paprotka w łazience
Wybierając rośliny do łazienki, warto wreszcie pomyśleć o ogólnej aranżacji przestrzeni | fot.: stock.adobe.com

Niech natura zapanuje w twojej łazience! Jakie kwiaty okażą się idealne do takiego pomieszczenia?

Urządzając łazienkę, warto zadbać nie tylko o podstawową armaturę, meble czy płytki, ale także o dekoracje. Choć większość osób urządzających łazienkę skupia się przede wszystkim na „martwych” dodatkach, coraz częściej w łazienkowych aranżacjach pojawiają się także rośliny. Jak wybrać kwiaty do łazienki? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy aranżacji i które gatunki najlepiej sprawdzą się w takich pomieszczeniach? 

Gatunki cieniolubne i dobrze znoszące wilgoć

Wybierając rośliny do łazienki, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu. Łazienka to przede wszystkim miejsce, w którym gromadzi się sporo wilgoci. Często też jest ono cieplejsze niż inne części domu i nieco mniej przewiewne. Należy także pamiętać, że bardzo typowe dla polskich mieszkań są łazienki bez okna, co dodatkowo wpływa niekorzystnie na przepływ powietrza, a także zmniejsza ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Te wszystkie warunki sprawiają, że wybór roślin do łazienki nie jest tak oczywisty jak do salonu czy sypialni. Idealnie sprawdzą się zatem gatunki cieniolubne, które do zdrowego rozwoju potrzebują dużo wilgoci.

Szeroki wybór roślin liściastych

Łazienka może okazać się bardzo korzystnym miejscem dla wielu roślin liściastych, które choć nie zachwycają kwiatami o żywych barwach, potrafią w pomieszczeniu stworzyć prawdziwie leśną, tropikalną atmosferę. Idealną rośliną do wilgotnego pomieszczenia jest bardzo popularna dawniej, choć dziś już ciesząca się nieco mniejszym zainteresowaniem, paproć. W łazience idealnie sprawdzi się paproć nefrolepis, która charakteryzuje się długimi liśćmi o pięknej barwie żywej zieleni. Dla tych roślin wilgotna łazienka będzie wprost wymarzona, gdyż odpowiednia wilgotność jest właśnie tym, czego paproć najbardziej potrzebuje do zdrowego rozwoju. Dodatkowo są to rośliny cieniolubne, dlatego świetnie nadadzą się także do pomieszczenia z małym oknem lub nawet bez okna.

paproć zbliżenie na liście
Jak wszystkie paprocie, nefrolepisy również potrzebują wilgoci, zarówno w powietrzu jak i w podłożu | fot.: stock.adobe.com

Inną rośliną liściastą, która będzie stanowiła piękną ozdobę naszej łazienki, jest kroton. Wyróżnia się przede wszystkim niepowtarzalną barwą liści. Zieleń dopełniają odcienie żółci oraz czerwieni, zatem kroton może stworzyć szczególną aranżację zwłaszcza w pomieszczeniach utrzymanych w ciemnych tonacjach. Podobnie jak paprocie, krotony uwielbiają wysoką wilgotność, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzą się w łazience z dużym oknem.

kroton kwiat w doniczce
Ze względu na niedostatek światła i przesuszone ogrzewaniem powietrze, najtrudniejszym okresem dla krotonów uprawianych w mieszkaniach jest zima | fot.: stock.adobe.com

Coś dla miłośników kwiatów kwitnących

Czasem można usłyszeć opinię, że w łazience żadne kwiaty nie zakwitną. To nieprawda. Także kochający kwiaty mogą znaleźć coś odpowiedniego do swojej łazienki. Jedną z takich roślin jest anturium. Ma ona charakterystyczne czerwone kwiaty i nie znosi przesuszania, dlatego wilgotna łazienka będzie idealnym miejscem dla anturium.

anthurium
Odpowiednia temperatura to 20 – 28 stopni Celsjusza, ale wtedy trzeba zadbać również o nawilżanie – wilgotność wokół anturium nie powinna być niższa niż 50% | fot.: stock.adobe.com

Z kolei miłośnicy białych kwiatów koniecznie powinni wziąć pod uwagę difenbachię. Choć poradzi sobie na lekko zacienionym stanowisku, lepiej będzie jej w łazience z oknem. Jest to roślina mało wymagająca, za to szczególnie lubiąca wilgoć.

Difenbachia
Difenbachia bardzo źle znosi przeciągi | fot.: stock.adobe.com

Wybierając rośliny do łazienki, warto wreszcie pomyśleć o ogólnej aranżacji przestrzeni. Nie wszystkie barwy komponują się ze sobą równie dobrze. Jedno jest pewne – im więcej roślin w łazience, tym przyjemniejszy nastrój i bardziej relaksująca atmosfera.

SSŁ

Sprawdź także

wnętrze retro

Kilka pomysłów na wnętrze w stylu vintage

Aranżując wnętrza w stylu vintage można uzyskać doskonały efekt i to za nieduże pieniądze. Dzięki …