Instalacje fotowoltaiczne
Budowa domu zgodnie z nowelizacją WT 2017 będzie łatwiejsza przy wykorzystaniu energii odnawialnej pochodzącej ze słońca. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak poprawić energooszczędność domu zgodnie z najnowszymi regulacjami?

Rok 2017 przyniósł kolejną nowelizację warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. A to nie ostatnia zmiana. Sprawdź, jak poprawić energooszczędność domu zgodnie z obowiązującymi normami i jak przygotować się do kolejnych obostrzeń.

Standard energetyczny budynku zgodnie z WT 2017

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury od początku 2017 roku domy jednorodzinne mogą zużywać nie więcej niż 95 kWh/m2rok energii pierwotnej do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz podgrzewania wody użytkowej. To znacząca różnica w porównaniu do WT 2014, w którym było to nie więcej niż 120 kWh/m2.

To jednak nie koniec zmian. W roku 2021 maksymalne zużycie energii pierwotnej zostanie obniżone do 70 kWh/m2. Warto zatem, decydując się na budowę domu, myśleć przyszłościowo, aby już dziś być pewnym, że będzie on spełniał nowe standardy energetyczne. Poprawa energooszczędności domu jest więc związana nie tylko z rosnącą świadomością ekologiczną i chęcią obniżenia kosztów eksploatacyjnych budynku, ale także spełnieniem coraz bardziej rygorystycznych wymagań dotyczących maksymalnego zużycia energii.

Jak poprawić energooszczędność domu?

Poprawę energooszczędności budynku można uzyskać m.in. poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej, zapewnienie szczelności drzwi, okien i dachu oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Instalacje fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na energię cieplną, zmniejszając emisję szkodliwych substancji do środowiska, umożliwiając podgrzanie wody użytkowej oraz stanowiąc dodatkowe źródło ogrzewania. Ponadto montaż paneli słonecznych umożliwia obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku, poprawę komfortu cieplnego oraz podniesienie wartości rynkowej budynku.

Budowa domu zgodnie z nowelizacją WT 2017 będzie łatwiejsza przy wykorzystaniu energii odnawialnej pochodzącej ze słońca. Na popularność tego rozwiązania wpływają także malejące z roku na rok ceny instalacji fotowoltaicznych (kliknij tutaj i sprawdź szczegóły).

Materiał partnera zewnętrznego