Jak wybrać idealne lampy do salonu?

Jeśli chcemy przebywać w przytulnym wnętrzu, warto postawić na ciepłe światło o dobrym natężeniu, które będzie spływało na salon spod uroczych kloszów. | fot.: fotolia.com, 189475248 | autor: #moreideas

Urządzanie wymarzonego domu czy mieszkania to duża przyjemność, a zarazem duże wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność. Kiedy decydujemy się zagospodarować przestrzeń swojego idealnego M4, stajemy przed koniecznością podjęcia szeregu poważnych decyzji, które w przyszłości zaważą o funkcjonalności mieszkania i o tym, jak będziemy czuli się w swoich czterech kątach. Do najpoważniejszych wyborów z pewnością można zaliczyć rodzaj podłogi (drewno? wykładzina? dywan?), kolor ścian (coś jasnego czy wprost przeciwnie?) i rodzaj kafelków w łazience. W następnej kolejności zwracamy uwagę na kupno mebli i dodatków nadających charakter aranżowanym przestrzeniom. W tym wszystkim nie można zapomnieć o czymś bardzo istotnym…

…a mianowicie o oświetleniu. Dobrze oświetlone mieszkanie gwarantuje nie tylko dobre wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim wysoką funkcjonalność wnętrza. I nie chodzi tylko o wybór ładnego klosza czy żyrandola, ale również o kupno żarówek, które będą odpowiadały potrzebom miejsca, w którym się znajdą. Ponadto dobrze dopasowana żarówka to komfort dla oczu i w efekcie bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Jeśli przy łóżku znajdzie się lampka świecąca łagodnym, nierażącym wzroku światłem, czytanie książki wieczorem stanie się przyjemnością zarówno dla nas, jak i dla naszych źrenic. W kuchni powinniśmy dobrze oświetlić przestrzeń, w której najczęściej wykonujemy prace kuchenne, w przedpokoju warto rzucić światło na całość pomieszczenia, a w gabinecie zadbać o oświetlenie w okolicach biurka. Jak natomiast wybrać idealne lampy do salonu?

Ciepły salon to ciepłe światło

Warto zacząć od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy przebywać w przytulnym wnętrzu, warto postawić na ciepłe światło o dobrym natężeniu, które będzie spływało na salon spod uroczych kloszów, najlepiej jak największych i dość jasnych. Światłem w dzisiejszych czasach można się swobodnie bawić – świetny efekt można uzyskać, decydując się na kilka różnych rodzajów lamp. Na stoliku może znaleźć się lampka z dużym kloszem, spod sufitu może zwisać piękny kryształowy żyrandol, a przy kanapie warto postawić stojącą lampę z dużą żarówką. To wszystko pomoże nam osiągnąć efekt „ciepła” i zachęci zarówno domowników, jak i gości do przesiadywania na kanapie i relaksowania się w dobrym świetle sączącym się uroczo z pięknych lamp i lampek znajdujących się w salonie.

Dla każdego coś dobrego

Osoby ceniące skandynawski minimalizm mogą wybrać ciekawe plafony i kinkiety z metalu, delikatnie zdobione kryształem lub mlecznym szkłem. Tym, którzy są zwolennikami nieco bardziej eleganckich form, z pewnością przypadnie do gustu okazały żyrandol inspirowany pałacowym wzornictwem. Można wybrać wersję wykonaną ze szkła lub tworzywa sztucznego. W ten sposób lampa będzie nie tylko źródłem światła, ale przede wszystkim piękną dekoracją. To jednak nie koniec szerokiego spektrum możliwości – obecnie coraz większą popularność zyskują designerskie lampy przypominające kształtem różne formy geometryczne, metalowe zwierzęta czy rzeźby. Jedno jest pewne – możliwości jest dużo, ale wybór może być tylko jeden. Właśnie dlatego warto dobrze go przemyśleć.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meblościanka z oświetleniem

Powrót do przeszłości, czyli nowoczesne aranżacje z meblościanką w roli głównej

Przenieśmy się odrobinę w przeszłość. Wielu z nas będzie mieć przed oczami obraz, gdzie w …