łazienka w stylu retro
Styl retro często kojarzy się z charakterystyczną w kształcie, wolnostojącą wanną oraz mosiężnymi bateriami | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Modna łazienka w stylu retro

Urządzanie łazienki stwarza obecnie szerokie możliwości kreowania designu. Dzieje się tak dzięki ogromnej dostępności zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych czy stylowych detali. Dlatego hołdowanie zmieniającej się modzie nie jest dużym wyzwaniem. Jeśli z rozrzewnieniem wspominasz klimat wnętrz w domu babci, możesz go odtworzyć również we własnej łazience.

Wanny wolnostojące

Styl retro często kojarzy się z charakterystyczną w kształcie, wolnostojącą wanną oraz mosiężnymi bateriami. Rzeczywistość tylko nieznacznie odbiega od tego wizerunku. Dowodem na to jest bogaty wybór stylowych wzorów dostępnych w sklepach z armaturą i wyposażeniem pomieszczeń sanitarnych. Ceramika łazienkowa stanowi ich podstawę, podobnie jak w bardziej nowoczesnych aranżacjach. Wanna lub kabina prysznicowa mogą funkcjonować zamiennie, jednak w stylizacji retro raczej nie może zabraknąć tej pierwszej. Czym wyróżniają się jej wersje retro?

W ofercie sklepu Twoja Bateria znajdziesz około 20 wariantów stylowych wanien, które charakteryzują się specyficznym kształtem oraz detalami dekoracyjnymi. Są to modele wolnostojące wyposażone w złote lub srebrne zdobione nogi, niekiedy dodatkowo patynowane. Jedną z ciekawszych propozycji jest ta na drewnianym lub metalowym stelażu. Wanny retro mają płynne linie brzegów, z wyraźnymi podwyższeniami na zakończeniach, przeznaczonymi do podparcia głowy.

Pomimo wiernego podobieństwa do wanien, w które wyposażano łazienki 100 lat temu, te współczesne nie są wykonane z ciężkiego żeliwa, lecz z praktycznego i lekkiego kompozytu sanitarnego. Wśród stylowych modeli są też dostępne atrakcyjne wersje czarno-białe.

Ceramika sanitarna z klimatem dawnych lat

Obowiązkowym wyposażeniem łazienki jest ceramika sanitarna. Umywalka i sedes stanowią przysłowiowe „must-have” takich pomieszczeń przy założeniu, że WC nie funkcjonuje oddzielnie. Łazienki retro jednak z założenia są przestronne, dlatego łączą wszystkie funkcje sanitarne w domu. Producenci umywalek tacy jak Kerasan czy Roca dostarczają klientom również modele idealne do aranżacji w dawnym stylu.

W kolekcji znajdziesz charakterystyczne prostokątne misy umywalkowe z widocznym syfonem oraz instalacją odpływową – ze wzornictwem dobranym do równie stylowej baterii. Jednym z elementów wystroju jest kolumna umywalkowa, która maskuje instalację. Asortyment ceramiki uzupełniają sedesy stojące i podwieszane, bidety, deski sedesowe oraz elementy armatury. Wyjątkowo klimatycznym elementem wyposażenia sanitariatów jest stylowy pisuar.

Baterie nie tylko z mosiądzu

Łazienka w stylu retro nie może istnieć bez odpowiednich baterii. W przeszłości produkowano je głównie z mosiądzu, który ma charakterystyczny złoty kolor. W kolekcji sklepu Twoja Bateria możesz też znaleźć wiele stylowych modeli w kolorze srebrnym, wykonanych z polerowanej stali nierdzewnej. Do cech takich baterii zaliczają się słuchawki na widełkach, charakterystycznie uformowane i wygięte wylewki oraz krzyżykowe pokrętła zakończone kulkami.

Klimat stylowej łazienki podkreślą też inne elementy wystroju. Idealne tło dla wanny stworzy ceramika ścienna imitująca cegły lub terakotę. Warto także zadbać o stylowy grzejnik i akcesoria – wieszaki, kinkiety czy półki i uchwyty.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

jasny salon aranżacja wnętrza

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrz?

Aranżacja wnętrza, bez względu na to, czy urządzasz mieszkanie, dom, czy też biuro, wymaga określenia …