Jak wybrać idealne lampy do salonu?

Jeśli chcemy przebywać w przytulnym wnętrzu, warto postawić na ciepłe światło o dobrym natężeniu, które będzie spływało na salon spod uroczych kloszów. | fot.: fotolia.com, 189475248 | autor: #moreideas

Urządzanie wymarzonego domu czy mieszkania to duża przyjemność, a zarazem duże wyzwanie i jeszcze większa odpowiedzialność. Kiedy decydujemy się zagospodarować przestrzeń swojego idealnego M4, stajemy przed koniecznością podjęcia szeregu poważnych decyzji, które w przyszłości zaważą o funkcjonalności mieszkania i o tym, jak będziemy czuli się w swoich czterech kątach. Do najpoważniejszych wyborów z pewnością można zaliczyć rodzaj podłogi (drewno? wykładzina? dywan?), kolor ścian (coś jasnego czy wprost przeciwnie?) i rodzaj kafelków w łazience. W następnej kolejności zwracamy uwagę na kupno mebli i dodatków nadających charakter aranżowanym przestrzeniom. W tym wszystkim nie można zapomnieć o czymś bardzo istotnym…

…a mianowicie o oświetleniu. Dobrze oświetlone mieszkanie gwarantuje nie tylko dobre wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim wysoką funkcjonalność wnętrza. I nie chodzi tylko o wybór ładnego klosza czy żyrandola, ale również o kupno żarówek, które będą odpowiadały potrzebom miejsca, w którym się znajdą. Ponadto dobrze dopasowana żarówka to komfort dla oczu i w efekcie bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Jeśli przy łóżku znajdzie się lampka świecąca łagodnym, nierażącym wzroku światłem, czytanie książki wieczorem stanie się przyjemnością zarówno dla nas, jak i dla naszych źrenic. W kuchni powinniśmy dobrze oświetlić przestrzeń, w której najczęściej wykonujemy prace kuchenne, w przedpokoju warto rzucić światło na całość pomieszczenia, a w gabinecie zadbać o oświetlenie w okolicach biurka. Jak natomiast wybrać idealne lampy do salonu?

Ciepły salon to ciepłe światło

Warto zacząć od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy przebywać w przytulnym wnętrzu, warto postawić na ciepłe światło o dobrym natężeniu, które będzie spływało na salon spod uroczych kloszów, najlepiej jak największych i dość jasnych. Światłem w dzisiejszych czasach można się swobodnie bawić – świetny efekt można uzyskać, decydując się na kilka różnych rodzajów lamp. Na stoliku może znaleźć się lampka z dużym kloszem, spod sufitu może zwisać piękny kryształowy żyrandol, a przy kanapie warto postawić stojącą lampę z dużą żarówką. To wszystko pomoże nam osiągnąć efekt „ciepła” i zachęci zarówno domowników, jak i gości do przesiadywania na kanapie i relaksowania się w dobrym świetle sączącym się uroczo z pięknych lamp i lampek znajdujących się w salonie.

Dla każdego coś dobrego

Osoby ceniące skandynawski minimalizm mogą wybrać ciekawe plafony i kinkiety z metalu, delikatnie zdobione kryształem lub mlecznym szkłem. Tym, którzy są zwolennikami nieco bardziej eleganckich form, z pewnością przypadnie do gustu okazały żyrandol inspirowany pałacowym wzornictwem. Można wybrać wersję wykonaną ze szkła lub tworzywa sztucznego. W ten sposób lampa będzie nie tylko źródłem światła, ale przede wszystkim piękną dekoracją. To jednak nie koniec szerokiego spektrum możliwości – obecnie coraz większą popularność zyskują designerskie lampy przypominające kształtem różne formy geometryczne, metalowe zwierzęta czy rzeźby. Jedno jest pewne – możliwości jest dużo, ale wybór może być tylko jeden. Właśnie dlatego warto dobrze go przemyśleć.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lampy do salonu

Jak wybrać idealną lampę do salonu?

Czy zastanawiałeś się, jak ogromny wpływ ma oświetlenie na charakter i atmosferę Twojego salonu? Idealnie …