady również będzie odpowiedni, aczkolwiek konieczne jest rzetelne sprawdzenie wszystkich tych aspektów. Popularne modele adidasów często posiadają miękką podeszwę i elastyczność, które powodują zbyt szeroki zakres ruchu stopy na boki, co wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem podczas dźwigania ciężarów, zwłaszcza u osób początkujących. Warto pamiętać o tym, że producenci butów oferują także specjalne modele do podnoszenia ciężarów, trójboju siłowego/power liftingu czy dwuboju. Takie profesjonalne, odpowiednio wzmocnione buty są świetnym wyborem dla osób specjalizujących się w ciężarach, ale nie nadadzą się do innych treningów, choćby akcesoryjnych czy w ogóle do poruszania się po kolejnych stacjach na siłowni.

buty power lifting
Takie profesjonalne, odpowiednio wzmocnione buty są świetnym wyborem dla osób specjalizujących się w ciężarach | fot.: stock.adobe.com

A co z treningiem wydolnościowym?

Cardio to również popularny rodzaj treningu, dlatego coraz częściej na siłowniach pojawiają się nowe, ciekawe maszyny, służące do urozmaicenia ćwiczeń tego typu – od klasycznych bieżni, przez rowery i orbitreki, aż po schody. Wszystkie te urządzenia wymagają przystosowanego, ale też wygodnego dla użytkownika obuwia. W tym przypadku adidasy będą świetnym wyborem. Na rynku znajduje się coraz więcej modeli typowo biegowych, z wysoką i miękką podeszwą, szczególnie wygodnych podczas wykonywania dynamicznych ćwiczeń. Tutaj istotny jest również materiał, z którego obuwie zostało wykonane. Jako, że stopa wówczas poci się bardziej, musi być on przewiewny. Obecnie w sklepach znajduje się mnóstwo fasonów adidasów, które idealnie sprawdzą się do treningu wydolnościowego.

buty do cardio
Obecnie w sklepach znajduje się mnóstwo fasonów adidasów, które idealnie sprawdzą się do treningu wydolnościowego | fot.: stock.adobe.com

Najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Właściwy wybór butów sportowych powinien być priorytetem dla osób rozpoczynających swoją przygodę z treningiem na siłowni, ponieważ to one są tam najważniejszym wyposażeniem. Każdy chce ładnie wyglądać, dbając o estetyczny, odpowiedni strój, jednak to obuwie ma niebagatelny wpływ na wygodę, a co najważniejsze – bezpieczeństwo. Nie ma jednego przepisu na dobranie idealnej pary. Jest to kwestia zależna od indywidualnych potrzeb, dlatego warto zakupy tego typu robić stacjonarnie, by rzetelnie sprawdzić dostępne modele i dopasować je do siebie.

WKO

Sprawdź także

legginsy fitness

Legginsy sportowe – jak wybrać najlepszy model?

Legginsy sportowe to obowiązkowy element garderoby każdej miłośniczki sportu. W zależności od materiału, z którego …