Klimatyzacja do domu – o czym warto wiedzieć?

Wśród Polaków najpopularniejsza jest oczywiście klimatyzacja ścienna. Ta nowoczesna to zwykle niewielka, zgrabna jednostka wysoko nad poziomem wzroku | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedyś spotykało się ją raczej w urzędach, siedzibach firm, sklepach, czy galeriach handlowych. Klimatyzacja do domu czy mieszkania zawitała stosunkowo niedawno, jednak rozgościła się w nich już na dobre. Im gorętsze lata, tym więcej inwestorów decyduje się na zakup klimatyzatora. By pomóc im podjąć decyzję co do zakupu i wskazać najistotniejsze cechy najlepszych urządzeń, przygotowaliśmy krótki poradnik. Dowiecie się z niego wszystkich najważniejszych faktów o klimatyzacji domowej, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem oraz w trakcie eksploatacji.

Po pierwsze: wybierz odpowiedni typ klimatyzatora do domu

Wśród Polaków najpopularniejsza jest oczywiście klimatyzacja ścienna. Ta nowoczesna to zwykle niewielka, zgrabna jednostka wysoko nad poziomem wzroku. Jednak nie jest to jedyna opcja jaką oferuje nam rynek, dzięki czemu łatwo znaleźć sprzęt dopasowany do stylu architektonicznego domu czy mieszkania oraz do jego wystroju.

Dla ceniących dyskretne chłodzenie ciekawą alternatywą są klimatyzatory kanałowe. To specjalne rury, które, skrywają się w nieużytkowym poddaszu czy pod podwieszanym sufitem. Są zdecydowanie najbardziej subtelne – w tym kontekście wyprzedzają stanowczo, popularne zwłaszcza w lokalach użytkowych, klimatyzatory kasetonowe.

Innym znów rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne – to doskonała opcja dla niezdecydowanych. Jeśli nie wiesz, gdzie zamontować klimatyzację, albo masz niewielkie mieszkanie, takie urządzenie będzie dobrym wyborem. Możesz je za każdym razem przenieść w inne miejsce – tam, gdzie przyjemny chłód będzie akurat najbardziej potrzebny.

Wśród popularnych modeli warto przytoczyć też klimatyzatory podłogowe – nieco większe urządzenia stojące, najlepsze do dużych pomieszczeń – oraz przypodłogowo-podstropowe, które można zamontować w narożnikach pokojów. Każdy wybierze cos dla siebie.

Wśród tylu możliwości można się naprawdę zgubić. Na szczęście klimatyzacja KAISAI do domu w każdej formie doskonale spełni swoją rolę.

Po drugie: pamiętaj o mocy chłodzenia!

Ważne, aby dobrać klimatyzację do domu o mocy chłodzenia dopasowanej do rozmiaru pomieszczeń. Zbyt mała jednostka nie będzie w stanie skutecznie ochłodzić wnętrz, podczas gdy zbyt duża będzie działać niewydajnie i zużywać więcej energii. By dobrze obliczyć swoje zapotrzebowanie, skonsultuj się z doświadczonym doradcą, który pomoże dobrać odpowiednią rozwiązanie szyte na miarę Twoich potrzeb. Weźmie on pod uwagę nie tylko metraż, ale tez stan izolacji termicznej i rozkład budynku – o ile nie planujesz zakupu urządzenia przenośnego ani systemu multi-split, Twój klimatyzator będzie musiał ochłodzić całą przestrzeń domu lub mieszkania, a to wymagać będzie odpowiedniego zaplanowania miejsca instalacji.

Po trzecie: energooszczędność i ekologia klimatyzacji do domu

Zwróć uwagę na energooszczędność klimatyzacji do domu. Wybieraj jednostki o wysokiej klasie energetycznej (co najmniej A) i wysokim współczynniku efektywności w trybie chłodzenia (oznaczonej jako SEER), które zużywają mniej prądu i są bardziej przyjazne dla środowiska. Dobrze jest również sprawdzić funkcje ułatwiające oszczędzanie energii, takie jak np. automatyczne wyłączanie czy sterowanie aplikacja mobilną – pozwoli to kontrolować klimatyzator nawet z drugiego końca świata – wszędzie tam, gdzie dostępny będzie Internet.

Co jest jeszcze istotne dla oszczędności pieniędzy, a jednocześnie zdrowia użytkowników, to dopasowanie optymalnego działania klimatyzatora i ustawienie najlepszej temperatury. Badania wskazują, że komfortowe warunki dla człowieka to ok. 21-25°C przy wilgotności ok. 40-60%. Trzeba jednak pamiętać, że różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a zewnętrzem nie powinna być większa niż ok. 7°C. Pozwoli to przede wszystkim uniknąć przeziębień, ale też w optymalny sposób wykorzystać możliwości klimatyzacji domowej, nie przeciążając jej.

Ścienna klimatyzacja do domu
Filtry, które wmontowane są w klimatyzator, mają za zadanie wyłapywać i zatrzymywać wszelkie drobnoustroje i zabrudzenia, w tym smog, wirusy czy bakterie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Po czwarte: dbaj o czystość klimatyzatora do domu i regularne przeglądy techniczne

Filtry, które wmontowane są w klimatyzator, mają za zadanie wyłapywać i zatrzymywać wszelkie drobnoustroje i zabrudzenia, w tym smog, wirusy czy bakterie. Właśnie dlatego ich regularne czyszczenie oraz wymiana są tak ważne – nie chodzi tylko o estetykę, ale przede wszystkim o zdrowie użytkowników, ale też trwałość urządzeń. Zapewnij regularne, profesjonalne konserwacje klimatyzacji domowej, a na co dzień przecieraj urządzenie z kurzu i dbaj o nie. Ponadto, stałe przeglądy pomogą utrzymać system w dobrej kondycji i wcześniej zidentyfikować ewentualne problemy.

Pomoc specjalistów jest nieoceniona!

Wybór klimatyzatora do domu to ważna decyzja, a dobry wybór będzie gwarantem naprawdę zauważalnych zmian w codziennym komforcie. Warto skorzystać z wiedzy doświadczonych doradców, którzy krok po kroku przeprowadzą Was przez proces zakupowy. Warto poszukiwać też odpowiedzialnych producentów i dystrybutorów – jak np. KAISAI, który oprócz doskonałej jakości, zaoferuje kompleksową opiekę ogólnopolskiej sieci salonów serwisowych. Dzięki temu możesz cieszyć się nie tylko chłodem, ale też pełnym bezpieczeństwem – przez wiele długich lat.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Wnętrze samochodu - nawiewy

Profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej. Czym różni się od domowych sposobów?

Klimatyzacja w samochodzie służy poprawie komfortu jazdy, nie tylko w czasie upałów, ale też w …