Szare minimalistyczne mieszkanie
Minimalizm zakłada przede wszystkim prostotę w zakresie form urządzania wnętrz. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak urządzić mieszkanie w minimalistycznym stylu?

Nie lubisz przepychu w aranżacjach? Planujesz wykończyć swoje mieszkanie w sposób elegancki, nowoczesny, a zarazem prosty i stylowy? W takim razie poznaj styl minimalistyczny i dowiedz się, jak wykończyć mieszkanie w takim klimacie. Oto garść inspiracji, które z pewnością okażą się bardzo pomocne!

Styl minimalistyczny – charakterystyka

Minimalizm zakłada przede wszystkim prostotę w zakresie form urządzania wnętrz. W stylu tym wybiera się wiodącą gamę kolorów – najczęściej są to chłodne odcienie (np. biel, szarości, beże), ogranicza liczbę dodatków i przede wszystkim stawia na funkcjonalność. Projekt takiego mieszkania powinien być więc stonowany, wyposażony w kanciaste formy oraz odpowiednio dopasowane oświetlenie. Musi być zachowana harmonia – użytkownik ma czuć się swobodnie, a wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać.

Podłogi, ściany, schody – co wybrać na wykończenie?

Minimalizm zakłada proste i funkcjonalne wykończenia. W związku z tym, często stawia się na naturalne kamienie – granit, marmur, trawertyn czy onyx. Te znajdują zastosowanie w różnej formie. Przykładowo, możesz wykonać kamienne okładziny ścienne, wybierając np. płytki marmurowe RR Granity w szlachetnym wybarwieniu i z powierzchnią pokrytą delikatnymi żyłkami. Z kolei na podłogach czy schodach, warto zastosować granit, który wyróżnia trwałość, odporność na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Onyx oraz trawertyn są znacznie bardziej dekoracyjne, jednak odpowiednio dobrane kompozycje kolorystyczne i ich umiejętne wykorzystanie także sprawią, że materiały te doskonale sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach. Z naturalnym kamieniem bardzo dobrze współgra drewno. Jeśli więc położysz płytki marmurowe na ścianach, warto wybrać np. dębowe panele podłogowe.

Meble w minimalistycznym wnętrzu

Współczesne projekty są niezwykle funkcjonalne i dopasowane do potrzeb wymagających użytkowników. Możesz zadbać o utrzymanie klimatu i stworzyć niezagraconą, aczkolwiek funkcjonalną przestrzeń. Istotne jest wybranie pojemnych mebli, które skryją wszelkie przedmioty – książki, ubrania, a nawet sprzęt elektroniczny. Zadbać należy również o detale – np. „cable management”, czyli specjalne skrytki na kable czy spójne wykończenie mebli – szafy, komody, fotele i sofa na identycznych nóżkach. Minimalizm odchodzi od wszelkiego wzornictwa, dlatego najlepszym wyborem są meble drewniane, pozbawione zdobionych uchwytów czy dodatków. Surowość takiego wnętrza można nieco złagodzić dobierając właściwe meble, np. narożnik obszyty przyjemną i jasną tkaniną czy też ustawiając w pomieszczeniach duże kwiaty w donicach – Monsterę albo Sansewierię cylindryczną.

Oświetlenie w minimalistycznym mieszkaniu

Wbrew pozorom klimat minimalistyczny nie narzuca stonowanego i ponurego oświetlenia. Stawia się tutaj na maksymalne nasłonecznienie, dlatego warto już podczas etapu projektowania domu czy ustalania ułożenia mieszkania, uwzględnić odpowiednie ulokowanie okien. W związku z tym, że najwięcej czasu spędza się w salonie, dobrze jest, aby okna były po stronie południowej lub zachodniej. Jeśli chodzi o doświetlenie wnętrz minimalistycznych, należy oczywiście wybrać industrialne, proste w swojej formie lampy. Światło z nich powinno być białe i chłodne, a także możliwe do regulacji – ściemniania i rozjaśniania, aby stworzyć optymalny nastrój.

Podsumowując, minimalistyczne wnętrza wyróżnia prostota, wykorzystanie naturalnych materiałów i obecność brył geometrycznych. Jeśli więc planujesz urządzić swoje mieszkanie w taki sposób – pamiętaj o tym, by przestrzeń była harmonijna i spójna. Powodzenia!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

luksusowe i funkcjonalne wnętrze

Style wnętrz 2023: najpopularniejsze trendy

Trendy w dekoracji wnętrz nieustannie się zmieniają, dostarczając niekończących się źródeł inspiracji dla entuzjastów designu. …