komory chłodnicze
Komory mroźnicze i chłodnicze służą do przechowywania produktów, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury | fot.: materiał partnera

Komory chłodnicze i mroźnicze – zasada działania, budowa. Poradnik producenta

Komory mroźnicze i chłodnicze to profesjonalne urządzenia, które służą do przechowywania różnych produktów zarówno świeżych jak i mrożonych. Tego typu komory zwykle są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat. 

Czym są komory mroźne i chłodnicze? 

Komory mroźnicze i chłodnicze służą do przechowywania produktów, które wymagają utrzymania odpowiedniej temperatury. Są one dostępne w różnych wariantach różniących się od siebie pojemnością. 

Warto zaznaczyć, że aby komora działała w odpowiedni sposób konieczne jest także zastosowanie specjalnego agregatu, który będzie zamocowany z zewnętrznej strony konstrukcji i zostanie połączony z całą instalacją. Powinien on być dobrze dobrany do danej komory, aby zapewnić idealny efekt. 

Jak zbudowane są komory chłodnicze i mroźne

Budowa komór mroźnych i chłodniczych jest bardzo prosta. Opierają się one na poziomych oraz pionowych przegrodach zbudowanych ze specjalnych płyt o właściwościach izolacyjnych. Takie elementy jak posadzka, ściany czy strop mogą być przymocowane na stałe lub mogą posiadać specjalną modułów konstrukcję. 

Komory zbudowane są ze specjalnych materiałów, które przede wszystkim wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością, nie wydzielają żadnych zapachów, ani ich w sobie nie kumulują, a także charakteryzują się niską palnością. Bardzo łatwo można je utrzymać w czystości, co jest bardzo ważne w przemyśle gastronomicznym. 

Bardzo ważnym elementem każdej komory mroźnej lub chłodnicze są drzwi. Zależnie od potrzeb mogą być one jedno – dwuskrzydłowe lub przesuwane. Ich grubość powinna się mieścić w przedziale od 8 do 12 cm. Najlepszym materiałem, z którego powinny być wykonane to aluminium lub stal nierdzewna. Niezwykle istotny jest termostat montowany w ich ramie, który ma zabezpieczać przed ewentualnym przegrzaniem. 

Jakie są rodzaje komór mroźnych i chłodniczych?

Można wyróżnić kilka rodzajów komór mroźnych i chłodniczych. Najczęściej dzieli się je biorąc pod uwagę temperaturę, która w nich panuje oraz ich konstrukcję. Jeśli chodzi o temperaturę można wyróżnić komory:

  1. zapewniające temperaturę z zakresu 0 do 10 st. C., 
  2. zapewniające temperaturę z zakresy -5 do -25 st. C., 
  3. zapewniające głębokie mrożenie i temperatur sięgającą do -30 st. C., 
  4. posiadające atmosferę kontrolowaną. 

Natomiast jeśli chodzi o konstrukcje, dostępne są komory:

  1. stałe, zamontowane przez producenta z płyt poliuretanowych, 
  2. składające się z kilku segmentów wykonanych z płyt poliuretanowych, 
  3. wolnostojące lub w specjalny sposób wbudowane w inne, większe obiekty. 

Komory chłodnicze i mroźne to urządzenia, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdzają się one w różnych gałęziach przemysłu. Można je spotkać w różnych hurtowniach czy magazynach, a także tam gdzie przeprowadza się różne technologiczne badania czy obserwacje. Dzięki nim dane materiały są zabezpieczone i dłużej utrzymują świeżość.

Więcej informacji znajdziecie na domenie internetowej należącej do producenta komór chłodniczych – PROFITECT.

Materiał partnera