Kuchnia w stylu angielskim
Obecnie w modzie są białe kuchnie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Minimalizm czy klasyka? Jak Polacy wykańczają swoje kuchnie?

Kuchnia powinna być zaprojektowana i wyposażona tak, aby jak najlepiej łączyła funkcjonalność z walorami estetycznymi. Teoria teorią, ale jak to wygląda w praktyce? Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space opowiada o aktualnych trendach w wykańczaniu pomieszczeń kuchennych.

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których w czasie dnia spędzamy najwięcej czasu – według badań przeciętna kobieta przebywa w kuchni średnio 6 godzin i 52 minuty! Co ciekawe, zdaniem badaczy mężczyźni spędzają w niej jeszcze więcej czasu, bo aż 7 godzin i 6 minut. Właśnie dlatego warto zadbać o to, żeby była optymalnie zaprojektowana. Jakie rozwiązania aranżacyjne cieszą się wśród Polaków największą popularnością?

Kuchnie z dominacją bieli

Obecnie w modzie są białe kuchnie. Jeżeli wierzyć badaniu przeprowadzonemu przez Homebook.pl, największy polski serwis wnętrzarski, kuchnię w białym kolorze posiada aż 46% z nas. I nie chodzi tu jedynie o malowanie ścian na biało – coraz częściej decydujemy się również na białą zabudowę kuchenną i sprzęt AGD. Białe powierzchnie odbijają bowiem światło i powiększają optycznie przestrzeń, są zatem naturalnym wyborem w przypadku niewielkich pomieszczeń. Kolejną zaletą bieli jest jej ogromna uniwersalność; kolor ten doskonale współgra niemal z każdym materiałem i barwą.

Kuchnia w stylu glamour
Białe powierzchnie odbijają światło i powiększają optycznie przestrzeń. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

 

Biała kuchnia z elementami drewna
Aktualne trendy panujące w świecie urządzania wnętrz idą w kierunku otwierania przestrzeni dziennej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

 

Nowoczesna biała kuchnia wykończona drewnianymi elementami
Otwarta kuchnia wymaga utrzymania jej w ciągłej czystości, bo wszystko znajduje się na widoku. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

 

Nowoczesna kuchnia z kolorowym backsplashem
Kolejną zaletą bieli jest jej ogromna uniwersalność; kolor ten doskonale współgra niemal z każdym materiałem i barwą. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

– Wiele osób obawia się tego, że kuchnia wykończona na biało będzie sprawiać wrażenie nudnej, sterylnej i nieprzytulnej. Takie ryzyko rzeczywiście istnieje, ale białą kuchnię da się na szczęście bardzo łatwo ożywić poprzez dodanie różnych kolorowych dodatkówzauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Takim wyrazistym akcentem może być na przykład backsplash, czyli szklany panel umiejscowiony pomiędzy blatem kuchennym (o wymiarach blatu pisaliśmy na naszym blogu) i szafkami. Element ten nie tylko przykuwa wzrok, ale przede wszystkim chroni ścianę przed ewentualnymi zabrudzeniami w czasie przygotowywania posiłków.

Szklane panele kuchenne zyskują na popularności, ale minie jeszcze sporo czasu zanim na dobre wyprą płytki ceramiczne – te są nadal używane przez 52% z nas. Dla porównania po szkło przy wykańczaniu wnętrz kuchennych sięga jedynie 20% Polaków.

Kuchnia otwarta na salon

Aktualne trendy panujące w świecie urządzania wnętrz idą w kierunku otwierania przestrzeni dziennej. Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem – aż 44% z nas posiada kuchnię otwartą. Rozwiązanie to ma w końcu wiele zalet: zapewnia zdecydowanie lepszą integrację wszystkich domowników, pozwala osobie gotującej aktywnie uczestniczyć w życiu domu, rozświetla kuchnię (nie każda posiada okna!) i sprawia, że mieszkanie wydaje się bardziej przestrzenne. Rzecz jasna otwarta kuchnia posiada też swoje minusy.

– Przede wszystkim otwarta kuchnia wymaga utrzymania jej w ciągłej czystości, bo wszystko znajduje się na widoku. Dlatego możemy zapomnieć o pozostawianiu brudnych naczyń w zlewie lub na blacie. Sporą wadą otwartej kuchni jest też to, że podczas gotowania wszystkie zapachy rozchodzą się po pokoju dziennym – ostrzega Maciej Balcerek.

Otwarte kuchnie, biel – po jakie jeszcze rozwiązania sięgają Polacy przy wykańczaniu kuchni? Wolimy kuchnie matowe (61%) niż w połysku (39%), zamiast gotowych zestawów wybieramy meble od stolarza (74%), a do wykończenia podłóg używamy płytek ceramicznych (70%). Dominujący styl? Zdecydowanie nowoczesny (43%), choć swoich oddanych fanów mają też styl klasyczny (29%) i skandynawski (21%).

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

przytulna sypialnia

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego powinny panować w niej harmonia i spokój. Podczas urządzania sypialni …