elegancka czarna łazienka z oświetleniem
Łazienka dobrze wyposażona, to łazienka jasna. Niekoniecznie mowa o samym kolorze ścian, podłóg lub mebli. Wbrew pozorom – łazienki urządzone w ciemnych barwach również wyglądają szykownie i elegancko | fot.: materiały prasowe

Oświetlenie łazienki – co warto wiedzieć?

Łazienka to miejsce wyjątkowe w każdym domu. Jest to miejsce intymne i prywatne, w którym każdy z nas pragnie poczuć komfort bycia samemu z sobą. Ponadto, w łazience przeprowadzamy większość codziennych zabiegów pielęgnacyjnych – takich jak po prostu mycie się, nakładanie kosmetyków lub makijażu. Z tych powodów, łazienka powinna być zaprojektowana i wyposażona we wszystkie potrzebne sprzęty, które uczynią ją komfortową. Do nich należy między innymi system oświetleniowy, mający w przypadku łazienki wyjątkowe znaczenie. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – na co zwrócić uwagę podczas planowania/kupowania systemów oświetleniowych do łazienki.

Łazienka – dla wygody i piękna

Łazienka dobrze wyposażona, to łazienka jasna. Niekoniecznie mowa o samym kolorze ścian, podłóg lub mebli. Wbrew pozorom – łazienki urządzone w ciemnych barwach również wyglądają szykownie i elegancko. Mowa jednak przede wszystkim o systemie naświetleniowym. Ten bowiem powinien być nie tylko jasny, ale i na tyle rozbudowany, by swobodnie i dokładnie oświetlać nasze ciało, gdy stoimy naprzeciwko lustra.

Z tych powodów, w łazienkach najczęściej instaluje się przynajmniej dwa źródła światła. Pierwsze – to oświetlenie główne, ulokowane zazwyczaj w centralnym punkcie sufitu. Padające z niego światło powinno docierać do każdego zakamarka pomieszczenia. Drugie źródło znajduje się zazwyczaj nad lustrem lub w jego bezpośredniej okolicy. Światło to ma za zadanie rozjaśnić naszą twarz, a tym samym ułatwić wykonywanie takich czynności jak: mycie cery, nakładanie makijażu, czesanie i stylizacja włosów.

O lampach do łazienki

W wyborze oświetlenia warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry estetyczne, do których należą wygląd obudowy lampek i ich ogólna konstrukcja. Istotna jest także, aby wybierane przez nas lampki były odporne na działanie wilgoci i innych negatywnych czynników. Z tych powodów, warto sięgać po lampki dedykowane dla łazienek. Są one zwykle oznaczone certyfikatem IP44, oznaczającym ich odporność na wilgoć oraz ich przeznaczenie do używania w takich właśnie pomieszczeniach. Dopuszczalne są również lampki w oprawkach o wyższym znaczniku, które również będą odporne na szkodliwe działanie wody.

Z powodu szczególnych warunków panujących w łazienkach, często sięgamy po lampki LED. Są one nie tylko odporne na wilgoć i odpryski wody, ale także – energooszczędne oraz niezwykle jasne. Świetnie sprawdzą się w tych łazienkach, w których spędzamy dużo czasu – na przykład eksperymentując z włosami lub przeprowadzając długie zabiegi upiększające. Długo włączone światło z lampek LED pozwoli nam zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej.

Również ponadprzeciętna jasność lampek LED przemawia na ich korzyść. Nic tak dobrze nie wpływa na rezultat wykonywanego makijażu lub stylizacji włosów, jak dobre oświetlenie, pozwalające zdemaskować nawet najmniejsze niedoskonałości naszej cery lub najdrobniejszy odstający kosmyk włosów.

Osobom poszukującym sprawdzonych dostawców systemów oświetleniowych do łazienek, polecamy zapoznać się z ofertą sklepu Tomix, dostępną pod adresem: tomix.pl. W ofercie znajduje się rozbudowany asortyment oświetleniowy przeznaczony do stosowania (nie tylko) w łazienkach o najróżniejszej aranżacji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sypialnia w kratkę

Urządzamy sypialnię marzeń

Sypialnia to przestrzeń, w której spędzamy dużo naszego czasu. Śpimy codziennie około 8 godzin. Jeśli …