złote sztućce
Rodzinne, wartościowe pamiątki lepiej umieścić w szkatułkach i owinąć bawełnianymi ściereczkami | fot.: materiał partnera

Jak prawidłowo dbać o sztućce, aby służyły nam jak najdłużej?

Sztućce to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia jadalni. Bez nich trudno wyobrazić sobie spożywanie posiłków! Są bardzo ważne, zarówno podczas zwykłego obiadu jak i w czasie kolacji dla bliskich. Warto więc zatroszczyć się o to, by jak najdłużej wyglądały korzystnie. Jak dbać o sztućce? Nasze sposoby opisujemy poniżej!

Zestaw sztućców: obowiązkowy w każdym domu

Komplety sztućców można oczywiście znaleźć w każdym domu. I każdy myśli, że aby odpowiednio o nie zadbać, wystarczy jedynie je umyć. Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi sztućcami, czeka Cię trochę więcej wysiłku. Na szczęście sztućce nie wymagają niczego skomplikowanego i pracochłonnego, by odwdzięczyć się blaskiem i pięknym wyglądem.

Na początek warto wspomnieć o jakości sztućców. Niedrogie komplety sztućców z niskiej jakości stali nie będą cieszyć blaskiem tak długo, jak produkt ze stali wyższej klasy. W każdym przypadku warto jednak się postarać i dbać o posiadany zestaw widelczyków, by sztućce były ozdobą zastawy jak najdłużej.

Jak dbać o sztućce?

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie się do ulotki, którą możesz znaleźć w pudełku, w którym mieści się zestaw sztućców. Zazwyczaj znajdują się tam informacje na temat mycia, pielęgnacji i sposobu przechowywania, które są najlepszym sposobem na ich długowieczność. Jeśli właśnie dostałaś w prezencie nowe sztućce, zacznij od umycia ich w letniej wodzie z delikatnym detergentem: usuniesz w ten sposób wszystkie zabrudzenia powstające przy transporcie i przechowywaniu.

Ale co zrobić, kiedy nie masz ulotki informacyjnej? Jest kilka uniwersalnych sposobów pielęgnacji sztućców.

Nie pozostawiaj na sztućcach resztek jedzenia!

To niby oczywiste, ale często o tym zapominamy. Bez względu na to, czy myjesz sztućce ręcznie, czy korzystasz ze zmywarki, zaschnięte resztki jedzenia trudno usunąć i mogą przyczynić się do powstawania plam. Najlepiej zetrzeć resztki od razu po posiłku.

Nie szoruj zestawu sztućców ostrymi gąbkami czy czyścikami 

Ten punkt wiąże się z poprzednim. Pozostawione na sztućcach jedzenie jest trudne w usunięciu, co sprawia, że konieczne jest użycie silnych środków. A one mogą zaszkodzić sztućcom. Dlatego ponownie: usuwaj z widelczyków i łyżek resztki jedzenia.

Detergent jest ważny!

Co do czyszczenia, nie bez znaczenia jest także środek, którego używasz. Sięgnij raczej po płyn do mycia naczyń niż po mleczko z mikrogranulkami, które może sprawić, że sztućce porysują się i stracą blask.

Uważaj ze zmywarką

Jak myć sztućce? Zestaw łyżeczek lub widelczyków, który posiadasz w swojej kolekcji, prawdopodobnie można czyścić w zmywarce, ale czasami lepiej umyć je miękką ściereczką i detergentem. Jeśli już myjesz sztućce w zmywarce, koniecznie umieść je w specjalnym koszyku ostrzami do dołu, a po zmywaniu pozwól wodzie odparować. Unikniesz w ten sposób zacieków. Nie dotyczy to kompletów sztućców z pozłacaniem czy innymi ozdobami – takie bezwzględnie myjemy ręcznie.

Wypoleruj komplet sztućców po myciu

Bez względu na metodę mycia, po jego zakończeniu dobrze jest przetrzeć sztućce miękką, bawełnianą lub flanelową ściereczką. Usuniesz w ten sposób nie tylko pozostałości wody, ale też dodasz im blasku.

Na koniec: przechowywanie

Nie mniej ważne jest miejsce, w którym przechowujesz komplety sztućców. Te będące w codziennym użytku warto umieścić w specjalnych pudełkach z przegródkami. Rodzinne, wartościowe pamiątki lepiej umieścić w szkatułkach i owinąć bawełnianymi ściereczkami. 

Zastosowanie się do tych zasad sprawi, że Twoje sztućce będą służyć Ci na wielu rodzinnych przyjęciach na przestrzeni lat. Cieszymy się, że mogliśmy podsunąć Ci kilka rad na temat tego, jak czyścić sztućce. Jak widzisz, zastosowanie się do nich nie wymaga dużego wysiłku, ale zdecydowanie warto go podjąć!

Materiał partnera