Kot norweski leśny
Koty Norweskie Leśne należą do dużych kotów, kocur osiąga nawet 10 kg, kotka jest zazwyczaj o 3-4 kg lżejsza | fot.: Fotolia

Kot Norweski Leśny – udomowiony dzikus

Chciałbyś posiadać nietypowego kota? Zachwycają cię dzikie i drapieżne kocury? A może jesteś wielbicielem dużych, kudłatych zwierząt domowych? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, poznaj kota Norweskiego Leśnego.

Wygląd 

Kot Norweski Leśny należy do kotów półdługowłosych. Rasa, jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Norwegii, gdzie wyodrębniła się samodzielnie z dziko żyjących tam kotów. Dzięki temu ich futro jest grube i ciepłe, daje schronienie przed deszczem i śniegiem. Charakterystycznymi cechami tych kotów są tufki na uszach, głowa w kształcie trójkąta równobocznego oraz „portki” na nogach i kryza wokół szyi, dzięki której kot wygląda dostojnie i egzotycznie.

Tylne nogi kota Norweskiego Leśnego są dłuższe od przednich a pazury dużo silniejsze w porównaniu do innych ras. Te cechy umożliwiają kotom szybkie przemieszczanie się oraz wspinanie nawet na bardzo wysokie drzewa i inne rzeczy i schodzenie głową w dół (niemożliwe u większości innych ras).

Futro kota nie mechaci się i nie potrzebuje częstego czesania.

Koty Norweskie Leśne należą do dużych kotów, kocur osiąga nawet 10 kg, kotka jest zazwyczaj o 3-4 kg lżejsza.

Charakter

Kot Norweski Leśny należy do kotów inteligentnych i szybko uczących się. To oznacza, że bez problemu nauczymy go chodzić na smyczy, aportować czy podawać łapę. Równie szybko kot nauczy się otwierać samodzielnie drzwi, szafki i wyciągać z nich rzeczy. Decydując się na takiego kota musimy pamiętać o jego wrodzonej ciekawości i odwadze i przygotować dom tak, aby te cechy nie stały się dla nas uciążliwe ani niebezpieczne dla kota.

Kot Norweski Leśny jest zupełnie nieufny w stosunku do obcych i w przypadku bliskiego kontaktu z nieznanym człowiekiem będzie gryzł i drapał. Natomiast, kiedy już przyzwyczai się do naszej obecności, staje się bardzo przywiązanym i rodzinnym zwierzęciem, zdolnym do mieszkania z innymi zwierzętami, a także dziećmi.

Należy jednak wiedzieć, że lepiej toleruje większych i równych sobie. Dlatego dobierając nowego czworonoga do domu postawmy na psa lub kota, gdyż jakikolwiek gryzoń, żółw czy inne małe zwierze może zostać potraktowane przez niego jak zdobycz.

Mimo miłości do swojego pana, kot Norweski Leśny nie jest typem pieszczocha wciąż przesiadującego na kolanach i dopraszającego się głaskania. To on decyduje ile i jak będziemy go dotykać i zazwyczaj szybko mu się to nudzi.

Koty te są wprost stworzone dla osób aktywnych i lubiących podróże. Koty Norweskie Leśne szybko klimatyzują się w nowych miejscach, nie boją się przebywać wśród innych ludzi i zwierząt pod warunkiem, że jest z nimi ich pan. Ich ciekawość świata i chęć zdobywania nowych rejonów przeważają nad strachem i stresem.

Większość kotów tej rasy „odzywa się” tylko we wczesnym dzieciństwie i nie doprasza się wszystkiego miaukami w przeciwieństwie do innych kotów. Dlatego tym bardziej powinniśmy bacznie obserwować takiego kota i odgadywać jego potrzeby.

Jak widać kot Norweski Leśny to wspaniały towarzysz dla każdego, kto będzie potrafił docenić jego wolność i inteligencję.

IPI

Sprawdź także

karma dla psa przez internet

Jak kupować karmę dla psa w internecie

Każdy odpowiedzialny właściciel dba, aby jego zwierzę karmione było karmą bardzo dobrej jakości, która będzie …