łazienka w stylu retro
Styl retro często kojarzy się z charakterystyczną w kształcie, wolnostojącą wanną oraz mosiężnymi bateriami | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Modna łazienka w stylu retro

Urządzanie łazienki stwarza obecnie szerokie możliwości kreowania designu. Dzieje się tak dzięki ogromnej dostępności zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych czy stylowych detali. Dlatego hołdowanie zmieniającej się modzie nie jest dużym wyzwaniem. Jeśli z rozrzewnieniem wspominasz klimat wnętrz w domu babci, możesz go odtworzyć również we własnej łazience.

Wanny wolnostojące

Styl retro często kojarzy się z charakterystyczną w kształcie, wolnostojącą wanną oraz mosiężnymi bateriami. Rzeczywistość tylko nieznacznie odbiega od tego wizerunku. Dowodem na to jest bogaty wybór stylowych wzorów dostępnych w sklepach z armaturą i wyposażeniem pomieszczeń sanitarnych. Ceramika łazienkowa stanowi ich podstawę, podobnie jak w bardziej nowoczesnych aranżacjach. Wanna lub kabina prysznicowa mogą funkcjonować zamiennie, jednak w stylizacji retro raczej nie może zabraknąć tej pierwszej. Czym wyróżniają się jej wersje retro?

W ofercie sklepu Twoja Bateria znajdziesz około 20 wariantów stylowych wanien, które charakteryzują się specyficznym kształtem oraz detalami dekoracyjnymi. Są to modele wolnostojące wyposażone w złote lub srebrne zdobione nogi, niekiedy dodatkowo patynowane. Jedną z ciekawszych propozycji jest ta na drewnianym lub metalowym stelażu. Wanny retro mają płynne linie brzegów, z wyraźnymi podwyższeniami na zakończeniach, przeznaczonymi do podparcia głowy.

Pomimo wiernego podobieństwa do wanien, w które wyposażano łazienki 100 lat temu, te współczesne nie są wykonane z ciężkiego żeliwa, lecz z praktycznego i lekkiego kompozytu sanitarnego. Wśród stylowych modeli są też dostępne atrakcyjne wersje czarno-białe.

Ceramika sanitarna z klimatem dawnych lat

Obowiązkowym wyposażeniem łazienki jest ceramika sanitarna. Umywalka i sedes stanowią przysłowiowe „must-have” takich pomieszczeń przy założeniu, że WC nie funkcjonuje oddzielnie. Łazienki retro jednak z założenia są przestronne, dlatego łączą wszystkie funkcje sanitarne w domu. Producenci umywalek tacy jak Kerasan czy Roca dostarczają klientom również modele idealne do aranżacji w dawnym stylu.

W kolekcji znajdziesz charakterystyczne prostokątne misy umywalkowe z widocznym syfonem oraz instalacją odpływową – ze wzornictwem dobranym do równie stylowej baterii. Jednym z elementów wystroju jest kolumna umywalkowa, która maskuje instalację. Asortyment ceramiki uzupełniają sedesy stojące i podwieszane, bidety, deski sedesowe oraz elementy armatury. Wyjątkowo klimatycznym elementem wyposażenia sanitariatów jest stylowy pisuar.

Baterie nie tylko z mosiądzu

Łazienka w stylu retro nie może istnieć bez odpowiednich baterii. W przeszłości produkowano je głównie z mosiądzu, który ma charakterystyczny złoty kolor. W kolekcji sklepu Twoja Bateria możesz też znaleźć wiele stylowych modeli w kolorze srebrnym, wykonanych z polerowanej stali nierdzewnej. Do cech takich baterii zaliczają się słuchawki na widełkach, charakterystycznie uformowane i wygięte wylewki oraz krzyżykowe pokrętła zakończone kulkami.

Klimat stylowej łazienki podkreślą też inne elementy wystroju. Idealne tło dla wanny stworzy ceramika ścienna imitująca cegły lub terakotę. Warto także zadbać o stylowy grzejnik i akcesoria – wieszaki, kinkiety czy półki i uchwyty.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

umywalki łazienkowe

Najlepsze umywalki łazienkowe

Wybór odpowiednich umywalek łazienkowych to kluczowa decyzja podczas urządzania lub remontowania łazienki. Te elementy wyposażenia …