pończochy samonośne
Aby zapobiec powstawaniu tzw. oczek w pończochach, należy zachować szczególną ostrożność podczas ich zakładania | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak dbać o pończochy samonośne, aby służyły dłużej?

Stylowe pończochy samonośne to element garderoby, który dodaje każdemu strojowi kobiecości oraz elegancji. Dodatki z cienkiego materiału jednak łatwo ulegają uszkodzeniom, dlatego, jeśli mają posłużyć więcej niż raz, należy się z nimi właściwie obchodzić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co zrobić, aby cieszyć się idealnym stanem pończoch przez długi czas.

Zwiększanie wytrzymałości pończoch

Sposobem na przedłużenie żywotności pończoch jest ich zamoczenie, a następnie umieszczenie w zamrażarce. Zimna temperatura już po godzinie na stałe wzmacnia włókna syntetyczne, taki zabieg trzeba przeprowadzić zaraz po zakupie nowego modelu i nie zakładać go, dopóki materiał całkowicie nie wyschnie.

Inna, nieco szybsza metoda zwiększająca trwałość nawet tanich pończoch polega na spryskaniu ich lakierem do włosów. Kosmetyk tworzy na delikatnym materiale niewidoczną warstwę ochronną, w rezultacie czego jest on usztywniony oraz odporniejszy na powstawanie zaciągnięć.

Mycie pończoch samonośnych

Pończochy samonośne powinno się prać ręcznie w zimnej wodzie z użyciem niewielkiej ilości łagodnego detergentu. Czasem jednak brakuje czasu na tego typu zabiegi. Wówczas można wstawić je do pralki po wcześniejszym zabezpieczeniu we wnętrzu skarpetki lub poszewki na poduszkę. Po zakończonym praniu w temperaturze nie wyższej niż 40°C nie należy ich wykręcać, dlatego dobrym rozwiązaniem jest ściskanie w ręczniku, który wchłania nadmiar wody. Jeśli zaś chodzi o suszenie pończoch – warto pozostawić je do wyschnięcia na płasko (bez wieszania), gdyż daje to pewność, że zachowają pierwotny kształt.

Ochrona przed powstawaniem oczek

Aby zapobiec powstawaniu tzw. oczek w pończochach, należy zachować szczególną ostrożność podczas ich zakładania. Niektóre kobiety przed ubieraniem dodatków z cienkiego materiału nakładają balsam, co sprawia, że skóra jest gładka, a pończochy łatwiej wsuwają się na nogi. Panie noszące pierścionki lub bransoletki często decydują się natomiast na ubieranie ich w rękawiczkach. Mimo wszystko zakładając pończochy, zawsze warto wygodnie usiąść i upewnić się, że w otoczeniu nie ma przedmiotów o ostrych zakończeniach, a paznokcie są gładko spiłowane. Po tym można przystąpić do wsuwania materiału na nogi poprzez rozwijanie go, jak również delikatne naciąganie.

Co, jeśli oczko pojawi się w najmniej oczekiwanym momencie?

Kiedy nie ma możliwości wymiany uszkodzonych pończoch na nowe, warto pamiętać o znanym sposobie, dzięki któremu dziurka w materiale się nie powiększy. Chodzi o posmarowanie miejsca rozdarcia bezbarwnym lakierem. Kosmetyk usztywnia włókna i zapobiega ich dalszemu rozpruwaniu, w rezultacie czego skutecznie rozwiązuje problem.

Materiał partnera zewnętrznego