Drewno to materiał ponadczasowy, którego popularność nie maleje od tysięcy lat. Nie ma zaskoczenia, że także współcześnie znajduje wiele zastosowań. Trzeba jednak mieć świadomość, że dostępne w sprzedaży drewno jest zróżnicowane. Właściwości konkretnego surowca mogą być zróżnicowane, dlatego wybierając drewno do budowy domu, altany, tarasu czy schodów, trzeba wiedzieć, czym powinno się charakteryzować.
Drewno konstrukcyjne – jakie powinno mieć parametry?
Sięgając po drewno, które ma służyć celom konstrukcyjnym powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na jego właściwe wysuszenie. Wilgotność takiego drewna nie powinna być większa niż 20%. Zastosowanie drewna, które będzie miało większą wilgotność, może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo powstającej konstrukcji. Poza wilgotnością należy także zwrócić uwagę na taką kwestię jak wadliwość drewna. Wybierać należy materiał lity, który będzie pozbawiony zbyt dużej ilości sęków. Istotne będzie również to, by materiał był wolny od szkodników i grzybów.
Jak klasyfikuje się drewno konstrukcyjne?
Każdy, kto chce sięgnąć po drewno konstrukcyjne, może liczyć na jego klasyfikacje. To ona pozwala łatwiej zapoznać się z poszczególnymi materiałami i podjąć decyzję o zakupie jednego z nich. I tak drewno klasyfikowane jest pod względem wytrzymałości w 12 klasach oznaczonych od C14 do C50. Oznaczenia te pozwalają nam określić istotny parametr, jakim jest wytrzymałość. Poza tym jednak klasyfikacja daje również odpowiedź na pytanie o inne właściwości danego drewna. Kupujący dowiaduje się o odporności na ściskanie, ścinanie, rozciąganie. Określona jest gęstość oraz sprężystość danego drewna. Zwracając uwagę na poszczególne klasy, można zdecydować, który materiał spełni oczekiwania przy danym zastosowaniu.
Jak wykorzystuje się drewno C24
Do najbardziej popularnych kategorii zalicza się drewno C24. To materiał, który bardzo dobrze sprawdza się przy różnego rodzaju konstrukcjach budowlanych. Wytrzymałość drewna na poziomie zginania o sile 24 MPa na milimetr kwadratowy sprawia, że drewno świetnie radzi sobie w warunkach konstrukcyjnych. Obciążenie może sięgać 240 kg na centymetr kwadratowy. Klasyfikacja drewna określanego jako C24 odnosi się do gatunków iglastych, wśród których najczęściej spotykane jest drewno sosnowe i świerkowe. Oba te gatunki świetnie sprawdzają się w konstrukcjach budynków, mogą być wykorzystywane przy budowie domów szkieletowych, bądź przy konstrukcji więźby dachowej. Stosunek ceny do jakości i wytrzymałości w przypadku drewna C24 jest na wysokim poziomie, co sprawia, że popularność tego materiału jest bardzo wysoka.
Stawiaj na pewne źródło – gdzie kupować drewno konstrukcyjne
Planując zakup drewna C24, warto postarać się o dobre źródło, z którego będzie można je zakupić. Składy drewna PATA gwarantują materiały najwyższej jakości, dbając o zadowolenie swoich klientów. Firma gwarantuje, że sprzedawane drewno w rzeczywistości ma takie właściwości, jakie parametry są deklarowane. Sięgając po ofertę sprawdzonych partnerów w zakresie sprzedaży drewna, można oczekiwać, że wybrany materiał spełni oczekiwania i pozwoli na stworzenie udanych konstrukcji.
Materiał partnera