sufit podwieszany
Do budowy sufitu podwieszanego potrzebne są profile przyścienne UD, profile CD, a także wieszaki obrotowe | fot.: materiał partnera

Sufit podwieszany – wszystko, co musicie wiedzieć na ten temat plus kilka pomysłów na ciekawe wykonanie

Aranżacja domu sprawia, że nabiera on charakteru i staje się miejscem wypoczynku. Dlatego niewątpliwie ma tak duże znaczenie. Bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie sufity podwieszane. Otóż warto zauważyć, że są swoistą kropką nad „i” aranżacji, a przy tym sprawią, że nawet nudny salon czy przedpokój zyska to coś. Czas więc na ich temat dowiedzieć się więcej i wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Sufit podwieszany – co będzie potrzebne?

Sufit podwieszany można szybko, ale też łatwo wykonać używając płyt kartonowo-gipsowych na stelażu. Są one tanie i jednocześnie łatwo dostępne. Dodatkowo można dowolnie je obrabiać, a dzięki temu uzyskać wybrany kształt. Kolejną zaletą tego materiału jest fakt, że możecie w nim zamontować oświetlenie LED, a dzięki temu doświetlić salon czy też konkretną część pomieszczenia. Wyobraźcie sobie, że na tym jego zalety się nie kończą, bo taki sufit pozwala na jeszcze lepsze wyciszenie pomieszczeń. Ale jeżeli chcecie to osiągnąć, musicie umieścić między stropem a okładziną wełnę mineralną, która skutecznie i efektywnie izoluje dźwięki. Do budowy sufitu podwieszanego potrzebne są profile przyścienne UD, profile CD, a także wieszaki obrotowe. Ewentualnie można zastosować uchwyty ES bądź EL oraz łączniki. Niezbędne są również w blachowkręty, kołki szybkiego montażu do mocowania elementów stelaża bezpośrednio do stropu lub ścian. Nie można też zapomnieć o zakupie taśmy zbrojącej. Zapewne pojawią się spoiny stąd też przyda się gips szpachlowy.

Jakie płyty kartonowo-gipsowe wybrać?

Wybór materiałów jest łatwy – przynajmniej tak się wydaje. Otóż jak się okazuje płyty kartonowo-gipsowe dostępne są w różnych rodzajach. Jak więc znaleźć najlepszy? Cóż, musicie dobrać takie płyty pod kątem pomieszczenia, w jakim zamierzacie zrobić sufit podwieszany. Jeżeli jest to łazienka, to należy wybrać takie modele, które są odporne na działanie wody. Podobnie rzecz wygląda w kuchni i tutaj doskonale sprawdzają się płyty kartonowo-gipsowe H2. W pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie przekracza 70% można postawić na zwykłe płyty, czyli A. Są one idealne do sypialni, salonu czy pokoju dziecka. Zwróćcie jeszcze uwagę na samą grubość takich płyt. Przy prostych kształtach warto postawić na płyty 12,5 mm. Jeśli chcecie uzyskać bardziej finezyjny kształt, choćby pofalowany sufit, wtedy lepiej postawić na zdecydowanie cieńsze płyty, dzięki którym modelowanie ich będzie łatwiejsze i szybsze. Dobrze sprawdzą się płyty o grubości 6,5 cm. Do wykończenia sufitu możecie dodatkowo użyć płyt PCV, które są trwałe i mocne, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne i proste w montażu. Zasadniczo mogą posłużyć one jako zamiennik dla płyt kartonowo-gipsowych. Sam montaż będzie tak samo przebiegał. A skoro o montażu mowa to…

O montażu w kilku zdaniach

Montując płyty, musicie pamiętać, aby dobrze i precyzyjnie przytwierdzić je do rusztu. Tutaj dobrze sprawdzą się płyty PCV . Do tego celu można użyć blachowkrętów w rozstawie 20 cm. Mamy dla Was jeszcze jedną radę. Otóż pamiętajcie, aby płyty nie przylegały do ścian. Najlepiej zostawić między nimi około 5-milimetrową szczelinę. Montaż jest szybki. Wystarczy tylko mocować płyty do stelaża tak, aby ich krótsze krawędzie nie wypadały w jednej linii i były przykręcone do profili CD. Gdy już je zamocujecie wystarczy tylko wyspoinować połączenia masą szpachlową. Należy ją nakładać zawsze w kierunku poprzecznym do styku płyt. Teraz można przejść do kolejnego etapu, czyli trzeba wtopić w nich taśmę zbrojącą. Gdy masa wyschnie można nałożyć drugą warstwę, następnie kolejną – wykończeniową.

Kolory i kształty sufitu podwieszanego

W małych pomieszczeniach nie należy stosować dużych sufitów podwieszanych, gdyż można zaburzyć kubaturę i je przytłoczyć. Zdecydowanie lepiej postawić na mały, prostokątny sufit. Ale w dużym salonie możecie pozwolić sobie już na znacznie więcej. Możecie wybrać sufit w kształcie fali czy też okrągły. Sufit podwieszany świetnie prezentuje się w jadalni umieszczony nad dużym, drewnianym stołem. Do tego możecie zastosować lampy wiszące i świetny efekt murowany.

Materiał partnera

Sprawdź także

obrazy we wnętrzach

Przekształcanie przestrzeni życiowej: Kompleksowy przewodnik po wyborze obrazów

Niektóre elementy w domu posiadają moc, która przechodzi poza prostą funkcjonalność. Istnieje coś wyjątkowego w …