stół kuchenny
W małej kuchni optymalnym wyborem będzie owalny lub kwadratowy stolik, jednak ostateczna postać powinna być uwarunkowana ilością domowników | fot.:materiał partnera zewnętrznego

Dobranie stołu do małej kuchni? To proste!

W każdym mieszkaniu, w szczególności w budownictwie wielorodzinnym, napotkamy na pomieszczenie o stosunkowo małym metrażu. W wielu przypadkach jest to kuchnia. Miejsce z góry przeznaczone na zacieśnianie rodzinnych więzów i sprzyjające codziennym rozmowom. A te – jak wiadomo – mają najczęściej miejsce przy stole. I wtedy rodzi się pytanie, jak dobrać go do warunków powierzchniowych, jakimi dysponujemy? Czy to w ogóle możliwe, skoro z ledwością udało nam się pomieścić niezbędne umeblowanie?

No cóż, nie ulega wątpliwości, że wygospodarowanie miejsca na stół oraz takie jego ustawienie, aby pomieściły się przy nim krzesła, to najtrudniejsze zadanie, z jakim muszą zetknąć się właściciele lokalu. Dlatego punktem wyjścia dla tych rozważań powinno być uwzględnienie rozmiarów oraz kształtu pomieszczenia, w tym również ustawienia szafek.

Jaki kształt?

W małej kuchni optymalnym wyborem będzie owalny lub kwadratowy stolik, jednak ostateczna postać powinna być uwarunkowana ilością domowników. W sytuacji, gdy mieszkanie zajmują więcej niż cztery osoby, wówczas idealnym wyborem będzie model okrągły, który pomieści wymaganą liczbę ludzi. Jako, że nie posiada kantów, jest również bezpieczniejszy, w szczególności gdy w okolicy są małe dzieci. Niemniej jednak, stoły do jadalni kwadratowe lub prostokątne charakteryzują się większą funkcjonalnością. Doskonałe do małych wnętrz, gdyż bez trudu umieścimy je pod ścianą. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania, warto wybierać meble rozkładane, aby w razie potrzeby bez trudu posadzić przy nim więcej biesiadników.

Jakość nie bez znaczenia

Wybierając stół do małej kuchni musimy wziąć pod uwagę jakość wykonania oraz rodzaj zastosowanego materiału. Najważniejszym jego elementem jest oczywiście blat, który powinien charakteryzować się parametrami wodoodpornymi i wytrzymałościowymi na uszkodzenia. Należy mieć na uwadze fakt, że białe i czarne blaty będą bardziej eksponowały zabrudzenia, podczas gdy modele o gładkie powierzchni – zadrapania.

Klasycznie, ale z pomysłem

Pomimo upływu lat, nadal wielką popularnością cieszą się półokrągłe, tradycyjne lub prostokątne składane blaty mocowane przy ścianie. Sekretem ich nieprzemijającej popularności jest oczywiście funkcjonalne wykorzystanie. Drewniane elementy wykończeniowe pozostają obojętne na zmieniające się trendy modowe, dzięki czemu wybierając takie rozwiązanie zyskujemy pewność, że to ponadczasowy i sprawdzony klasyk, idealnie wpisujący się w niewielką, kuchenną przestrzeń.

To, że dysponujemy małą kuchnią, nie oznacza wcale, że od razu musimy zrezygnować z przestronnego, obszernego stołu. Wystarczy tak dobrać jego model, aby współgrał z dostępną przestrzenią, jednocześnie odzwierciedlając nasze osobiste oczekiwania. Na rynku nie brakuje różnorodnych propozycji spełniających wymagania najbardziej wybrednych klientów. Składane i rozkładane, z wysuwanymi i opuszczanymi blatami czy poręcznymi szufladami pod blatem – to jedynie część z dostępnych propozycji, jakimi pragnie nas obdarować branża meblowa.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zasłony do kuchni

Jakie kolory zasłon do kuchni będą pasować do Twojego wnętrza? 3 zasady doboru

Zasłony kuchenne zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną, a nie praktyczną. Podczas gdy w salonie i w …