Dywany nowoczesne – szał barw i wzorów

Dywany nowoczesne wspaniale wyglądają we wnętrzach współczesnych, skandynawskich, loftowych, minimalistycznych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeszcze nie tak dawno wielu z nas kojarzyło dywany wyłącznie z tym, co powszechnie spotykano w babcinych salonach. Medalion w centrum, wokół tego plątanina ciężkich do zdefiniowania wzorów, a całość utrzymana w dość nudnej i skąpej kolorystyce. I prawdopodobnie to sprawiło, że dywany odeszły na pewien czas do lamusa.

Na szczęście jednak artyści i projektanci bardzo szybko sobie o nich przypomnieli i wzięli je na warsztat. W efekcie powstały dywany nowoczesne, niebanalne, zróżnicowane i idealnie wpasowujące się obecne trendy wnętrzarskie.

Dywany nowoczesne

Czym różnią się nowoczesne dywany od wspomnianych babcinych kobierców? Odpowiedź jest bardzo prosta: absolutnie wszystkim, rodzajem zastosowanych materiałów, wzorem, kolorystyką, a nawet kształtem. Oczywiście nadal bez trudu można znaleźć modele wykonane z wełny czy jedwabiu, ale oprócz tego mamy całą gamę wysokiej jakości włókien syntetycznych (akryl, poliester, polipropylen), bawełnę, sizal, a nawet… papier.

Jeśli chodzi o wzornictwo, to jedynym ograniczeniem jest obecnie wyobraźnia projektanta. Spotykamy dywany we wzory roślinne i zwierzęce, monochromatyczne i patchworkowe, geometryczne, w chińskie, japońskie czy sanskryckie znaki… Możliwościom nie ma końca. Zmienił się również kształt dywanów. Oprócz klasycznych kwadratów, prostokątów czy owalów spotykamy również produkty o nieregularnych kształtach, które idealnie urozmaicają wnętrza o charakterze minimalistycznym lub loftowym.

Dywany – od shaggy do 3D

Jednymi z popularniejszych obecnie modeli dywanów są dywany shaggy oraz 3D. Te pierwsze charakteryzuje ponadprzeciętna, bo sięgająca nawet do 10 cm długość włosia. Ze względu na tę cechę nadano im nawet potoczne miano „włochaczy”. Dywany shaggy najczęściej występują w wersjach monochromatycznych i w takich chyba zresztą najlepiej się prezentują. Ich obfite, gęste runo jest bowiem wystarczająco dekoracyjne samo w sobie i nie potrzebuje już dodatkowego urozmaicenia.

Drugą ciekawą propozycją są dywany 3D. Efekt trójwymiarowości osiąga się w nich poprzez specjalne przycięcie włosia. W tej technologii doskonale prezentują się kobierce przedstawiające imitacje skał, kamieni, runa leśnego itp., gdyż kreują wrażenie oryginalności i realności.

Dywany do wnętrz współczesnych i nie tylko

Dywany nowoczesne wspaniale wyglądają we wnętrzach współczesnych, skandynawskich, loftowych, minimalistycznych. Stanowią również idealny dodatek do aranżacji przestrzeni biurowych czy firmowych w istotny sposób wpływając na budowanie wizerunku danej instytucji w oczach klienta. Na tym jednak nie koniec możliwości.

Jak informuje konsultant sklepu z dywanami Dywante.pl, dywany nowoczesne doskonale sprawdzają się również w mieszkaniach klasycznych, stylizowanych na wcześniejsze epoki, czy rustykalnych. Cały sekret tkwi tutaj w umiejętnym dobraniu wzoru i kolorystki. Z miejsca trzeba raczej odrzucić wszystkie dywany abstrakcyjne, czy nawiązujące do orientalnych kultur, ale za to modele shaggy, czy w desenie roślinne idealnie wpasują się w klimat takich wnętrz.

Podsumowanie

W czasach PRLu dywany były towarem deficytowym i pożądanym, a widok sąsiada dumnie niosącego na ramieniu nowo zakupiony kobierzec budziła zazdrość we wszystkich obserwatorach. Szczęśliwie czasy te mamy już dawno za sobą, a obecnie zarówno dostępność jak i zróżnicowanie dywanów znacznie ułatwiają życie. Dlatego nie warto z nich rezygnować na rzecz wykładziny czy „gołej” podłogi, nic bowiem tak nie buduje domowego, przytulnego nastroju, jak puchaty, elegancki dywan.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Dywan od Dywanopolu

Skarby Dywanopolu. Sztuką jest to, aby wiedzieć gdzie ich szukać

Tworząc nowe wnętrze domu, mieszkania czy biura, koniecznością staje się zakup odpowiedniego dywanu, dlatego warto …